Muğla Haber Gazetesi

AİLE OLMAK (YUVADA BULUŞMAK)

AİLE OLMAK (YUVADA BULUŞMAK)
Üzeyir Yıldırım( uzeyir48@hotmail.com )
07 Eylül 2021 - 13:00

Aile olmak kadar , aile kalmakta önemlidir, Ailenin temelini bir kadın ve bir erkek atar. Yarattığı kulun huzur arayışını bile Allah ( c c ) aradığı huzuru kendisinde bulacağı bir eş verir insana . Yüce Yaratan bu iki insan arasında sevgi, saygı, ülfet , muhabbet ve merhameti var ettiği gibi kendisinin varlığına ve kudretine de delil kılar.
Aile olmak , Allah’ın en büyük nimetlerindendir. İnsanın yaşamında devasa fırtınalar, devasa problemler karşısında güvenli bir limana sığınmak , oda kurulan ailedir . işte aile kalabilirsek huzuru beraber yakalamak ve yaşamaktır. Birlikte yaşama ahlakının öğrenildiği bir okula öğrenci olmaktır aile. Aynı zamanda hayatımızın iniş ve çıkışlarında tutunabilecek bir ele sahip olmaktır .
Yüce Yaratan “ Ben yeryüzünde halife yaratacağım ” kelamıyla taltif ettiği insanı , yeryüzünde kendisinin varlığı delilleri arasında zikrettiği nice özelliklerle donatıp kuşatmıştır. Allah’üteaale insanlık ailesinin atası olan Hz Adem ( a s) ve eşi Havva anamızı yaratarak toplumun çekirdeği olan aileyi kurmuştur. Onlar cennet nimetleri ile huzur içinde yaşar iken “ Sen ve eşin cennete yerleşin , orada dilediğiniz gibi bol bol yiğin , ama şu iki ağaca yaklaşmayın , yoksa zalimlerden olursunuz ( Bakara 2/35) ilahi buyruğunda olduğu gibi bir imtihandır aile.
Aile olmak , aynı zamanda korumak ve korunmaktır. Kur’anı Kerimin bize anlattığına göre birbirlerine örtü olmaktır ( Bakara 2 /187 ) Eşler birbirine bir örtü gibi sarıp sarmalarken Çocukların şefkat , gençlerin mutluluk , yaşlı ve ihtiyarların ise güven ikliminde buluşmasıdır.
Aile olmak ve kalmak , sevgiyi oldukça çok ve yoğun yaşamak , merhameti her daim diri ve canlı tutmak. Adaleti hakim kılarak emanetine sahip çıkmak demektir. Sevgili peygemberimiz (s a v ) “ Mümin bir kimse mümin olan eşine nefret beslemesin, çünkü onun bir huyunu beğenmesede hoşnut olacağı başka bir huyu mutlaka vardır” ( Müslim Rada 61 ) buyurarak eşlerin birbirlerinin güzel ve hoş olan taraflarını görmelerini öğütlemiştir.
İnsan , evlatları arasında ayrım yapmamakla adaleti uygularken yani adaleti tesis ederken , evin büyüklerinin tecrübe ve bilgilerini en kıymetli ve değerli miras olarak bilmekle emanetide gözetmektedir.
Dinimizin çok önem verdiği aileyi , aile olmak , haklar kadar sorumlulukların da farkında olmaktır. Sevgili peygamberimiz (s a v ) “ Bir kişi , sevabını Allah’tan umarak ailesine harcama yaptığında , bu harcama onun sadaka olur. “ ( Buhari İmam 41 ) müjdesi ile “ Bakmakla yükümlü olduğu kimseleri imhal etmesi , kişiye günah olarak yeter “ ( Ebu Davut zekat 45 ) uyarısı ile ne kadar anlamlıdır.
Aile olmak , insanın hayat boyu sahip olacağı ahlak aşılamaktadır. “ Bir baba çocuğuna güzel ahlaktan daha değerli bir bağışta bulunmaz “ ( Tirmizi Bir 33 9 buyuran Allah Rasülü (s a v ) ailenin eğitim yuvası olmasını tavsiye etmektedir.
Öyleyse aile , insanın hayat boyu sahip olacağı ahlak , akıl ve şurun temellerinin atıldığı , ruhların manevi değerlerlerle , beslendiği sıcak yuvadır. ibadetin tadına ailede varılırken , kardeşliğin anlamı , anne babalığın şerefli evlat olmanın güveni keşfedilir. Aile sayesinde öncelikle ev halkının , sonra yakınlarının zihninde anlam kazanır. Dünya hayatı , aile paylaşmayı , yardımlaşmayı ve birbiriyle var olmayı öğreterek bireyleri toplumsal hayata hazırlar.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha