“ Aile Hekimliği bitiriliyor”

Aile Hekimlerinin bundan böyle Acil Servislerde nöbet tutmalarını sağlayan düzenleme beraberinde çeşitli tartışmaları da getirdi. Muğla Aile Hekimleri Derneği tarafından yapılan açıklamada bu uygulamanın Aile Hekimliğini bitireceği...

“ Aile Hekimliği bitiriliyor”

Aile Hekimlerinin bundan böyle Acil Servislerde nöbet tutmalarını sağlayan düzenleme beraberinde çeşitli tartışmaları da getirdi. Muğla Aile Hekimleri Derneği tarafından yapılan açıklamada bu uygulamanın Aile Hekimliğini bitireceği ileri sürüldü.

Muğla Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Dr. Ahmet İpek, “Sağlıkta dönüşümün en önemli ayağı ve vatandaşların sağlık sisteminden en çok memnun oldukları aile hekimliği uygulamasının geleceği karardı.Aile hekimliği uygulamasını dolgu malzemesi olarak görerek, başarısız yönetim anlayışı ile hastaneleri idare edemeyen Kamu Hastaneler Birliğinin kontrolündeki Hastanelerde ikinci bir görev olarak acil hekimlik görevi vermeye çalışan yeni düzenlemeleri kabul etmiyor ve yetkilileri uyarıyoruz, aile hekimliği biterse vatandaş memnuniyeti de biter. “dedi.

Vatandaşlara çağrı

Bu uygulamaya karşı vatandaşlara da çağrıda bulunan Dr. Ahmet İpek, şunları söyledi:

Sağlık Bakanlığı 2013 yılı başında yayınladığı yönetmelik ile aile hekimlerine hangi şartlarda hastanelerde nöbet tutturulabileceğine dair kriterler ayrıntılı ve şeffaf bir şekilde belirlenmiştir. Oysa son yönetmelik ile önceki açık kriterler ortadan kaldırılarak muallak cümlelerle tüm inisiyatif sağlık bakanlığının tekelinde toplanmıştır. Bu kabul edilebilir ve demokratik bir ülkeye yakışır bir uygulama değildir. Bizde bunu kabul etmiyoruz. Son kez uyarıyoruz.! Aile Hekimliği uygulamasına sahip çıkın.Halkın sağlığı için Aile Hekimliği uygulamasına sahip çıkmaya ve Halkın yanında olmaya devam edeceğiz. Gerektiği noktasında, Hukuksal ve Eylemsel tüm haklarımızı savunacağımızı ve bundan geri adım atmayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Bu haber toplam 86 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.