Muğla Haber Gazetesi

AĞAÇLANDIRMADA AVRUPA BİRİNCİSİYİZ

AĞAÇLANDIRMADA AVRUPA BİRİNCİSİYİZ
18 Haziran 2021 - 11:18

17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü dolayısıyla Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey açıklama yayınladı. Karacabey açıklamasında, “Toprağımızı korumak amacıyla yapmış olduğumuz bu çalışmaların yanı sıra ağaçlandırma çalışmalarımız ile de erozyonla savaşıyoruz. Ülkemiz ağaçlandırma bakımından Dünya’da 4. , Avrupa’da 1. sırada yer aldı” ifadelerine yer verdi.

MİKAİL ZEYBEK

17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü dolayısıyla Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey açıklama yayınladı. Yapıla çalışmalar hakkında bilgi veren Bekir Karacabey, toprağın korunmasının önemine dikkat çekti.

TAŞINAN TOPRAK MİKTARI CİDDİ ORANDA DÜŞTÜ

Bu kapsamda erozyona uğramış ve bitki örtüsü tahrip olmuş arazilerde çalışmalar yapıldığını belirten Karacabey, “Bozuk orman alanlarını verimli orman alanlarına dönüştürmek veya bitki örtüsünü ıslah etmek ve yukarı dere mecralarında su akışını düzenleyici tesisler yapmak suretiyle çalışmalar yürütüyoruz.

1970’li yıllarda taşınan toprak miktarı 500 milyon ton iken, erozyon kontrolü, ağaçlandırma, rehabilitasyon ve mera ıslahı çalışmaları sonucunda 2018 yılı itibariyle 154 milyon tona düşürüldü. Paydaş kurumlar iş birliğinde 130 milyon ton seviyelerine düşürmeyi hedefliyoruz.

1946 yılından bugüne kadar 1 milyon 574 bin hektar alanda toprak muhafaza çalışması yapıldı. Önümüzdeki yıllarda her yıl yaklaşık 35 bin hektar alanda toprak muhafaza çalışması yapmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

269 BİN HEKTAR MERA ISLAH EDİLDİ

Meralarda ıslah çalışmalarının devam ettiğine değinen Karacabey, “Mera-çayırlar; sadece hayvanların otlatıldığı alanlar olmayıp toprağın, suyun vejetasyonun korunarak devamlılığın sağlanması ve hava kirliliğinin giderilmesinde etkin rol oynamasının yanı sıra, yeraltı ve yerüstü su kaynakları için de su toplama havzaları görevi görüyor.

Bu maksatla mera ıslahı çalışmalarına ayrı önem veriyoruz. Mera ıslahı çalışmaları, toprağın organik karbon stoklarının muhafazası açısından da önem arz ediyor. Mera sahalarının ıslahı kapsamında, erken ve ağır otlatmanın önlenmesine yönelik planlamalar yapıyoruz.

Verimsiz mera alanlarını iyileştirmek amacıyla ot ekimi, gübreleme, zararlı ot temizliği gibi faaliyetlerin yanı sıra teras yapılması, karık açılması, oyuntu tahkimatları, rüzgar perdesi yapılması gibi erozyon tedbirlerini uyguluyoruz.

1946 yılından bugüne kadar 269 bin hektar alanda mera ıslahı çalışması yapıldı. Önümüzdeki yıllarda her yıl yaklaşık 10 bin hektar alanda mera ıslahı çalışması yapmayı hedefliyoruz.”

TOPRAĞI KORUMAK VATANI KORUMAKTIR

Ülke olarak ağaçlandırma bakımından ileri seviyelerde olduğumuzu vurgulayan Karacabey şu ifadeleri kullandı: “

Toprağımızı korumak amacıyla yapmış olduğumuz bu çalışmaların yanı sıra ağaçlandırma çalışmalarımız ile de erozyonla savaşıyoruz. Ülkemiz ağaçlandırma bakımından Dünya’da 4. , Avrupa’da 1. sırada yer aldı. (FRA 2020)

Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü vesilesiyle, toprağımızı korumak için mücadele eden ve daha yeşil bir Türkiye sevdasıyla görev yapan tüm mesai arkadaşlarımı tebrik ediyorum.

Toprağı korumak, vatanı korumaktır.”

 

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha