Muğla Haber Gazetesi

ADM’den iş güvenliğinde akıllı çözüm

ADM’den iş güvenliğinde akıllı çözüm
28 Mayıs 2017 - 16:14

ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım şirketleri ‘İş Güvenliği standartlarını yükseltmek için Akıllı Giyilebilir Teknolojilerin Geliştirilmesi ve Uygulanması’ projesini geliştirdi.
ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım şirketlerinin ‘İş Güvenliğini İyileştirmek İçin Akıllı Giyilebilir Teknolojilerin Geliştirilmesi ve Uygulanması’ projesi ile sektörde iş kazalarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Konuyla ilgili bilgi veren ADM GDZ Elektrik Dağıtım İcra Kurulu Başkan Vekili Metin Demirdağ, “Sektörümüz, yapısı gereği yüksek iş sağlığı ve güvenliği önlemleri almamızı gerektirmektedir. Geliştirdiğimiz proje ile çıtayı biraz daha yükseltmiş oluyoruz. İş Sağlığı ve Güvenliği alanında yapılacak her çalışma; can kayıplarının ve yaralanmaların azalmasını ve önlenmesini sağlayacaktır.” dedi.
Ar-ge desteğine başvuruldu
Demirdağ; “EPDK’nın sağladığı Ar-ge desteğine başvurumuzu gerçekleştirdik. Çalışanlarımızın rahatça ve sürekli üzerinde taşıyacağı, akıllı bileklik ile çevredeki elektrik alan şiddeti her an ölçülecek ve elektrik şiddetinin belirlenen değerlerin üzerine çıkması durumunda personelin hissedeceği biçimde görsel, işitsel ve titreşim yoluyla uyarı yapılacak. Bu sayede çalışanlarımız elektrik kaynaklı iş kazalarına karşı koruma altında olacak.” dedi.
Geri bildirim alınacak
Demirdağ şunları ekledi: “Arıza bakım ve onarım personeli elektrik dağıtım hizmetinin kesintisiz biçimde yapılması için sahada çalışmalarını yürütmektedirler ve sürekli olarak canlı şebekeye yakın çalışmaktadırlar. Tehlikeye yakın çalışmak iş kazalarının yaşanma olasılığını oldukça artırıyor. İnsan faktörünün olduğu her yerde söz konusu tehlikelerin geri dönülemez sonuçları olabiliyor. Bu proje ile ihmal ve hatalı operasyonlar sonucunda gerçekleşen iş kazalarının önüne geçilmesi de hedeflenmektedir. Proje kapsamında tasarlanan bileklik, canlı şebekeye can güvenliğini tehlikeye atacak şekilde yaklaşıldığında personeli görsel, işitsel ve titreşim yolu ile uyaracaktır. Böylece orta gerilim arızalarında yaşanan ve temelde dikkatsizlikten, gerekli önlemlerin alınmamasından kaynaklanan iş kazalarını en aza indirgeyerek çalışanlarımızın can güvenliği sağlanmış olacak. ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım sorumluluk bölgeleri içerisinde belirlenen pilot bölgelerde denemeler gerçekleştirildikten sonra personelden doğrudan geri bildirim alınacak ve öngörülen faydanın sağlanması halinde tüm hizmet bölgemizde kullanılacaktır.”
Önce Can Güvenliği
Demirdağ, Şirketimizin temel prensibi şudur ”Önce insan. Ve hiçbir iş, insanın can güvenliğini tehlikeye atacak kadar önemli ve acil değildir. İş kazaları sadece bir kişiyi değil bir aileyi mağdur etmektedir. Tüm çalışanlarımız bize ailelerinin emanetidir. Şirketimiz iş sağlığı ve güvenliği için yapılan çalışmalara büyük önem vermektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği risklerini kabul edilebilir risk seviyesine indirebilmek için teknolojinin sunduğu tüm imkânlardan sonuna kadar faydalanıyoruz. “ dedi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha