Adli Yıl açıldı

Ağustos ayı başında başlayan Adli Tatil sona erdi. Adli yıl açılışı nedeniyle Muğla Cumhuriyet Başsavcısı ve Muğla Barosu Atatürk anıtına çelenk koydu.Cumhuriyet Meydanında düzenlenen Adli yıl açılışına Muğla Cumhuriyet...

Adli Yıl açıldı

Ağustos ayı başında başlayan Adli Tatil sona erdi. Adli yıl açılışı nedeniyle Muğla Cumhuriyet Başsavcısı ve Muğla Barosu Atatürk anıtına çelenk koydu.

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen Adli yıl açılışına Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Akbaş, Adalet Komisyonu Başkanı Mahmut Ege, Muğla Barosu Başkanı Av. Mustafa İlker Gürkan, Hakim ve Savcılar ile avukatlar katıldı.

Adli yıl açılışı Atatürk anıtına çelenk sunma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona erdi. Adli yıl açılışı nedeniyle yazılı açıklama yapan Muğla Baro Başkanı Av. Mustafa İlker Gürkan, “Karşılaştığımız bütün kötü örneklerine karşın insanlık “iyi-doğru-güzel” bir varoluş çizgisini sürdürmeye devam ediyor. Elbette sıkıntılar, acılar ya da sorunlar yaşanıyor, yaşanacak ancak gidiş olumludur. Tarih ilerliyor. Oscar Wilde ‘İnsanlar her şeyin fiyatını biliyor Ama hiçbir şeyin değerini bilmiyor’ diyor. Biz böyle düşünmüyoruz. Varlıklarımızın olanaklarımızın değerini biliyoruz. Onları korumak ve geliştirmek için gösterdiğimiz bunca gayretin nedeni; İnsanlığın bize bıraktığı bu mirası sahiplenmek ve yüceltmek isteğimizdir. İnsanlık mirası içinde bir tanesi var ki. O'na ‘Atalarımızın mirası değil Çocuklarımızın emanetidir’ deniyor. Çevre ve Doğa. Adalet arayışımız yakın zamana kadar yaşayan insanlar ya da insan toplulukları içindi. Şimdi bu alan genişlemiştir. Sular, çayırlar, ağaçlar, karıncalar, mavi gökyüzü, beyaz mermer. Doğadaki sayısız canlı cansız komşularımız, arkadaşlarımız için de. Ve doğacak çocuklarımız içinde adalet istiyoruz. Bu noktada bir ‘derdimize’ işaret etmek istiyorum. Danıştay’ımız içtihat değişikliği yaparak Barolarımızın bu konularda açtıkları davaları ‘husumet ehliyeti’ yönünden reddetmeye başladı. Hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak ve korumak yasanın 76. maddesinin Barolarımıza verdiği bir görevdir. Görevimizi yerine getirmek için gereken çabayı eksiksiz gösterme gayretinde olacağız. Mesele sorunun değil, çözümün parçası olabilmektir” dedi.

Bu haber toplam 59 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.