“ABD’nin Yat Borusu ile Saygı Duruşu yapmayız”

Muğla Barosu Başkanı Av. Mustafa İlker Gürkan, bugüne kadar gözden kaçan çok ilginç bir konuyu gündeme getirdi. Gürkan, ülkemizde ve Muğla’da resmi törenlerde İstiklal Marşı öncesi yapılan Saygı Duruşu’nun boru ile...

“ABD’nin Yat Borusu ile Saygı Duruşu yapmayız”

Muğla Barosu Başkanı Av. Mustafa İlker Gürkan, bugüne kadar gözden kaçan çok ilginç bir konuyu gündeme getirdi. Gürkan, ülkemizde ve Muğla’da resmi törenlerde İstiklal Marşı öncesi yapılan Saygı Duruşu’nun boru ile verilen komutunun ABD Ordusu’nun “Yat Borusu” olduğunu ileri sürdü.

Törenlerden boru ile verilen komutun tarihsel sürecini dile getiren Gürkan, “Muğla  Barosu uzun  bir süredir Türkiye’de resmi törenlerde İstiklal Marşı’ndan önce yapılan saygı duruşu’nda çalınan boru/trompet sesi biçimindeki müzik parçasının çalınmasını istemiyor ve tepki gösteriyor. Neden?

Önce  “Ti borusu “ diye nitelenen bu müzik parçasını tanıyalım. Orijinal adı “Military Taps”dır. Aslen: Amerikan Ordusunun “yat borusu”dur.

İlk halinin bestecisi;  Amerikan İç Savaşı’nda generalliğe kadar yükselmiş bir iş adamı olan Daniel Butterfield (1831-1901)dir.

Ti sesi yada Amerikan Ordusu Yat borusunun şöhret kazanması şöyle olmuştur. ; 1953 yılı ABD yapımı “İnsanlar Yaşadıkça” filminin sonunda Mongemery Clift’in arkadaşının ölümü üzerine hüzünlü bir canlandırma içinde, gözlerinden yaşlar süzülerek çaldığı yat borusunun olağanüstü dramatik etkisiyle ortaya çıkmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri(ABD) Başkanı Bush’un Türkiye’ye geldiği zaman İstiklal Marşı’ndan önceki saygı duruşunda ti sesi’ni duyunca çok memnun olduğu. “Kültürümüz buraya kadar gelmiş” dediği basında yer almıştır.”dedi.

Bu komutun törenlerden kaldırılmasın gerektiğini vurgulayan Gürkan, şunları söyledi:

“Kore Savaşından sonra… Bizim önce askeri törenlerimize sonra bütün törenlerimize Saygı duruşu müzik-sesi olarak girmiştir. Özellikle; Memleket Atatürkçülükten ayrılıp Natotürkçü oldukça da yayılmıştır. Bu gün saygı duruşu sırasında Anıtkabirde bile çalınmaktadır. Dünyanın ilk Muzaffer Anti-Emperyalist Kurtuluş Savaşını gerçekleştiren Ulus, Başkomutanının huzurunda Dünyanın en büyük emperyalist ordusunun yat borusu ile saygı duruşunda bulunuyor…Yetmiyor; Bayram anma demeden saygı duruşu yapılan her yerde çalıyor.. Çanakkale’de “Allahü ekber” diyerek şehit olanlara, ABD ordusu yat borusu ile saygı duruşunda bulunuyoruz.  Traji-Komiktir. Bilen’i Millete ağlatan, başta ABD liler olmak üzere yabancıları da Millete güldüren bir hal değil mi?

Muğla Barosu : Bütün kayıtlarda ; Ti sesinin Saygı Duruşu’ndan derhal çıkartılması ve  Türk Bestekarları’nca uygun bir beste yapılması gerektiğini düşünmektedir.

Muğla Barosu etkinliklerinde; saygı duruşunda “Taps”/”Ti borusu” çalınmaz. Muğla Barosu haklıdır.”

Bu haber toplam 378 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.