Muğla Haber Gazetesi

4G TÜRKİYE’YE NELER GETİRECEK ver2.3.2

4G TÜRKİYE’YE NELER GETİRECEK ver2.3.2
Utku Ersöz
Utku Ersöz( [email protected] )
13 Mart 2015 - 9:17

Merhaba sevgili dostlar, bu hafta ülkemizde deneme sürüşlerine başlanan 4g teknolojisi ve ülkemize getirecekleri konusunu kaleme almak istiyorum.

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan , mobil iletişimde 4G yetkilendirme ihalesini  Mayıs ayında tamamlayıp yıl sonunda hizmete sunacaklarını konusunda beyanatta bulundu . Bununla beraber 3G de görülen kapsama alanı sorununu çözmesi beklenen 4G’ de bağlantı hızı 100 Mbps ye wifi de ise 1Gbps ye kadar çıkabilecekmiş, böylelikle akıllı telefonların indirme hızında da büyük bir artış yaşanacak. Örneğin ortalama olarak 1 sn de istediğiniz müziği indirebileceğiz.

Biz şu anda kullandığımız 3G yi beğenmesek te; Apple’ın kurucularından Steve Wozniak’ ın geçtiğimiz sene yaptığı açıklama ile, Türkiye’deki 3G hizmetinin evindeki 4G’ den daha hızlı olduğunu söylemesi, göğüs kabartsa da bu sonucun ne kadar gerçekçi olduğu tartışma konusu.  Peki nasıl bir çalışma yapıldı bu noktada;

PCnet ve CHIP dergisinin editörleri, Amerika’da 4 operatörün 4G şebekesini test etmek için, ülkenin batı ve doğusunda nüfus yoğunluğunu, sosyo-ekonomik durumu, coğrafi özellikleri ve yerleşim yapılarını en iyi şekilde temsil eden büyük şehirleri seçti. Los Angeles, San Francisco, Washington ve New York olarak belirlenen şehirlere, ünlü Silikon Vadisi de eklendi. Google ve Apple kampüslerinin yanı sıra, geçtiğimiz sene Türkiye’ye geldiğinde “Türkiye’deki 3G, evimdeki 4G’den hızlı” diyen Apple kurucularından Steve Wozniak’ın Los Gatos’undaki evinin önünde de ölçümler yapıldı. Yapılan ölçümlerde 4 operatörün 4G modemleri kullanıldı. Türkiye’deki 3G testinde bağlantı ölçümlerini Speedtest.net ile gerçekleştiren dergi editörleri, dünyada en güvenilir ölçüm sistemi olarak kabul edilen Speedtest.net’i 4G ölçümlerinde de kullandılar.

Bu testin sonucunu irdelerken; milliyetçi duygularımı bir yana bırakıp, Amerikanın yüz ölçümüz bazında ülkemizden 13 kattan daha fazla bir alana sahip olduğu gerçeği ile, sonucu ortaya çıkaran bazı detaylara bakacak olursak; ölçüm yerlerine dikkat edildiğinde, gerek Amerika dışından ve gerekse Amerika içerisinden bir çok turistin bulunduğu en popüler yerler seçilmiş. Hız test edilirken kullanıcı sayısının da çok büyük etkisi olacağını düşünüyorum.

İlk olarak Güney Kore’de uygulanmaya başlanan 4G teknolojisi, şu anda yaklaşık 50 ülkede kullanılıyor ve her geçen gün sayılarının hızla artacağı kesin.

Yazılarımda hep geçmiş tecrübelerimden örnekler veriyorum zira internetteki bilgi akışının hızla artması sayesinde çok önemli bir yer edindiği gerçek. Gençlik yıllarımda hatırlıyorum; internet sayfasındaki resimler  yukarından aşağıya kademeler halinde yaklaşık 2-3 dakika içerisinde yüklenebiliyordu. Şimdilerde ise akıllı telefondan bile parmağı bir uçtan diğerine çevirme sürecinde resimler akıp gidiyor. Bundan bi on yıl sonra örnekler ne şekilde değişecek bende çok merak ediyorum.

Peki kablosuz veri iletişim standartları nasıl bir devinim geçirdiği konusunda Wikipedia’ dan referans alacak olursak;

İlk Nesil

Bu nesilden olan sistemlerin hemen hemen hepsi, sesin, esas trafik olduğu düşüncesini taşıyan analog sistemlerdi. Bu sistemler, sık sık, üçüncü şahıslar tarafından, dinlenebilyordu. Standartlardan bazıları, NMT, AMPS, Hicap, CDPD, Mobitex, DataTac dır.

İkinci Nesil

Ana madde: 2G

Bu nesile ait olan tüm standartlar, ticari merkezli olup, dijital şekildeydiler. Şu anki pazarın, yaklaşık %60’ına, Avrupa standartları egemen bulunmaktadır. İkinci nesil standartlar, GSM, iDEN, D-AMPS, IS-95, PDC, CSD, PHS, GPRS, HSCSD, ve WiDEN dir.

Üçüncü Nesil

Ana madde: 3G

3G, abone sayısında (şebeke kapasitesindeki artış) artış gösteren talepleri, yüksek hızda veri iletimi ve çok ortamlı uygulamalar için gerekli olan hızları karşılamak için, değişikliğe başlamıştır. Bu standarttaki sistemler, temel olarak, 2G sistemlerine ait doğrusal bir gelişimdir. Bunlar, bir tanesi, devre anahtarlamalı düğümleri kapsayan ve bir diğeri, paket yönlendirmeli düğümleri kapsayan, iki paralel altyapıya dayandırılmaktadır.

UTB, IMT-2000 ilk adımının bir parçası olarak, üçüncü nesil şeklindeki hava arabirim teknolojilerine ait özel bir seti tanımlamaktadır. Şu an, 2G’den 3G sistemine geçiş olmaktadır. Bu geçişin bir parçası olarak, pek çok teknoloji, standart hale getirilmektedir.

2G’den 3G’ye: 2.75G – GSM Gelişimi için geliştirilmiş veri hızları EDGE ve EGPRS, 3G – CDMA 2000,W-CDMA or UMTS (3GSM), FOMA, 1xEV-DO/IS-856, TD-SCDMA, GAN/UMA.

Benzer şekilde, 3G’den 4G’ye: 3.5G – HSDPA, HSUPA, Super3G – HSOPA/UVG,HSPA-21, HSPA-43, HSPA-84 3.95G- Long Term HSPA Evolution (LTHE)

Sonuç olarak;

4G hakkında bir çok avantajlar bizi bekleyedursun, eğer bu dönemde bir akılllı telefon, tablet, vb… alma planınız varsa, 4G desteğinin olup olmadığını sorgulayın, aksi takdirde yaya kalırsınız benden söylemesi. Haftaya görüşmek üzere…

Yardımcı site; http://t24.com.tr

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha