12 şiddetine dayanıklı TOKİ evleri

Yatağan’a bağlı Bozarmut Beldesi'nde yapımına başlanan 112 konutluk TOKİ projesinde devam eden çalışmalarla binaların kaba inşaatı büyük ölçüde tamamlandı. Proje hakkında bilgi veren Bozarmut Belediye Başkanı Dursun Karşıalan...

12 şiddetine dayanıklı TOKİ evleri

Yatağan’a bağlı Bozarmut Beldesi'nde yapımına başlanan 112 konutluk TOKİ projesinde devam eden çalışmalarla binaların kaba inşaatı büyük ölçüde tamamlandı. Proje hakkında bilgi veren Bozarmut Belediye Başkanı Dursun Karşıalan evlerin 12 şiddetinde depreme dayanıklı olduğunu belirterek; “TOKİ evlerinin yapıldığı alan Yatağan'ın cazibe merkezi haline geldi. 112 konutluk projeye ev sayısının yaklaşık 2 katı başvuru var. Ancak konutların neredeyse tamamı satıldı” dedi.

TOKİ (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) tarafından Yatağan'a bağlı Bozarmut Beldesi'nde yapımına başlanan 112 konutluk TOKİ evleri projesi Yatağan'ın cazibe merkezi haline geldi. Tamamı 2+1 evlerden oluşan ve 25 dönüm alan üzerine kurulan projede yer alan 112 konutun yaklaşık 100 tanesinin şimdiden satıldığı ve geri kalan 12 konut için yoğun talep olduğu öğrenilirken, Bozarmut Belediye Başkanı Dursun Karşıalan söz konusu 12 konutun kura usulü ile taliplerine dağıtılacağını belirtti.

Proje hakkında bilgi veren Dursun Karşıalan; “Bozarmut Beldesi Atatürk Mahallesi'nde hazineden devri yapılan 25 dönümlük arazi üzerine 112 konutluk TOKİ evleri yapılıyor. İlgili şirket tarafından yapılan çalışmalarla projenin bir bölümünün kaba inşaatı büyük ölçüde tamamlandı. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Bozarmut Beldesi'ne yapılması planlanan TOKİ evleri 2+1 tipinde ve 85 metrekare olacak. Ayrıca anahtar teslim olan projenin peşinatı 6 bin TL olarak belirlenirken, 15 yıl taksitlendirme yapılacak. TOKİ konutlarının yapılmasıyla birlikte Bozarmut nüfusunda yüksek oranda artış olacak. Yol güzergâhı üzerinde olması sebebiyle devamlı olarak göç alan beldemize yapılan TOKİ evleri mevki olarak da ilgi çekiyor. Şu ana kadar satılan 100 konutun büyük çoğunluğunu belde dışından vatandaşlar aldı. Bu projeyle 2009 yerel seçimlerinde verdiğimiz bir sözü daha tutmuş olduk” dedi.

Depreme dayanıklı

Ayrıca işin yapımını üstlenen Şentürk İnşaat Yetkilileri ise evlerin en çok dikkat çeken yönünün depreme dayanıklı olması olduğunu belirtti. İnşaat aşamasında dış cephede tuğla veya benzeri inşaat malzemesi kullanımının en alt seviyede olduğunu belirten yetkililer; “Bu konuda modern inşaat tekniklerinin bir gerekliliği olan 'tünel beton' sistemi kullanılıyor. Ayrıca tünel betonun yanı sıra kendi tekniklerimizle binaya dayanıklılık kazandırmamız projenin depreme dayanıklılığını en üst seviyeye taşıyor. Tünel beton bize hızlandırılmış inşa, fazladan iş güvenliği, çok daha fazla yönetim kontrolü, denetlenebilir iş akışı, hassas ve yüksek kaliteli yapılar ile dizayn ve esneklik kazandırıyor” şeklinde konuşurken, Bozarmut Belediye Başkanı Dursun Karşıalan ise kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirildiği bu dönemde depreme dayanıklı binaların önemine vurgu yaparak; “Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin en üst seviyede sağlanması önemli” ifadelerini kullanıyor.

Bu haber toplam 131 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.