Son güncellenme :25.04.2018 11:15

Anasayfa > Yazarlar > Yön, Pasifik’te diye sinyalizasyon işaretleniyor

25.04.2018 Çar, 11:15

Yön, Pasifik’te diye sinyalizasyon işaretleniyor

Uludağ Ekonomi Zirvesinde “Dijital Çağda Fırsatlar” konulu açık oturumda konuşan Koç Holding Ceosu Levent Çakıroğlu: Çin hem ölçek olarak hem devlet politikaları ile dönemin belirleyici aktörü olacak diye konuştu.
Çin’deki patent başvuruları ABD’nin üç katı. Çin’de gelişimin çok hızlı ölçeğin çok büyük olduğu dikkat edilirse ve devlet idaresi çok hızlı karar verince yapıyorlar. Zira devlet idaresi çok güçlü. 2025 hedefleri var. Çin’de bulunmak gerekiyor. Bizim de epey çalışmalarımız var diye belirtti.
Sayın Çakıroğlu, konuşmasında şirketlerin kurum içindeki girişimlerinin önünü açmak çok önemli. Dijital Dönüşüm Projesi hafife alınacak bir konu değildir. Disiplinler arası bir konu. Şirketteki tüm fonksiyonları ilgilendiriyor. Şirketin tepe noktası meseleyi sahiplenmesi gerekli.
Panelde İş Bankası Genel Müdürü de bir konuşma yaptı. Sayın Bal, dijitalleşmeyi aracısızlaşma olarak tanımlayarak bir değer yaratma sürecinde bazı halkaların gereksiz kaldığını, bunun geçmişteki makineleşme sürecine benzediğini vurguladı.
Bizden sonraki nesiller biz bankacıları çok iyi mevduat topladığımız için takdir etmeyecekler. Teknolojiyi kullanarak işimizi nasıl geliştirdiğimize bakıp bizi değerlendirecekler dedi.
ABD’nin Slikon Vadisinde birkaç senedir bir Ar-ge merkezimiz var. Çin ve Londra’da da teknoloji ofisleri kuruyoruz. 155 milyon Dolar yatırımla bir veri merkezini hayata geçirdik, bir teknoloji danışma kurulu kuruldu.
Kanaatimiz: Bu küçük ölçekte tek konu üzerine toplamış mini Davos deme yanlış olmaz. Bu sefer Çin örneği ile tek konu üzerinde fikir teatisinde bulunmuş ve o konu hakkında gelişmeler bahse konu edilmiş şirket ceoları tarafından. Faydadan ari olmamakla birlikte bir türlü ayağa kalkamamış perişan, değişik yapıdaki ekonomiler bilgi alışverişi yapmak, güçlü ekonomilerdeki rejim ne olursa olsun esas konunun buluş üzerinde teksif edilmesi gereğinin vurgulanması açısından elzem. Fakat maliyet düşürme esbabı ile robotlaşan devri Türkiye realitesinde erken, iş adamları için yeni iş sahası olabilir.
Birde Birleşmiş Milletlerin güvenlik konseyinde çalışmalar ve savaşların neden olduğu açlık konusunda video konferans yoluyla verdiği bilgilendirmede tablo feci. Çatışmaların sebep olduğu açlık yüzünden ölme riskiyle karşı karşıya olanların sayısı son iki yılda % 55 artarak 124 milyona ulaşmış durumda. İşte madalyonun bir de bu yüzü var.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.