Son güncellenme :18.10.2019 16:54

Anasayfa > Muğla, Yazarlar > YALNIZ BIR SEHIR!….

18.10.2019 Cum, 16:54

YALNIZ BIR SEHIR!…. - Defne Bilgivar

Düşünüyorum da yalnızlık bir şehrin kaderi olabilir mi?diye..ürperiyorum..Çoğu zaman tarifi imkansiz bir üzüntü sarıyor her bir yanımı…Çünkü yalnızlık bir insanın tarifi imkansız sıkıntılarla iç içe kalabileceğini bile kaldiramiyacagini,hatta bu durumun çok karanlık sonuçlar doğurabileceği kaçınılmaz bir gerçektir..Düşünsenize yıllar önce Adem ve Havva bile birbirleri için varlardı.. Insanoğlunun bu kaçınılmaz birlikteliği yerleşim birimleriyle köyden kasabaya;Şehirlerden büyük kentlere kadar uzanan bir zincir halinde büyümüş gitmiştir..Söylenmesi gereken o ki bu herkesimden birilerinin;ister küçük olsun..Ister buyuk kalabalıklarla bir hareketlilik yumağı oluşturmuştur..
Anlatılan ve çok dinlediğim birtakım bilgilerden yola çıkarak yıllar öncesinin Muğla şehrinin az nüfusu ile çok sakin ama kiyi şeridinde bulunan ilçeleriyle bu sakinliği biraz daha hareketlendiren tatilcileriyle renkli goruntulere sahne olduğunu biliyor…En azından tahmin edebiliyordum..Sonra yıllar yılları kovaladıkça bu sahneye bende şahit oldum..Yeni bireylerin hayata “Merhaba”demesi,Başka şehirlerden merakla taşındıkları MUĞLA şehrinin nüfusunun artmasına sebep oldukları gibi..En büyük artışı MUĞLA UNIVERSITESI(O gün ki adiyla)sağladı.
MUĞLA sehrinin zamanla gelişmesi ve Büyükşehir statüsüne kavusturulmasiyla 14 adet olan mahalle sayısı 66 adet mahalleye ulaştı… Merkez nüfus buyudu,gitti..Bir çiğ gibi büyüyen MUĞLA SITKI KOÇMAN UNIVERSITESI yeni oluşturulan bölümleriyle bugün yoluna 35/40.000 aralığında öğrenciyle devam ediyor..Nerede..Tabii ki Koteklide..Eğer yine bugün diyeceğim..Bu öğrencilerin eğitim gördüğü branşlar birazcık olsa merkezde oluşturulsa idi..MUGLA yalniz şehir olarak anilmayacaktı..
Yalnızlık sadece üniversite ile ilgili değil..!Alışveriş merkezlerinin şehirle olan iletişim kopukluğu,Otobüs terminali ve sonrasında sadece çok az sayıdaki izleyiciye oynayan şehrin profesyonel takımının stadının apar topar kaldırılma çalışmaları bizi;Çoğu kez şehri yalnızlığa itiyor..Itecek de!…Tıpkı Araştırma ve eğitim hastahanesinin apar topar şehir dışına alınması gibi..Neden MUĞLA SEHRI’nin dokusuna uygun işler yapılmıyor.. Şehir kaderine terkedilmiş vaziyette varlığını sürdürmeye devam ediyor..Ediyor ama Yapayalnız.. Hafta içinde hiç dikkat ettiniz mi?Her yer çok sakin..Sadece sabah ve akşam saatlerinde oluşan trafik yoğunluğu sayesinde bir kalabalık var.O kadar!
Dedim ya!..YALNIZLIK bir şehrin kaderi olamaz..Olmamalı da..O zaman daha ciddi çalışmalarla şehri bu makus talihinden kurtarmamız gerek..Bu hepimizin görevi olmalı.. Hepimiz elimizi taşın altına koymalı.. Bizlerde üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz..Ama az;Ama çok!…

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.