Son güncellenme :13.06.2018 11:21

Anasayfa > Yazarlar > UYGARLIKLARIN BAŞKENTİ MUĞLA

13.06.2018 Çar, 11:21

UYGARLIKLARIN BAŞKENTİ MUĞLA - İsmail Atasever

UYGARLIKLARIN BAŞKENTİ MUĞLA

Muğla Büyükşehir Belediyesinin duyarlılığı sonucu temeli atılan Bölge Müzesi, kabul edilmesi gerekir ki, sıradan bir sergi merkezi olmanın çok ötesindedir.
Özellikle geçmişten günümüze kentin sahip olduğu değerler bağlamında.
Dolayısıyla ülkemiz genelinde konuşlanan iller arasında geçmişi ve bugünü itibariyle istisna teşkil edenlerden birinin Muğla olduğuna kuşku yoktur.
Olamaz da.
Konuya ilişkin bilim adamlarının bir uçtan diğerine yaptıkları incelemeler ve gerçekleştirilen kazılar sonrasında görüldü ki Muğla “Uygarlıkların Başkenti” bir kent olarak yer etmektedir.
Bu bölgede M.Ö. 3000-3500 öncesine dayanan Karya ve Likya Uygarlıklarıyla başlayan yaşam günümüze doğru seyrederken, daha nice yerleşik hayatı seçenlerin merkezi olmuştur.
Bugüne değin gerçekleştirilen kazı çalışmalarında ortaya çıkan eserler çok şeyler ifade ettiğine göre realite o ki Muğla ve yöresi, geçmişten bugüne nice medeniyetlere yataklık etmiş bir yerleşim merkezi olarak günümüze dek uzanmıştır.
Dünya durdukça da yer edeceğinde kuşku yoktur.
***
Böylesine kıymet takdir etmenin mümkün olmadığı eserlerin derlenmesi ve de halkın ilgi ve bilgisine sunulması kaçınılmaz olmasına karşın gelin görün ki, bugüne değin gereği tam anlamıyla yerine getirilemedi.
Her ne kadar Muğla Merkez ilçe dahil kendisine bağlı ilçe merkezlerinde benzer eserlerin sergilendiği yerler olsa da buralar müze görünümlü ve gerçek anlamda müze olmayan yerlerdi.
İlişkin olarak, Bodrum ilçesi adına daha bir duyarlılık gösterilse de yeterli olduğu söylenemez.
Oysa Muğla ve çevresinde konuşlanan yerleşim merkezlerinde tarih boyunca yer eden o dönemlerin uygarlıkları ve ortaya koydukları eserler, sıradan olmanın çok ötesindeydi.
Özellikle dünyanın 7.harikası olarak bilinen Musoleum, Bodrum’dan kaçırılarak bugün Almanya’nın Berlin müzesinde yer alsa da, Türkiye’ye ait bir eser olduğu tartışma götürmezdi.
Kaldı ki Türkiye’ye ait olmasına karşın bir şekilde yurt dışına kaçırılanlar, birkaç eserle sınırlı değildi.
Sonra daha nice bize ait olan eserler, bugün dünyanın birçok ülkeler müzelerinde yer almaktadır.
Üstelik dünyanın kabul ettiği ve kayıt altına aldığı;
“geçmişin izlerini taşıyan eserler, ait olduğu ülkelerin malıdır” gerçeğine karşın.
***
Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından geçmiş dönemlerin eserlerinin sergileneceği Bölge Müzesi’nin temeli atılınca, ister istemez geçmişe uzandım.
Yine de söz konusu müze için nasıl bir yaklaşım gösterildiğini baktığımızda, proje mimarı Cengiz Bektaş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Op.Dr. Osman Gürün’ün sözleri öncelik alıyor.
Yapılan açıklamaya göre 8 bin 150 metrekare alan üzerine oturtulacak ve 16 milyon 846 bin TL’ye ye mal olacak müze 5 bloktan oluşuyor.
İlk konuşmayı yapan proje mimarı Cengiz Bektaş diyor ki;
Burada Muğla’nın ne tür canlıları var.
Ne tür bitkileri var.
Bunlar önce Türkçe adları ile sonra Latince harflerle her bölüm 90 cm ayrımlarla yüksek farklarıyla yukarı kadar dolaşacak.
Her 90 santimlik bölümde Anadolu’nun bir çağı anlatılacak.
En çok antik kent Muğla’da olduğu için en fazla Muğla yer alacak.
En tepede de her şeyiyle Muğla olacak.
Görülüyor ki bugüne değin Muğla için şahsen kaleme aldıklarım, TV programlarında gündeme getirdiğim, yanı sıra birçok gazeteci arkadaşımın aynı duyarlılık gösterdiği ayrıntıların abartılı yanı yoktu.
Hep vurgulandığı gibi Muğla her yönüyle istisna teşkil eden bir kentti.
***
Kuşkusuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün, böyle bir eseri Muğla’ya kazandıracak olması nedeniyle daha bir mutluydu.
Öyle bir müze projesi yapılmalı ki, Muğla’nın tüm değerlerini kronolojik olarak en alta 3 bin, 3 bin 500 yıldan başlayarak günümüze kadar getirmeliyiz.
Muğla’nın hangi topraklarda, hangi değerler üzerinde oturduğunu bilmesi, çocuklarımızın bunu öğrenmesi ve vatan millet sevgisi ile hemşerilik duygusunu önem vermesini istemişimdir.
Bu eserin ortaya çıkmasında Cengiz hocam çok önemli katkı yaptı.
Çok önemli çivi çaktı.
Böylelikle gençlerimiz yaşadıkları toprakların değerini öğrenecekler ve Muğla’lı olmanın esas anlamını kendilerine yükleyecekler.
Muğla toprakları üzerinde yaşamış olan Likya, Karia, Roma ve bütün medeniyetler burada anlatılacak.
Kabul etmek gerekir ki Büyükşehir Belediye Başkanı Op.Dr. Osman Gürün’ün şahsında bu yaklaşım, sıradan bir hizmetin çok ötesindeydi.
Özellikle UYGARLIKLARIN BAŞKENTİ MUĞLA’nın hangi evrelerden geçerek günümüze doğru uzandığı ve de sahip olduğu emsalsiz değerler bağlamında.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.