Son güncellenme :09.09.2016 10:06

Anasayfa > Yazarlar > Türkistan’da 3 bin yıllık sunak

09.09.2016 Cum, 10:06

Türkistan’da 3 bin yıllık sunak

ATATÜRK İLE İLGİLİ

“TÜRK DİLİ KAYNAKLARI ÜZERİNDE EDİNDİĞİMİZ BİLGİLER, UMDUĞUMUZDAN DAHA VERİMLİ ÇIKTI. ŞİMDİ YALNIZ ANA DİLİMİZİN ÖZ VARLIKLARINI BİLMEKLE KALMIYORUZ; BUNLARIN ÇOK ESKİ BİR MEDENİYETİN İLK ANA DİLİ OLDUĞUNU DA ÖĞRENDİK.”
(Zeynep Korkmaz, Atatürk ve Türk Dili, Belgeler)

TEBRİK

Nahak yere kimler tarafından raporlanan Yeniçağ’ın gözaltına alınan Türk Milliyetçisi yazarlarını sahip çıkmak ve bunun bir komplo olduğunu haykırmak için Başkent Öğretmenevi önüne toplanan gazetenin okurları ve diğer milliyetçilere.

 ELEŞTİRİ

Türk Milliyetçisi yazarlar sahte ihbarlarla gözaltına alınırken, ülkücü milliyetçi kadrolar bütün kurumlardan çeşitli bahanelerle yine haksız yere lağvedilirken, partinin ülke genelindeki bütün teşkilatları neredeyse toptan kapanırken, “ Devlet Bahçeli döneminde hiçbir ülkücü mağdur edilmedi” diyen Genel Başkan Yardımcısı İsmet Büyükataman’a.

 TÜRKLER İÇİN NE DEDİLER

“Benim için Türkçeyi öğrenmek büyük bir bahtiyarlık oldu. Çünkü Türk’ü anlamak için kendisi ile mutlaka tercümansız konuşmalıdır. Tercüman, ışığı örten zevksiz bir perde oluyor. Dolahey’in oğlunun, efendim Marquise de Nointel’in başına gelenler hep bu tercümanlar yüzündendir. Türkler, kendilerini anlamayanlara kim olurlarsa olsunlar kendilerini anlatmak yolunu biliyorlar. Onları o yola niçin sürükmeli.”
(Galland)

 GÜNÜN SÖZÜ

“…Ama şu var ki at izi it izine karışmış vaziyette. ‘Ben bir şey atayım da nasılsa tutar’ diyenler var. Bazıları böyle yapıyor. Özellikle yazılı ve görsel medya dünyasında bu çok var. Bazen fırsat bulduğumda televizyonları izliyorum. Öyle yorumlar yapıyorlar ki suçladıkları o insanın bu işle hiç alakası yok. Ama o insana yaftayı yapıştırıyor. Bunlar doğru şeyler değil. Bu yanlışlıklardan uzak durmak lazım.”

(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan)

 BU KİTABI

Adı: Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları

Yazarı: John Parkins

Yayınevi: Aprıl Yayıncılık

MUTLAKA OKUYUN

GÜZEL SÖZ

Yenileceğinden korkan daima yenilir.
(Yıldırım Beyazıt)

 BEN

Türk Milliyetçiliğinin kalelerinden birisi olan Yeniçağ Gazetesinin paralel yapı ile uzaktan yakından ilgisi olmayan yazarlarının gözaltına alınmasından sonra klavye başına geçerek esip gürleyen klavye milliyetçilerinin bir çoğunun bugüne kadar her gazeteyi okuyup abone olmasına karşın Yeniçağ Gazetesini bir kez bile almadığı gerçeğinden yola çıkarak “Hadi ordan klavye milliyetçileri sizi “ diyorum.

YA SİZ?

Türkistan’da 3 bin yıllık sunak

Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi yakınlarında 3 bin yıllık bir sunak bulundu.

Çin Bilimler Akademisine bağlı arkeologlar Urumçi yakınlarında, Tanrı Dağı’nın eteklerinde genç tunç çağına ait 3 bin yıllık bir sunak keşfetti. Bu buluşun ‘’inanılmaz ve müthiş’’ olarak nitelendirildiği belirtildi.

Sunağın bulunduğu yapı kalıntıları belli bir sırayla yuvarlak şekilde dizilmiş olduğu bildirildi. Sunağın bulunduğu dairenin dış çapının ise 114 metre olduğu açıklandı.

Çin yönetimi, Doğu Türkistan’da 10 bin yıl öncesine tarihlenen ve hem bu ülke hem de insanlık tarihinde çığır açabilecek arkeolojik buluşların bilim dünyasına açıklanmasına izin vermiyor. 4 bin yıllık Kiruvan güzeli mumyası, kurt işaretli kaya resimleri ve Teklemakan kumluğunda bulunan yüzlerce mumya ve buluntuları devlet sırrı statüsünde sakladığı biliniyor.

Çin yönetiminin bu tutumu ırkçı, kıskanç ve Çin faşizmi temelinde açıklanabileceği belirtiliyor. Çin kültüründen daha eski olan eserlerin uluslararası topluma ve bilim dünyasına açıklanmadığı ve gizlendiği biliniyor. Çin’deki Çin şovenizmine dayalı tarih anlayışına göre, bütün kültürlerinin kaynağının Çin kültürü olduğu ve bütün kültürlerinin Çin kültüründen türediği algısı yapılıyor ve bu algı devletin resmi eğitim sisteminde açıkça uygulanıyor. Çin ırkçılığına dayalı bu sistemin bazı itirazlara rağmen hala ısrarla uygulandığı biliniyor.

Amerikalı ünlü tarihçi ve Arkeolog W.Mogan, Doğu Türkistan’ın tarım bölgesi için  ‘’ Dünya medeniyetinin sırrı Teklamakan Kumluğu’nda saklıdır. Ne zaman bu sır açığa çıkar, o zaman dünya medeniyetinin sırrı da çözülür ve yeniden yazılır.’’ Sözleri ile Doğu Türkistan’ın insanlık tarihi için önemine vurgu yapmıştı.

TURKBAKIS.COM’dan naklen.

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.