Son güncellenme :03.01.2018 11:45

Anasayfa > Muğla > Tokat, 2017 yılını değerlendirdi

03.01.2018 Çar, 11:45

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, beraberinde başkan yardımcıları ve belediye birim amirleri olmak üzere basın mensuplarıyla kahvaltıda buluşarak, 2017 yılını genel hatlarıyla değerlendirdi.
Başkan Yardımcıları Zeynep Mat ve Faik Karagöz ile belediyedeki birim amirlerinin katıldığı kahvaltıda, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, 2017 yılında yapılan çalışmaları genel hatlarıyla ele alırken, 2018 yılı için planlanan çalışmaları da özetledi.
Başkan Tokat; “Halen devam eden çalışmalar sonlandığında kentimizin 2017 yılı için planlanan üstyapı çalışmaları böylelikle bitirilmiş, halkımızın hizmetine sunulmuş olacak.
Özellikle 2017 yılı içerisinde Milas merkezinde yaptığımız üstyapı çalışmalarını sadece bir üstyapı çalışması olarak değil, altyapısı ve üstyapısıyla, çağdaş Milas’ı yaratmanın adımları olarak değerlendirebiliriz.
Bu çalışmalar özel bir araştırma ve malzeme seçimine kadar itina gösterilerek, planlı ve programlı yani kapsamlı bir şekilde hazırlandı ve yapım aşamasına geçildi. Bu çalışmalarla kentimize, güzel bir görünüm kazandırdığımızı düşünüyorum. Bu anlamda ilçe merkezinde yapmamız gereken daha birçok iş var ama ana hatlarıyla şunu söyleyebilirim ki, altyapı çalışmaları sırasında halkımıza yaşatmış olduğumuz o sıkıntılı dönem artık tamamen bitmiştir.
Sizin aracılığınızla halkımıza şu hususu da açıklamak isterim: Altyapı çalışması yapmak zor ama üstyapıyı yapmak daha da zordur. Bildiğiniz gibi altyapıyı biz, İller Bankası’ndan aldığımız kredi ile yaptık. Yerel seçimlerin ardından iş, MUSKİ’ye geçti. En azından belli bir bölümünün MUSKİ tarafından yapılmış olması ve işin de kredili olarak yapılmış olması sebebiyle bir nebze altyapıyı yapmak bizim için daha kolay oldu. Asıl zor olan üstyapı… Çünkü tamamını biz yaptık ve kendi paramızla yaptık. Bu noktada belediyemizin ekonomik durumu da düşünülürse yapılan çalışmaların bizler için ne denli başarılı ve önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır” dedi.
Ana hatlarıyla yapılan çalışmalar
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, 2017 yılı içerisinde ilçe merkezi ve bağlı mahallelerde yapılan çalışmaları, ana hatlarıyla şöyle anlattı:
“Ahmet Yesevi, Hamdi Mergen, Kuvayı Milliye, Gülibrişim, Güveçdede, Akkent ve Gümüşkesen caddelerimiz gibi, neredeyse kentin en büyük ve en uzun caddelerindeki çalışmalar bir kalemde bitirildi. Halkımız tarafından da yapılan bu çalışmalar beğenilerek takdir edildi. Özellikle yağışlı havalarda da kontrol ettiğimiz kadarıyla altyapı sisteminin de gayet verimli çalıştığını gördük. Altyapı ve tamamlanan bölümüyle üstyapı konusunda sorunsuz bir kent haline dönüştüğümüzü söyleyebilirim.
Elbette kentimizde başka sıkıntılar var. Birazdan bunlara da değineceğiz. Önümüzdeki yıllarda, Milas Belediyesi’nin yetki alanına giren, kentleşme adına yapacağımız çalışmalar devam edecek.
Bizim için kent merkezindeki yapılan çalışmalardan daha da önemli olan, ilçemize bağlı mahallelerimize götürdüğümüz hizmetlerdir. Çünkü Türkiye’nin en fazla mahalle sayısına sahi ilçelerden birinde yaşıyoruz. Oldukça dağınık ve geniş bir coğrafyaya yayılmış olan mahallelerin tamamına aynı anda ve eşit miktarda hizmet götürmek sanırım çok da mümkün olmayan bir şey ancak Milas Belediyesi olarak bizim bu konuda çok başarılı olduğumuzu söyleyebilirim.
114 eski köy, 5 eski belde olarak adlandırdığımız, bugün büyükşehir yasası ile birlikte mahalleye dönüşen bu mahallelerimizde daha önceden belirlenen plan ve projeler çerçevesinde bugüne kadar birçok hizmet yapıldı.
Sürekli olarak yapılması gereken çöp vb. hizmetlerin dışında bazı mahallelerimizdeki altyapı ve çoğunda da üstyapı şeklinde çalışmalar sürdürülüyor. Çok önemli ölçüde memnuniyet sağladığımızı söyleyebilirim. Çünkü yapılan çalışmalar tamamen mahalleyi rahatlatıcı bir şekilde ve mahallenin genelini kapsayan çalışmalar olmuştur. Bu çalışmalar aynı zamanda mahallenin çehresini değiştiren çalışmalar olmuştur.
130’dan fazla mahallemizde park ya da çocuk oyun alanı dediğimiz hizmet götürülürken, sanırım 10 civarında bu hizmeti götüremediğimiz yer kaldı, onları da 2018 yılı içerisinde tamamlayacağız.
Öte yandan belki de bugüne kadar yapılmamış ölçüde yol yapım ve asfalt çalışması yaptık. Yaklaşık 100 km asfalt ve sathi kaplama çalışmasıyla, mahallelerimiz arasında ulaşımı sağlayan yollar asfaltlandı. Bununla birlikte kent merkezinde de 8 km’lik bir asfalt kaplama çalışması yaptık.”
Milas’ın deprem haritası
Milas’ın Deprem Haritası çalışmaları ile ilgili olarak da bilgi veren Tokat; “Bu konuda ciddi bir hazırlık içindeyiz. Bu çalışmayı piyasa koşulları içerisinde değil, bilimsel bir yöntemle yani bir üniversite ile işbirliği içerisinde yapacağız. Dolayısıyla bir süre önce bu konuda uzman bir hocamızla görüştük. Önümüzdeki günlerde ilçemize gelerek bizlere, belki halkımızın da bulunacağı bir ortamda bizlere bilgilendirici bir sunum yapacak. Tamamlandığında çok sağlıklı bir çalışma ortaya çıkmış olacak. Günün birinde hepimiz bu makamlara birilerine bırakacağız. Ben de en azından Milas’a böyle bir çalışmayı bırakmak istiyorum” dedi.
Tokat ve birim amirleri toplantının ardından kent merkezinde tamamlanan ve devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.