Son güncellenme :08.02.2019 13:28

Anasayfa > Yazarlar > SU FIŞKIRTAN MAYINLAR

08.02.2019 Cum, 13:28

SU FIŞKIRTAN MAYINLAR - Hüseyin Akar

Muğla’mız, coğrafi olarak büyükşehir yönetimine uygun olmamasına rağmen, 2012 yılında çıkan 5216 sayılı yasa ile Büyükşehir statüsüne alındı ve 2014 yılında yapılan yerel seçimlerle Büyükşehir yönetimine geçildi. Büyükşehir olarak yönetiliyor mu, yönetilebiliyor mu tartışılır. Bazısına göre yönetiliyor, bazılarına göre de yönetilemiyor. Muğla’nın sahip olduğu coğrafi şartlar nedeniyle büyükşehir olarak yönetimi zor olsa da, yönetilememesinin altında yatan en önemli sebeplerden birisi 45 yıldır aynı zihniyetin iktidarda olmasının verdiği rahatlıktır. Şu gitsin, bu gelsin manasında demiyorum. Aynı zihniyete sahip kişilerin bir şehri 45 yıl başarılı bir şekilde yönetmesi mümkün değildir. Belirli aralıklarla zihniyet değişikliği olması veya en azından kişi değişikliği olması gerektiğini düşünüyorum.
Şimdiye kadar yaz kış uykuda olan belediyeler, seçime bir yıl kala uyandılar ve seçime hazırlık çalışmalarına hız verdiler. Bu nedenle de son bir yıldır, Muğla da çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Mesela, yol kenarlarına park yapılmasını önlemek adına cadde kenarlarına kazıklar çakılması, çift yön olarak trafiğe açık olan caddelerin tek yöne çevrilmesi, yol kenarlarının çiçeklendirilmesi, eskiden olduğu gibi sokak aralarına küçük parklar yapılması, şehirlerarası otogarın şehir dışına taşınması, yaya kaldırımlarının genişletilmesi, bisiklet yollarının yapılması ve diğer kültürel etkinlikler olarak sayılabilir. İyilere teşekkür ederiz ancak bazılarını da eleştirilerimiz olacak.
Eleştirilerimiz şunlar. Yıllarca Muğla’nın kanalizasyonu yok eleştirisine karşı kanalizasyon yapıldı, ama sorun tam olarak çözülmedi, özellikle yağmur yağdığında karşıdan karşıya geçmek mümkün değil. Otopark sorununu çözme yerine, yol kenarlarına kazık dikilmesi hiç hoş değil. Halkçı anlayışa sahip olan bir belediyenin su aboneliği işlemi için aboneden 445 TL abone ücreti almasını anlamıyorum.
Şehir trafiğini rahatlatmak adına Şehirlerarası oto garın şehir dışına taşınması iyi bir çalışma olabilir, ancak gece geç saatte şehir dışından gelen yolcuların şehir içine gidebilmeleri için taksilere mahkûm edilmesi hiç hoş değil. Taksiye binecek parası olmayanlar için, şehir içine çalışan minibüsler konabilir.
Diğer bir husus, yaya kaldırımlarına su fışkırtan mayınların döşenmesi. Yaya yollarının genişletilerek rahat yürünür hale getirilmesi takdir edilecek bir çalışma, ancak yaya kaldırımlarına döşenen taşların oynar olması, özellikle yağmurlu havalarda oynar taşların su fışkırtması kabul edilecek bir şey değil. Çünkü oynar taşa bastığın takdirde üzerine çamurlu su fışkırmakta. Yayalar sanki mayınlı tarlada yürüyorlarmış gibi su fışkırtan taşlara basmamak için gözleri yerde, o taştan bu taşa atlayarak yürüyorlar. Bisiklet yolu içindeki ağaçların diplerine mermer havuzlar yapıldı, yapılan şikayet üzerine şimdi sökülüyor. Belediyecilik yapboz veya boz yapçılık değildir. Her şey önceden ölçülüp biçilip öyle yapılmalıdır. Bizlerden toplanan paralar ölçülü harcanmalıdır. Bu anlayış çerçevesinde 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde bütün adaylara başarılar dilerim.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.