Son güncellenme :19.06.2017 11:44

Anasayfa > Yazarlar > Stratejik ortaklıktan düşmanlığa

19.06.2017 Pts, 11:44

Stratejik ortaklıktan düşmanlığa

ABD ile olan ilişkilerde genel görünüm stratejik ortaklık denilen fakat aslında Türkiye’ye tek taraflı taviz verdirilen ilişkiler demetinden başka hiçbir şey olmayan, gelen giden Amerikan başkanlarının genel politika stratejilerinde görülen daha doğrusu görülmeye murat edilen sahnelerin görülmediği NATO şemsiyesi altında taviz ve baskıdan başka verilecek ne varsa istendi.
Bu kez Suriye, PKK-YPG örgütlerinin desteklenmesi ve bir devlete verilecek cesamette silah ve mühimmat desteği yanında cumhurbaşkanının ABD seyahatinde görülen koruma krizi eklenince stratejik ortaklık yerini kanlı bıçaklı düşmanlığa terk edildi.
EBD Temsilciler Meclisi, cumhurbaşkanının Washington ziyareti sırasında korumalarının protestoculara müdühale etmesi sebebi ile Türkiye’yi kınadılar. Sebep protestoculara şiddet uygulayıp bir hakkın istimali şeklindeki telakki ile kanıdalır.
Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, oylamanın ardından; “Bugün Temsilciler Meclisi barışçıl gösterilere yönelik şiddetin hoş görülmeyeceğine dair net bir karar vermiştir.” Dedi.
Türkiye bu kınama kararına karşı tepki gösterdi. Bakanlık sözcüsü Müstüoğlu, “ ABD Temsilciler Meclisi daha önce Dışişleri Komitesinde oylanan yersiz bir karar tasarısını gündemine alarak onaylamıştır. Geçen haftada Senato Dışişleri Komitesine sunulmuştur. AB yasama organlarının konuyu tahrif etmeye, siyasallaştırmayı yönelik adımlarını yapıcı bulmuyoruz. Bu durum Türkiye ile ABD arasındaki ittiak ve ortaklık ruhuna aykırıdır.” Dedi.
İşte karşılıklı notalar ortalığın gerilmesi, güce dayanan inancın yaptırımda geçerliliğe evrilmesi inancının çözüm olacağına inanmak yakamoz olacağını bilmek lazım.
Kore, Vietnam şimdi de Ortadoğu’da çıkmaza saplanması gücün her an işe yaramayacığını ABD öğrencine bunda Türkiye’nin ABD’yi bataklıktan kurtarma yardımı inkar edilemez gerçeği vardır, olacaktır. Aksi halde ise bu devletin sonu görülüyor demektir. İspatmı istiyorsunuz, ABD’ye Trump başkan seçilmiş…

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.