Son güncellenme :03.10.2017 12:53

Anasayfa > Yazarlar > ŞENLİK GİBİ ŞENLİK

03.10.2017 Sal, 12:53

ŞENLİK GİBİ ŞENLİK - İlker Cömert

ŞENLİK GİBİ ŞENLİK

Muğla’da düzenlenen Festivallere, şenliklere oldum olası “KIL” olmuşumdur. Neden bilmem İçerik olarak son derece boş gelir. Bir de üzerine saçma sapan “Laf ola beri gele” sanatçılar, bir tür yasak savma anlayışı ile sahneye çıkartılınca iyice deli olurum.
Ama bu sene ki Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği Şenlik gibi Şenlik olmuş. Değerli Başkan Bahattin Gümüş ve emeği geçen çalışma arkadaşlarını yürekten kutluyorum. Baca Yakma Töreni fikri ile başlayan Şenlik Muğlalılardan da büyük kabul görmüş olacak ki Son gece Eski Garaj Alanında SILA yı 30 bine yakın Muğlalı izledi. Ben açıkçası böyle kalabalık görmeyeli çok uzun zaman olmuştu. Kitap günleri muhteşemdi. Yazar İnci Aral ve Gülşah Elikbank’a kitaplarını imzalatma şansı buldum. Hele Festivalin 2. günü sanatçı Mehmet Erbil’in “Çizgilerle Muğla Desen” sergisi Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde görmeğe değerdi. Açılan sergide, sanatçı Erbil’in kara kalem çalışmalarını görme şansı bulduk. Çok keyifliydi.
Bu bölümde genç yazarların İmza gününü söylemeden geçmek haksızlık olur. Emre Gül’ün “Nar”, Dilara Keskin’in “Düşman Okullar”, Koray Yersüren’in ise “Gözlük” kitapları ile yakaladıkları başarıyı, dünya genelindeki en büyük hikaye paylaşma ve keşfetme platformu olan Wattpad yazarlığı ile devam ettiren genç yazarlar da Şenlik kapsamında Muğla’daydılar. Onlarla tanışmak destek vermekte ayrı bir önemliydi benim için. Kitapseverlerde, gösterdikleri ilgi ile beni son derece haklı çıkardılar. Tabi o kadar Muğlalı genci Genç Yazarlar için kuyrukta beklerken görmekte bir Muğlalı olarak ayrı bir gurur.
Şenliğin bir bölümü de PİSİ’ deydi. Şenliği etrafa yayma fikri de son derece başarılı bence seneye Bayır’a, Yerkesik’e bu işi daha da yaygınlaştırmalı. Yeşilyurt Maşat alanında düzenlenen şenliğe katılan Yeşilyurtlular, halk oyunları gösterileri, Uygar Karaca ve Grup Zamansız’ın söyledikleri türküler eşliğinde gönüllerince eğlendiler.
Bunun dışında artık bir klasik haline gelen Yaylada ki Kavun Şenliği, Emre Kongar İmza günü, Yazarlar Kahraman Tazeoğlu, Münevver Ongun ve Prof Dr. Aytül Kasapoğlu buluşması. Yazar Kahraman Tazeoğlu’nun Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’ndeki şiir dinletisi ve imza günü, sünnet şöleni ve hatırlayamadığım yetişemediğim, sanat kokan, kültür kokan bir sürü dolu dolu etkinlik.
En çok eleştirdiğim konulardan biri Konserler olurdu. Muğla’da ki Şenlik konserlerine 2.sınıf eğlence hayatı şarkıcılarının getirilmesine hep itiraz etmişimdir. Kızarlar bana ama bizim Belediyelerimize bu tür yakışmaz. Bu Şenlikte final konserine Sıla on numara yakışmış. Zaten vatandaş hemen puanını verdi. Adım atacak, araba park edecek hatta yürüyecek yer yoktu.
Seneye Tiyatro gösterileri, müzikaller, klasik Müzik Konserleri gibi kapsam genişletilebilir.
Bazı şeyleri eleştirebileceğimiz gibi bazı şeyleri de övmeyi takdir etmeyi bilmeliyiz. Yok Sular akmıyor, yok yollar bilmem ne diyerek festival şenlik eleştirmek olmaz. Elmayla, Armutu ayıracaksınız. Yöneticilerimiz de eleştirilmeye olumlu olumsuz açık olacaklar. O parti bu parti yok. Muğla için güzeli de kötüyü de söyleyeceğiz.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.