Son güncellenme :16.10.2018 12:59

Anasayfa > Yazarlar > SENEYE TUR MUĞLA’DAN GEÇER Mİ??

16.10.2018 Sal, 12:59

SENEYE TUR MUĞLA’DAN GEÇER Mİ??

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘’Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 54. sü kelimenin tam anlamıyla rüzgar gibi geçti.
1963 yılında “Marmara Turu” adıyla başlayan ve ilk kez 1965 yılında uluslararası statü kazanan yarış 1966 yılında Cumhurbaşkanlığı makamı himayesine alınmış. Bu dev organizasyon bu sene 54. yılında,09-14 Ekim tarihleri arasında 6 etapta düzenlendi ve etabın en uzun rotası ilimizden geçti. Muğla’mız bu sene 2 start bir finişi gördü. 132 km lik Fethiye- Marmaris Etabı ve 206 km’lik Marmaris- Selçuk etabının hemen hemen 106 km lik kısmı ilimizden geçti. Yarışın genelini takip ettiğim için gözlemleme fırsatı buldum. En kalabalık Finişlerden birisinin Marmaris olduğunu söylemek hiçte yanlış olmaz. Özellikle başından sonuna önemli bir hazırlık yürüten Marmaris Kaymakamı başkanlığında ki Kurulu kutlamak gerek. Muğla etabı boyunca ne Karayolları açısından ne güvenlik ve sağlık açısından nede güzergah açısından en ufak sıkıntı yaşanmadı. Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz de Ortaca Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Murat Sözgen ve ekibi güzergah boyu başarılı bir seyirci organizasyonu ile 54.Tura renk kattı. Marmaris’te ise İlçe Müdür Vekili Nihat Ekinciler gerek, Beldibi Stadyumunda ki görsel şov gerekse de Deniz üstünde ki muhteşem deniz sporları gösterisi ile Muğla’yı tüm dünyaya ulaştırmayı başardılar.
Marmaris giriş tabelası üstüne Bisiklet monte eden ve parklara Bisiklet Federasyonu Logosu Heykeli yapan, turun çalışma döneminde bitiş dönemine kadar olağanüstü çaba sarf eden Marmaris Belediye Başkanlığı ve Özellikle Başkan Yardımcısı Sedar Kirt’in çabaları da görmeğe değerdi.
Bununla beraber maalesef Muğla içinde hiç bitmeyen kazı ve yapım çalışmalarımız nedeni ile geçen sene olduğu gibi bu senede Tur Muğla Merkezden geçmedi. Geçemedi. Bölge Trafik kavşağından geçen Tur, Gazi Anadolu Lisesi Kavşağından kuş oldu uçtu geçti. Sadece Gazi Anadolu lisesi kavşağında bir seyirci topluluğu vardı ki bu da maalesef geçen sene ki coşkusunda değildi. Oysaki Muğla içinden geçerken, Bacalarımızdan, mimarimizden, Festivalini kendimiz çalıp kendimiz oynayarak yaptığımız; Tarhanamızdan, Otumuzdan, Kavunumuzdan bahsedebilir, Belen Kahvesinin Kerimoğlu evinin görüntülerini dünyaya ulaştırabilirdik.
Herkesin haberi olsun, Türkiye geneli bir çok belediye, valilik ve hatta siyasetçiler, 55.Turun illerinden geçmesi için büyük baskı yapıyorlar. Özellikle Karadeniz Lobisi bu konuda ağır basıyor. Samsun bütün hatları ve unsurları ile gelecek sene için baskı halinde. Artvin, Trabzon; Batum’dan başlayacak bir TUR için şehirlerin ileri gelenleri lobi yürütüyorlar. Her konuda ki duyarsızlığımızı bu konuda da devam ettirirsek, korkarım ki gelecek senelerde Tur’u kaybedebiliriz. Biz Muğla Bisiklet İl Temsilciliği ve Sivil toplum örgütleri olarak bu konuda bir çalışma yürütüyoruz. Organizasyonun başından sonuna bütün imkanları seferber eden ve hem Eurosport 1 de, hem de TRT 3 de ki canlı yayınlarda ilimizin isminin duyurulması için çalışma yürüten Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz’ın bu konuda ki ataklarına özellikle siyasi destek şart. Görünen tabloda Marmaris Belediyesinden başka bu işin önemini kavramış pekte kimse yok gibi. Böyle devam ederse gelecek seneler bizde Cumhurbaşkanımızın himayelerinde yapılan bu yarışı, TRT den yada Eurosporttan seyretmeye devam edebiliriz. Ben özellikle Sayın Vekillerimizin Ankara’da Türkiye Bisiklet Federasyonuna yapacakları bir teşekkür ziyaretinin, Sayın Spor Bakanı ve Spor Genel Müdürü ile yapılacak görüşmelerde konu hakkında ki kararlılığımızın iletilmesinin etkili olacağını düşünüyorum.
Turun Muğla etapları üzerinde ki Dalaman, Ortaca, Köyceğiz, Ula Belediyeleri konudan bir haber. Soruyorum şimdi, bir Beldenin, bir ilçenin tanıtımı için uçaklara binip uluslararası fuarlara tonla para harcamak mı daha etkili? Yoksa 2 milyondan fazla haneye giren Eurosport 1 ve TRT yayınlarında böyle prestijli dev uluslararası bir organizasyonda yer almak mı? Haaa!! Amaç kendinizi gezdirmekse o zaman söylenecek bir şey yok.
Bu konulara ilgi çekmek için sporun aslından ve öneminden uzaklaşıp her defasında ekonomik boyutunu öne çıkartmaktan, efendim turizme katkısını anlatmaktan nefret ediyorum ama; ufak bir hatırlatma yapayım tur boyunca 1200 görevli 120 sporcu 540 teknik personel 300 den fazla VIP takipçi 50 ve üstü basın mensubu,34 kişilik EUROSPORT ekibi derken 2500-3000 kişi Fethiye ve Marmaris otellerinde konakladı. Ekim ayının sonunda Fethiye Marmaris sokakları Ağustosu Temmuz’u aratmadı.
Bu sene ki Tur de emeği geçen, bu organizasyonun, organizaysonların önemini kavrayabilenleri kutluyorum.
Benden söylemesi …

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.