Son güncellenme :14.11.2014 11:22

Anasayfa > Yazarlar > Seçime adım adım

14.11.2014 Cum, 11:22

Seçime adım adım - Tansel Coşkun

Seçime adım adım

2015 genel seçimleri yaklaştıkça partilerin hazırlıkları da hızlandı. Muğla siyasetinde meclisteki üç partinin yerel temsilcilerinden CHP mevcut yönetimlerle seçime girecekken AKP teşkilatları hazırlıklarını bitirmek üzereler. Üç siyasi parti içinde belki de en merak edileni MHP’nin durumu. Çünkü MHP’nin durumu diğerlerinin oylarında da farklılıklara yol açacak.

MHP İl teşkilatı da hafta sonu yaptığı ilçe başkanları toplantısından sonra ilçelerde seçim takvimini belirledi. Bu takvime göre ilk ilçe başkanlığı seçimi 6 aralıkta Fethiye ile başlayacak 7’sinde Seydikemer ile devam edecek. MHP’nin atanmış il yönetimi ocak ayına kadar tüm ilçelerde seçime girecek ilçe başkan ve yönetimlerini belirleyerek genel seçimlerle ilgili çalışma şeklini belirleyecek.

Bu arada il kongresi içinse cumartesi günü yapılacak olan AKP istişare toplantısının sonuçları beklenecek. Eğer seçim takvimi haziran ayından öne alınacak olursa il başkanlığı seçimi genel seçim sonrasına bırakılacak.

Bu noktada bakıldığı zaman ortaya çıkan durum ilginç sonuçlara gebe görünüyor. Bilindiği gibi en son yapılan 2012 yılında MHP il kongresinde tüm Muğla’da delegelerin iradesiyle gelen yönetim, genel merkez tarafından görevden alınmış, yerine sandıkta kaybeden Mehmet Korkmaz ve ekibi atanmıştı. Muğla’da ki görevden alınma bununla da kalmamış, MHP mart ayındaki yerel seçimlerde de tüm belediyelerini kaybetmişti. Hatta Fethiye’de Başkan Korkmaz’ın deyimiyle ‘İçimizde çok Behçetler var ‘denmesine rağmen Fethiye’de oy oranı %’4 e kadar düşmüştü. Yerel seçimlerde MHP için bekli de tek elle tutulur  sonuç, İçişleri bakanlığında Yerel yönetimler baş müfettişi Osman Can Yenice’nin merkez de arttırdığı  oy oranıydı. (Onunda Yenicenin kendi kişisel kalitesi ve işin ehli olmasından kaynaklandığını görüyoruz. Ancak o da vatandaşların MHP üst yönetimine karşı umut taşımaması nedeniyle hak ettiği başarıyı kazanamadı.) Sonuç böyle olunca Muğla’da yerel yönetimlerde artık herhangi bir esamesi kalmamış bir parti hüviyetine dönüştü MHP.

Peki bu başlayan süreçte değişen yönetimler, AKP karşısında sağda tek alternatif görünen MHP’yi başarıya taşır mı? Eğer il başkanlığı kongresi yapılmaz ise, mevcut yönetim MHP’yi Muğla’da başarıya götürür mü?  Bu soruların cevapları çok olumlu görünmüyor.

Neden derseniz, her şeyden önce, seçilmiş yönetimlerin, seçmenlerin iradesi yok sayılarak görevlerden alınması MHP  seçmeni üzerinde ‘Sen bilmezsin ben bilirim, sen sadece oy ver’ mantığı seçmende derin bir hayal kırıklığı yaratmış durumda.

Yine aynı şekilde Belki de tüm Türkiye’deki MHP’li belediye başkanları içinde partinin gurur kaynağı olan Fethiye belediye başkanı Behçet Saatçı’nin afiş bahanesiyle partiden ayrılmaya zorlanması ,partiye oy verenleri tekrar oy verme konusunda kararsızlığa sürüklüyor.

Ayrıca son dönemde MHP genel merkezinin AKP politikalarına karşı yeterince ses getirmeyen atakları, tezkere konusunda olduğu gibi bazı konularda destek vermesi MHP seçmenini düşündürüyor.

Diğer bir konu ise MHP’nin milletvekili seçimlerinde parti teşkilatlarının içinden gelenler yerine akademik ve bürokrat tercih etmesi. Bu konuda yönetimlerine herhangi bir söz hakkı tanımamış olması  bu seçimde de benzer bir gelişmenin yaşanması ihtimali kafalarda ciddi soru işaretleri oluşturuyor.Sonuçta neler yaşanacağını göreceğiz .

 

Bir hikaye işle bitirelim;

 

Bir gün dağda bir çoban amca oturmuş koyunlarını otlatmaktadır. Az sonra son derece lüks bir araba gelir ve amcanın yanına yanaşır. İçinde çok şık yakışıklı genç bir adam iner ve çoban amcaya der ki :

-Amca sana bir teklifim var. Kabul edersen.

Çoban; “ Tamam” der.

-Sana bu sürüde kaç tane koyun var söyleyeceğim ama bilirsem karşılığında bir tanesini alırım

“Tamam” der çoban.

Genç adam hemen bir taşın üzerine oturur son model diz üstü bilgisayarını açar hesaplamaya başlar. Yaklaşık 10 dakika sonra çobana döner ve derki ;

-Amca senin 550 koyunun var. Doğru mu der.

Çoban, “Doğru” der.

Genç adam; “ Bak bildim hediyemi alıyorum” der.

“Tamam” der çoban .

Genç adam hediyesini alıp tam arabasına binmek üzereyken çoban arkadan seslenir: “Hey delikanlı benimde sana bir teklifim var senin ne iş yaptığını söylersem aldığını geri verirsin bilemezsem iki katını veririm ne dersin” der.

Genç adam düşünür nereden bilecek benim ne iş yaptığımı diye düşünür, “Tamam” der.

Çoban; “ Evlat sen politikacısın” der.

Genç adam şaşırır; “ Amca nasıl bildin?” diye sorar.

Çoban: Oğlum gayet basit, seni ben çağırmadım sen kendin geldin, bana bilmediğim bir şey söylemedim, o kadar koyunun arasından çoban köpeğini seçtin sen olsan olsan politikacı olursun zaten der.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.