Son güncellenme :24.10.2017 12:08

Anasayfa > Manşet > “Sapla samanı birbirine karıştırıyor”

24.10.2017 Sal, 12:08

Kadem Mete’den, Üstündağ’a cevap:

Muğla kıyıları için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Ekolojik Temelli Doğal SİT Çalışması ile SİT alanlarının derecelendirmesi tartışmaları sürüyor. CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, iktidar partisinin ve AK Parti İl Başkanı Kadem Mete’nin halkı yanılttığını, SİT derecelendirmelerinin ise Okluk Koyunda yapımı devam eden Cumhurbaşkanlığı Yazlık Sarayı için değiştirildiğini ileri sürmüştü. Bu iddiaya cevap veren Kadem Mete; “ Sayın vekil sapla samanı birbirine karıştırıyor” dedi.
CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban’ın; “ İktidar halkın parası ile hovardalık yapıyor” eleştirisine de cevap veren Mete; “ CHP Muğla İl Başkanı, acaba kendi partisinin Büyükşehir Belediye Başkanını da eleştirecek mi? Devasa reklam panolarında boy boy resimlerini sergileten, açık hava fotoğraf albümü olmaktan başka herhangi bir işlevi olmayan bu panoların Muğla’mıza ve Muğlalı vatandaşlarımıza ne gibi bir faydası vardır? Acaba bu reklam giderleri nereden karşılanmaktadır? Öğrenmek istiyoruz.” diye konuştu.
Batuhan Altın
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Muğla kıyıları için hazırlatılan Ekolojik Temelli Doğal SİT Çalışması ile Okluk Koyunda yapımına başlanan Cumhurbaşkanlığı Yazlık Konutunun tartışmaları giderek büyüyor. AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, yaptığı bir açıklama ile hem iddiaları ortaya atan CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ hem de CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban’a cevap verdi.
CHP Milletvekili Akın Üstündağ’ın iddialarına karşı konuşan AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete; “CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ’ın sit alanları ile ilgili olarak şahsıma ve partimize ilişkin iddiaları devam etmektedir. Ancak bizim alnımız aktır ve gerçekleri açıklamaktan asla geri durmayız. Bu meyanda belirtmek isterim ki Sayın Vekil bilgi eksikliği ve ön yargılarla dolu son açıklamasında sapla samanı birbirine karıştırmaktadır.
Benim bahsettiğim ve Dalyan programı (27.07.2017) sırasında Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye arz ettiğim konu, köylülerimizin, kendi arazilerinde bulunan ve imar izni olmayan yerlerinde, sit nedeniyle evinin damını bile onaramamalarına ,evlilik çağına gelmiş çocuklarına ev yapamayan vatandaşlarımıza çözüm bulmakla alakalı bir talepti. Sayın bakanımız hemen talimat vererek bu konuda bir çalışma başlatmış ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürümüz ekibiyle beraber (25.09.2017) tarihinde Muğla çevresinde çalışma yapmıştır. Bu çalışmalar sit alanlarının yeniden derecelendirilmesi çalışması ile birleştirilmiştir.” Dedi..
“Muğlalı vatandaşlarımız durumdan şikayetçiler”
Mevcut uygulamalardan vatandaşların şikayetçi olduğu ifade eden Mete; “Muğla’nın birçok köyünde “Yıllar önce birileri Ankara’dan oturdukları yerden sit alanlarını harita üzerinde belirlemiş, buralarda yaşayanların hakkını hukukunu gözetmeden bizleri mağdur etmiştir. Bizler kendi arazilerimizi ekip biçemiyoruz. Evlerimizi onaramıyoruz, kendi topraklarımızda kendimizi yabancı gibi hissediyoruz” şeklinde şikâyetleri duyuyoruz.
Yapılan çalışmada, başta vatandaşlarımızın bu sıkıntılarını gidermek ve gerçekten korunması gereken alanların belirlenmesi esas alınmıştır. “1. derece doğal sit alanı” ifadesi yerine “Kesin Korunacak Hassas Alan” tanımlamasıyla bu alanlara daha güçlü bir koruma getirilmiştir. Diğer yandan köylerin yerleşik alanlarında vatandaşa nefes aldıracak “Sürdürülebilir Kullanım Alanı” ve “Kontrollü Kullanım Alanı” düzenlemeleri getirilmiştir. Bu çalışmaların sonucunda da Borum’da detaylı bir sunum yapılarak (18.10.2017) ilgilenen herkese konuyla ilgili bilgi verilmiştir.
Toplantıda ifade edildi, ancak yine burada belirteyim. Arazi çalışmalarının sonucunda Bodrum’daki doğal sit alanları 25 bin altı yüz hektardan, 33 bin hektara çıkartılmıştır. Böylece Muğla’daki sit alanları 189 bin hektardan 192 bin hektara yükselmiştir. Görüldüğü üzere Sayın vekilin iddia ettiği gibi bir azalma olmamış, aksine korunan alanlar arttırılmıştır.” Diye konuştu.
“CHP teşkilatı vekiline bilgi vermiyorsa bunun sorumlusu biz değiliz”
Üstündağ’ın; “Toplantıya davet edilmedik. Çalışmalar kamuoyundan saklanıyor” eleştirisine cevap veren Mete şunları söyledi: “ Bodrum’da 18 Ekim’de gerçekleştirilen toplantıya, ilçede bulunan STK’lar, belediye yetkilileri, siyasi partiler, odalar ve tüm vatandaşlarımız davet edilmiştir. Geçtiğimiz Pazartesi günü parti binamızda yaptığımız basın açıklamasında, Bodrum’da yapılacak bu bilgilendirmeye ilişkin duyuru yaparak, bölge milletvekillerine de katılım çağrısında bulunmuştuk. Ayrıca toplantı öncesinde Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile bir araya gelinmiş, kendisine bilgi verilmiştir.
Toplantıya Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı, Bodrum CHP ilçe başkan yardımcısı da katılmışlardır. Toplantıdan haberdar olan ve ilçe başkan yardımcısı seviyesinde katılım sağlayan Chp teşkilatı kendi üyelerini ve vekillerini haberdar etmediyse bunun sorumlusu elbette bizler değiliz. Ak parti milletvekilleri meclis çalışmaları sebebiyle katılamasalar da İl başkanı,ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyelerinden ilgili arkadaşlar toplantıya katılmışlardır. Bu bilgilendirme toplantısı her zamanki katılımcı anlayışımızla gerçekleştirilmiştir. “
Bodrum yarım adasını ilgilendiren bu çalışma henüz kesinleşmemiş olup eski ve yeni halini içeren görseller ve bilgilerle bir cd hazırlanarak toplantıya katılan her katılımcıya sunulmuş, incelenmesinin ardından görüş ve önerilerini iletmeleri rica edilmiştir. Yani iddia edildiği gibi, kesinleşen bir çalışma dikte edilmemektedir.
Muğla bölgesi toplamda 31 bölgeye ayrılmış sadece Gökova bölgesi kesinleşmiştir. Bu bölgemizde de yapılacak olan itirazlar dikkate alınacak ve varsa eğer hak kaybı, bu kayıp giderilecektir. Burada 35 bin dört yüz on yedi hektar olan alan 44 bin altmış iki hektara çıkartılmıştır. Diğer 30 bölgede de geniş katılımlı toplantılar düzenlenerek STK’ların, belediyelerin ve vatandaşların görüşleri alınacaktır. Her bölgenin çalışması kendi ilçesinde yapılacaktır.
“Mahkeme kadıya mülk değildir”
Cumhurbaşkanlığı Devlet Konuk Evine çirkin ithamlarda bulunan Sayın vekile hatırlatmak isterim ki “Mahkeme kadıya mülk değildir.” Devlet Konuk Evini bugün devleti yönetenler kullanıyor, yarın yine devleti yönetenler kullanacaktır. Tıpkı bir zamanlar Topkapı,Dolmabahçe Sarayları’nın ve Çankaya Köşkü’nün kullanıldığı gibi.”
Alban’a da cevap verdi
Açıklamasında CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban’ın “Milletin parası ile hovardalık yapıyorlar” açıklamasına da cevap veren Mete şunları ekledi: “Hükümetimizin icraatlarını vatandaşımızla paylaşmamızı hazmedemeyen ve bunu hovardalık olarak nitelendiren Chp Muğla İl Başkanı, acaba kendi partisinin Büyükşehir Belediye Başkanını da eleştirecek mi?.Devasa reklam panolarında boy boy resimlerini sergileten, açık hava fotoğraf albümü olmaktan başka herhangi bir işlevi olmayan bu panoların Muğla’mıza ve Muğlalı vatandaşlarımıza ne gibi bir faydası vardır? Acaba bu reklam giderleri nereden karşılanmaktadır? Öğrenmek istiyoruz.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.