Son güncellenme :16.04.2018 10:18

Anasayfa > Yazarlar > Şampiyon sektör de krizde

16.04.2018 Pts, 10:18

Şampiyon sektör de krizde

Eskiden beri ekonomiyi harekete geçirecek sektör olarak bilinen yap-sat , tüm mekanizmaları harekete geçirerek dâhilde hareketliliği sağlamasıyla ekonominin yürümesi arasındaki paralellik yadsınamazdı. Bu sene inşaat sektörünün yavaşlığına şahit oluyoruz.
Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneğinin raporuna göre; bu yıl konut satışları ve yeni inşaat başlamalarında yavaşlama bariz şekilde görülüyor. Sebepler muhtelif. Raporda dercedilen bilgiye göre; 2017 yılında % 8.9 büyüyen inşaat sektörünün performansını yukarı çeken en önemli etken, Temmuz-Eylül dönemindeki 18.6’lık büyüme. Büyüme trendi Ocak-Mart döneminde % 5.2, Nisan-Haziran döneminde % 5.5, Ekim-Aralık döneminde ise % 5.8 olarak gerçekleşti.
İnşaat sektöründe istihdamın, sektördeki büyüme ve işlerin gelişimi açısından sağlam bir gösterge olduğu raporda görülüyor. 2008 yılından bu yana sürekli ve kademeli bir artış gösterdiği inşaat sektöründe 2011 yılında 1.5 milyonu aşan istihdam, 2016 yılında 1 milyon 980 bine yüklediği, 2017 yılında 2 milyon 55 bin kişiye ulaştığı görüldü. Böylece sektörde yıllık ortalama istihdam ilk kez 2 milyon aştı.
2018 yılı inşaat sektörü için pek iyi başlamadı. Derneğin raporuna göre; inşaat sektöründe yılın ilk çeyrek döneminde 5 önemli gelişme yaşandı.
1-Konut ve konut dışı binalarda satın alma ve kiralama zayıfladı. Konut satışları yılın ilk çeyreğinde gerileme eğilimine girdi. Kredi faiz artışları konut talebini sınırladı. Konut dışı bina kiralamaları ise zayıfladı. Döviz kurlarındaki artışı da kiralama talebine etkisi oldu.
2-Yeni inşaat başlangıçları yavaşladı. Mevsimliklerle de alakalı olarak mevcut inşaat işleri beklentilerin altında gerçekleşerek sınırlı bir artış gösterdi. Yeni alınan iş siparişlerinin gerilediği sektörde işlerde yavaşlama görüldü.
3-Müteahhitlerin işletme sermayesi arttı. Müteahhitler yeni yılda mali açıdan üç sıkışmaya muhatap oldu. İlk olarak maliyet artışları fiyatlara daha sınırlı yansıtıldığı için karlılığın giderek düşmesine neden oldu. Satışların yavaşlaması nakit akışını sınırladı. Bankalar kredi vermekte isteksiz davrandı. Bu sebeple işletme sermayesi ihtiyacı artan takas teklifi (barter) teklif ettikleri görüldü.
4-Kamu işleri sürmekle birlikte ödemeler yavaşladı. Kamu inşaat yatırımlarının sürdüğü fakat kamu ödemelerinde yavaşlama olduğu ortaya çıktı.
5-İnşaat sektöründe ödeme ve tahsilatların vadeleri uzatıldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.