Son güncellenme :07.02.2017 13:58

Anasayfa > Yazarlar > SADECE KIZ ÇOCUKLARI DEĞİL…

07.02.2017 Sal, 13:58

SADECE KIZ ÇOCUKLARI DEĞİL…

”Kız çocukları çok konuşmaz”, ”Kızlar azıcık edepli olur”, ”Kız çocukları öyle oturmaz” ve daha bir sürü laf…
Kız çocuklarını küçüklükten itibaren ”konuşma, sus” diye zorladınız. Peki bunu neden yaptınız? Kızların daha mı edepli olmasını istediniz ya da daha namuslu? Edep sizin koyduğunuz kurallardan mı ibaret ya da namus sadece kızlara mı has?
Kız çocuklarına çok küçük yaşta başlarlar susturulmaya, korkutulmaya. Peki kız çocuklarına bunu yaparken, erkek çocuklarına ne yaptınız? Onlara da öğrettiniz mi çok konuşulmaması gerektiğini, edepli davranılması gerektiğini. Hayır ”Erkektir, yapar” dediniz. Lafım öğretenlere değil, öğretemeyenlere. Hadi diyelim ki kızlara bunların öğretilmesi gerekiyor. Erkeklere de; bir bayana bir bayana nasıl davranılması gerektiğini, bir kız kardeşi, annesi, ablası olduğunu unutmaması gerektiğini ve ona göre davranması gerektiğini öğretmeniz gerekmez mi?
Edepten önce sevgiyi, namustan önce saygıyı öğretmeli küçüklükten çocuklara ki bir şeyi yaparken sevgiyle yapsın, yapmaması gereken bir şeyi yapacaksa bile saygılı olduğu için yapmasın. Korkmadan konuşmayı öğrenmeli ki çocuk; hakkını savunsun, ezilmesin.
Son yıllarda o kadar çok tecavüz olayı duyduk ki haberlerden, o kadar çok okuduk ki gazetelerden… Erkek çocukları, kız çocukları, genç kızlar, kadınlar… Bir çocuğunu öldürdüler bir çocuğu yaşadığını unutmaya çalışmakta. Peki neden kaynaklı bunlar? Tecavüz eden adamın; annesi ve babası namusu, şerefi, edebi, saygıyı, sevgiyi öğrenememesinden ya da öğretememelerinden . Kız çocuklarını da sürekli bastırıldığından, korkutulduğundan kaynaklanıyor. Eminim ki hâlâ birileri bir yerlerde birilerini rahatsız ediyor ve bunlardan bazıları korktukları için ailesine, polise hiç bir şey anlatmıyor.
Lütfen yetiştirdiğiniz çocuklarınızı korkutmadan, susturmadan büyütün. Bu ne edeple ne de namusla ilgili. Çocuğunuzun iyiliği için küçüklükten itibaren kendisini savunmayı, saygıyı, sevgiyi ve zor durumda kaldığında utanmadan çığlık atmasını öğretin.
İyi bir nesil yetiştirmeniz dileği ile…

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.