Son güncellenme :09.06.2016 17:52

Anasayfa > Yazarlar > PAYPAL GİTTİ, YENİSİNE BAKALIM tsver3.6.1

09.06.2016 Per, 17:52

Sevgili dostlar iş seyahatlerim yüzünden bir süre ara verdikten sonra yine güncelliğini koruyan bir konu ile karşınızdayım.

 Maalesef ki; Yurtdışından ve ya bazı alışveriş sitelerinden( özellikle Amazon ve Ebay),  güvenli ve kontrollü para aktarabilmemizi sağlayan ve ciddi sayıda kullanıcısı olan PayPal, artık Türkiye’ ye hizmet vermeyecek…

2014 yılı verilerine göre Türkiye’de 2 milyonu aşkın kullanıcısı olan Paypal kendi sitesinden yayınladığı bir bildiri ile BDDK dan gerekli lisansı alamadığı gerekçesi ile 6 Haziran günü Türkiye’den ayrılacağını duyurmuştu.

Sanıyorum bir çoğumuz yıllar önce yurtdışı sitelerden alış veriş yapabilmek için tanıştı Paypal ile. Ülkemizde bulamadığımız yada çok pahalı fiyatlara sahip olabileceğimiz ürünleri PayPal hesabımız sayesinde güvenli bir şekilde elde ederek bu güzel sistemi tanıdık. Şimdilerde ise Türkiyede yayın yaptığı tahmin edilen yaklaşık 22.000 blog, reklam gelirlerini çoğunlukla PayPal üzerinden elde ediyordu.

Hal böyleyken bir çok blogger ve alışveriş meraklısı Paypalın kapanmasından muzdarip. Konuyla ilgili internet üzerinden bir dijital imza kampanyası başlatıldı bile.  Sizde bu kampanyaya katılmak istiyorsanız Change.org sitesinde yer alan https://www.change.org/p/paypal-türkiye-de-kapanmasın-paypal-askpaypal adresine tıklayarak sizde tepkinizi göstere bilirsiniz.

Paypal ne için önemli idi sorgusunda; İnternetten alışveriş dönemi, çağımızın getirdiği yenilikler arasında yer alıyor. Çoğu kişi internet alışverişlerinde ne satıcıyı görüyor, ne de paraya dokunarak ödeme yapıyor. Bildiğiniz üzere herşey sanal ortamda gerçekleşiyor. Tabii herşey bu kadar sanallaşınca hırsızlık ve dolandırıcılık da sanal ortamda yeni bir boyut kazanıyor. İşte PayPal, bu alışverişi güvenli kılıyordu. Yatırdığın parayı geri çekebilme ve dolandırılma riskine karşı çözüm üretiyordu.

Bu noktadan sonra, özellikle Paypal sistemini kullanıp satış yapan kişiler veyahut firmalar,  bu ödeme sisteminin yerine geçebilecek muadil bir diğer alternatif ödeme sistemi arayışına girdiler bile. Fakat uluslararası güvenilirliği olan Paypal’ın yerine gelecek ödeme sistemi ile ilgili herkesin aklında aynı sorular var.  Hangi sistemler güvenilir? Hangi sisteme geçilmeli? Hangileri uluslararası tanınıyor?

Şu an için size Paypal alternatifi olarak sunabileceğim alternatifleri aşağıda belirtmek istiyorum.

Payoneer

MasterCard tescilli para transferi sistemi Payoneer, 200 farklı ülkede 70 farklı para birimi ile çalışıyor ve 2 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip. Sistem özellikle yurtdışından ödeme alan şirketler için oldukça güvenilir.

Yapılan işlem başına küçük kesintiler yapan Payoneer’e kayıt yaptırdığınızda size ücretsiz ön ödemeli MasterCard gönderiyor. Kart size ulaştığında sistem üzerinden onayınız gerekiyor ve yılda bir kez olmak üzere 29.95 dolar ödeyerek sistemi kullanabiliyorsunuz. Payoneer ile ayrıca ödemelerinizi kartınıza aktararak herhangi bir ATM’den çekebiliyorsunuz.

Skrill

Eski adı Moneybookers olan Skrill, para transferi ve online alışveriş için kullanılabilen bir diğer ödeme sistemi. Skrill’de kullanıcılar bir kredi kartı ya da banka hesabına bağlı olan bir e-mail ID (kimlik doğrulaması) ile diğer Skrill kullanıcısına para gönderebiliyor.

Payoneer gibi Skrill de kullanıcılarına ön ödemeli MasterCard sunuyor. Sistemin en iyi özelliği yine kullanıcının kart ile milyonlarca mağazada harcama yapabilmesi ve banka hesabına aktardığı parayı anında çekebiliyor olması.

Wirecard

Wirecard, ön ödemeli kart seçeneğinin yanısıra kredi kartı/banka kartı ile ödeme ve mobil ödeme seçenekleri de sunan bir sanal kart. Mastercard işbirliği olan bir diğer ödeme sistemi Wirecard, ayrıca Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ile çalışıyor. Sistem böylece SMS ile ödemeye imkan veriyor.

ininal

Ülkemizde faaliyet gösteren online ödeme sistemlerinden biri de ininal. İnternet ve mağaza alışverişlerinde kullanılabilecek güvenli alışveriş kartı ininal’i birçok noktadan temin edebilirsiniz. inial kart Ptt, PttMatik, Migros, Migros Jet, Teknosa, D&R ve Yay-Sat bayilerinde bulunabiliyor ve yükleme yapılabiliyor. 5 TL’ye satın alınan kartın aylık kullanım ücreti ise 1 TL.

BKM Express

Bankalararası Kart Merkezi tarafından geliştirilen BKM Express sistemi, hem kredi ve banka kartlarınızı tek bir hesap altında toplama hem de yüz yüze hem de internet alışverişlerinde kullanma şansı sunuyor. Ayrıca, dilediğiniz herkese istediğiniz zaman para gönderimi de yapmanız mümkün. BKM Express Android ve iOS uygulamaları üzerinden ödeme yapmanızı sağlayan sistemde taksit seçeneklerini belirlemeniz ve kredi kartınızın tüm özelliklerinden faydalanmanız da mümkün. 18 bankanın eklenebileceği BKM Express sistemine dahi olan tüm bankaları   https://bkmexpress.com.tr/?utm_source=webtekno&utm_medium=paypal-alternatifi-6-online-odeme-sistemi adresinden  öğrenebilir ve sistem hakkında bilgi alabilirsiniz.

WebMoney

“Uluslararası ödeme sistemi ve online iş yürütme ortamı” olarak kendini tanımlayan WebMoney, dünya genelinde 30 milyon kullanıcısına hizmet veriyor. WebMoney’de para yükleme-çekme, transfer etme, ödeme ve yatırım yapma gibi birçok işlem gerçekleştirilebiliyor.

Sistem, ödeme araçlarının kaydının tutulması ve dönüştürülmesi, finansman akışı, anlaşmazlıkların çözülmesi ve güvenli ticari işlemlerin yapılması gibi hizmetler de sunuyor.

Enpara.com

Finansbank’ın şubesiz bankacılık servisi olan Enpara.com, tüm hizmetlerini sadece dijital kanallar üzerinden sunan bir sanal banka. Sistem üzerinde tüm bankacılık işlemlerini online olarak gerçekleştirebiliyor, vadeli-vadesi mevduat hesabı açabiliyor, para transferi ve ödeme yapabiliyorsunuz.

Alternatiflerin sayısı önümüzdeki günlerde de artacağa benziyor. Lakin hiçbirisi Paypal kadar kullanım yoğunluğuna sahip olur mu? Zamanla görecez.

Sevgi ve ışıkla kalın.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.