Son güncellenme :19.10.2018 12:54

Anasayfa > Yazarlar > ONUR BALKAN MANKENLE BASILMAZSA

19.10.2018 Cum, 12:54

ONUR BALKAN MANKENLE BASILMAZSA

Onur Balkan, onca Kıta Takımı sporcusunu geride bırakıp son 2 yıldır Beyaz Formayı kimseye kaptırmamış olabilir. Ama Etilerde ünlü bir mankenle gece Kulübü çıkışında kameralara yakalanmazsa, Geçen sene kürsü gören bu sene devler arenasında son anda kürsüyü kaybetmesine rağmen yarışı beşinci bitirmeyi başaran, Ahmet Örken birisinin sanatçı sevgilisine iş atıp, sonra ne yapıyorsun diyen herifin kafasını gözünü yarmazsa, Muhammed Atalay Bodrum Türkbükün’de alkol komasına girmezse, Mustafa Sayar Kıbrıs’ta sabaha kadar kumar oynayıp kaybedince olay çıkartmasza, Milli Takım Antrenörümüz, Mehmet Şafakçı, İsmail Uğurlu Çeşme’de mekan basmazsa, Bisiklet Milli Takımı sporcularımızı yılda bir kere Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda anmaya devam edeceğiz.
Maalesef ülkemin spor anlayışı magazinden ibaret. Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Eski Milli Bisikletçi Erol Küçükbakırcı, başarılı bir spor hayatının ardından başarılı bir işadamı hatta çok iyi bir sanayici. Ama hala bisikletle idman yapan, ciddi rotaları başarı ile çıkartan ciddi bir bisiklet tutkunu. Sayın Başkan 54. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Açılış konuşmasında diyor ki “ Eskiden Gazetelerin üst tarafında Bisiklet, Boks, Atletizm Jimnastik’e yer verilirdi. Futbola ise en altta kısa yer verilirdi. İşler şimdi tam tersine döndü. Bizim ilk amacımız bunu eskiye döndürmektir. Futbola Harcanan paraya yazık” Hemde Sayın Başkan bunu Futbolun en büyük sivil toplum örgütü olan ASKF lerin başından gelen Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’ın gözünün içine bakarak söyledi. Sayın Baykan’da Başkana hak verdiğini aslında sözleri ile teyit etti. Gerçi Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, geçtiğimiz aylarda TSYD nin toplantısında Futbolun patronlarının, kulüp başkanlarının gözünün içine bakarak aynı şeyleri söylemişti.
Kesin olan bir şey var, kişiliği ile, ekonomik doymuşluğu ile, temsil ettiği sporun içinden gelmesi ile yönetici vasıfları ile Küçükbakırcı, Federasyon Başkanlığı görevi için örnek teşkil eden bir model. Hem de bu gerçekleri açık açık söyleyebilmek önemli bir meziyet.
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun birkaç tane çok önemli noktası var.
Birincisi devletin başı, zaten spor aşığı özellikle Futbol düşkünü olan Cumhurbaşkanımız bir bisiklet Turu’na himaye ediyor. Bu Tur’un dünya genelinde ki önemini kavrayan Sayın Cumhurbaşkanı, her sene bizzat takip ettiği ve bütçelendirilmesi için talimat verdiği Tur ile aslında Dünya’ya çok büyük bir mesaj veriyor. Bu dev organizasyonların altından başarı ile kalkmak Türkiye’nin gücünü gözler önüne seriyor.
İkici önemli konu Eurosport 1 ve TRT ile tüm dünyada 2 milyon haneye girdiği belirtilen yarış ile Türkiye’nin muhteşem bir reklamı yapılıyor. Fuarlara falan gidince yapamadığınız kadar büyük bir reklam. Ayrıca yok Türkiye Güvenilir değil. Yok Türkiye’ye gitsem tatilde başıma bir şey gelir mi? Diye soran bizi hala deveye biniyor sanan cahil Avrupalılara ve Kıta Amerikası İnsanlarına büyük bir mesaj gidiyor.
Üçüncü nokta, Tur, Turizm sezonun OFF a geçtiği bir dönemde Turizme bir soluk bir farkındalık bir çeşitlilik getiriyor. 1200 personel, 120 sporcu bir o kadar teknik ekip, basını, misafiri onu bunu şunu derken 2000- 3000 kişilik bir popülasyon. Turizmciler bilir. Az değil.
Dördüncü nokta, Milli sporcularımız için Dünya geneli çok önemli isimlerle yarışma kendilerini geliştirme fırsatı buluyorlar.
Beşinci nokta, Emniyet birimlerimiz, Karayollarımız, Sağlık birimlerimiz inanılmaz bir tatbikattan geçiyorlar. Bisikletçi düşüyor. 8 saniyede müdahale eden bir ekibimiz var. Spor Hekimliğinde Acil Uzmanlığında Avrupayı şaşırtıyoruz.
Bu noktalar faydalar şüphesiz arttırılabilir. Fakat “ Efendim bu Turun Bisiklet Sporuna faydası var mı yok mu? Buna harcanan para yerine bisiklet alınsın yok kulüplere yardım edilsin, falan diyen vizyon eksikliği yaşayan Sosyal Medya silahşörlerine hatırlatmam gereken altıncı nokta ise Bu Turun Türkiye de Bisiklet sporuna gönül veren genç ve çocukların, hayranları oldukları idolleri olan sporcuları görmesi, onların Türkiye’de yarışıyor olmasının onlara kattığı artılardır. Hele Ahmet’i Onur’u Muhammed’i orda görmek sporcu için büyük bir hedef oluşturuyor. Bunun bir hayal olmadığını bir gün o kürsülerden birinde kendilerinin de olabileceğine inanıyorlar ki bunda haksız da sayılmazlar.
Tabi tüm bunlara ilaveten kusursuz organizasyon yeteneğinin gelişmesi de cabası. Erdil Yaşaroğlu’nun çok sevdiğim bir karikatürü var. Cehennemde Zebaniler kazanları yakmış, yanacak insanlar içinde. Zebani odun bittikçe altına odun atıyor. Ordan birisi soruyor. “Odun dayanmaz buna. Günde ne kadar odun gidiyor” diye. Zebani soruyu sorana “Peki sen Türk müsün?” diye soruyor. Bizim kafamız her nedense işe değil diğer bölümlerine çalışıyor.
Birde yemeden içmeden Milli Takımı eleştirmeye çalışanlar var. Çocukları Bayramdan Bayrama hatırlar şeker verirseniz onlarda elinizi bayramdan bayrama öperler. Sadece Turda hatırlamayalım. Destek olalım. Son iki yıldır güzel şeyler oluyor. Elbette eksikler var. Vardır. Hata vardır. Yapılır. Düzeltilir, doğrusu bulunur.
Birde yollar kapatılıyor, hayat felç oluyor falancılar var. Yok Ambülans geçememiş falan filan. Bu ne vizyonsuzluk. Bu ne kör cahillik. Hani bunlara cevap vermeye bile gerek yok aslında ama bilmeyenler için söyleyelim. Bununla ilgili haftalarca öncesinden duyurular yapılıyor. Afişler pankartlar asılıyor. Ayrıca acil durum araçları Ambülans, itfaiye, emniyet araçları gerekli her durumda TUR’un içinden bile geçirilebiliyor. Sen yeter ki Ambülansa saygı göster yol ver. Marmaris’te ki Dünya Ralli Şampiyonasında da aynı şeyleri duydum. Üzüldüm. Marmaris’e 50 bin kişi gelmiş 2 gün 2 cadde trafiğe kapandı diye bağırmak çokta doğru değil. Bu organizasyonların yöreye kazandırdıklarını görmemek ayrı bir başarı olsa gerek.
Ahmetlerimizi Onurlarımızı,Muhametlerimizi ve onlara özenerek alttan çıg gibi gelenlerimizi sahiplenelim. Destekleyelim. Spor haberlerinde verelim.
Gelelim Muğla’ya…
Eskiden TUR Bodrum’dan geçerdi. 2-3 finsih, 2-3 start seyredilirdi. Şimdi Bisiklet tutkunları 2 start bir finish seyredebildi.
Bu kadar lobi varken Sakın TUR’u kaybetmeyelim .

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.