Son güncellenme :08.05.2019 14:12

Anasayfa > Muğla, Yazarlar > ÖĞRETMEN VE DOKTOR İSRAFI

08.05.2019 Çar, 14:12

Ülke ekonomisini etkileyen iki önemli sektörü vardır. Biri üretim sektörü diğeri de hizmet sektörüdür. Bu iki sektörün ilerlemesi veya yavaşlaması işsizliği etkileyen en önemli faktördür. Bir ülkede işsizlik önemli bir sorundur. Çünkü işi olmayan işsiz kalan vatandaş ekmeksiz kalmış, gelecek endişesi taşıyan kişi demektir ve bu tür kişiler ekmek parası kazanmak amacıyla gayri meşru yollara sapabilirler. Gayri meşru yollara sapılması polisiye olayların artması demektir. Bu nedenle işsizlik ülke huzuru açısından büyük önem taşımaktadır.
Türkiye de işsizlik oranı gittikçe artmaktadır. İşsizliğin artmasının sebepleri şunlardır. Hızlı nüfus artışı, yatırımların yapılmaması, iş yerlerinin kapanması, tarım ve sanayi üretiminin azalması, yerli işçi yerine ülkeye kaçak yollardan giriş yapanların düşük ücretle çalıştırılması.
Türkiye İstatistik Kurumunun 2017 yılı sonu sayımına göre Türkiye’nin nüfusu 80 milyon 810 bin 525 imiş, 15-24yaş gurubundaki genç nüfus 12 milyon 983 bin 97 imiş. Genç nüfus toplam nüfusun %16,1 imiş. Genç nüfusun %51,2 si erkek, %48,8 i kadın imiş. Genç nüfus oranının en yüksek olduğu il %25,6 ile Hakkari imiş. Sırasıyla Şırnak, Bayburt Siirt ve Ağrı olarak sıralanıyormuş. En düşük olduğu iller başında %13 ile Muğla geliyormuş. Sonra Balıkesir, İzmir, Sinop ve Zonguldak olarak sıralanıyormuş.
Gençlerde işsizlik oranı 2016 da %19,6 iken 2017 de %20,8 iken, 2019 un ilk dört ayında %24 e çıktığı yazılıyor. İstihdamdaki gençlerin %51,6 sı hizmet sektöründe çalışıyormuş.
Peki, çözüm nedir?
İşsizliği azaltmanın yolu, üretim ve hizmet sektörünü iyi planlayıp, destek vermek ve yatırımları artırmaktan geçmektedir. Türkiye de kaçak işçi sayısını mümkün olduğu kadar azaltılmasıdır. Değişik dallarda Üniversitelerden mezun olan gençlerimiz iş bulmak veya kamu kurumlarına atanmak için umutla bekliyorlar. Mesela kamu yönetimi ve işletme mezunları işsizlik oranını artıran genç nüfusu oluşturmaktadır. Bunlar eğitim ve sağlık sektöründe istihdam edilebilirler. Öğretmenin ve doktorun görevi idarecilik olmamalıdır. İdareciliği kamu yönetimi veya işletme mezunları yapmalıdır. Sağlık sektöründe de öyledir. Muğla milli eğitimde öğretmen kökenli 59 kişi müdür olarak çalışmaktadır. Bu 59 kişinin işini kurum içinde yetişmiş diğer memurlar yapabilir. Muğla İl sağlık müdürlüğünde de durum aynıdır. Müdürlükte 55 birimi vardır. Bu 55 birimin başında müdür olarak doktorlar görevlidir. 55 müdürün de yardımcıları vardır. Yine sağlık müdürlüklerinde memur olarak görevlendirilmiş hemşireler var. Muğla da öğretmen ve doktor israfı böyle ise, diğer illerde nasıldır acaba. Geriye kalan 80 ildekilerle birlikte öğretmen ve doktor israfını siz hesaplayın.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.