Son güncellenme :23.10.2018 11:03

Anasayfa > Muğla > Mültecileri taşıyan tekne battı

23.10.2018 Sal, 11:03

Bodrum ilçesinde yasa dışı yollarla Yunanistan’ın İstanköy adasına kaçmaya çalışan mülteci teknesi battı. Deniz kıyısına kadar vuran mültecileri vatandaşlar ve polisler çıkardı.
Gümbet sahilinden sabaha karşı denize açılan mülteci teknesi kıyıdan 50 metre uzakta battı. 6 metrelik fiber tekneyle açılan yaklaşık 30 mültecinin bulunduğu öğrenildi. Denizde can pazarı yaşayan mültecilerin yardımına ilk olarak vatandaşlar yetişti. Denize dalan vatandaşlar 3 çocuk 4 kadın 5 erkek denizden çıkardı. Uyrukları henüz belirlenemeyen mültecilerin korku dolu anları ise yürekleri burktu. Kıyıya yakın bir bölgede bulunan çocuklar ise güçlükle denizden çıkarıldı. Bir polis memurunun denizden çıkarılan küçük kız çocuğu için yaptığı mücadele ise çevrede bulunan vatandaşlar tarafından endişeli gözlerle izlendi.
Olay yerine gelen Sahil Güvenlik ekipleri ve balık adamlar denizde arama yaptı. 20 kişinin kurtulduğu öğrenilen mülteci olayından 3 çocuğun ise durumunun ağır olduğu bildirildi. Polis Ekipleri ise kıyıda arama yaparken kıyıya vuran mültecileri ambulanslarla Bodrum Devlet hastanesine kaldırıldı. Olayda kaç kişinin öldüğü ise henüz belirlenemedi.
Tekneye binemeden yakalandılar
Öte yandan yine Bodrum ilçesinden yasa dışı yollarla Yunanistan’ın İstanköy adasına kaçma hazırlığında olan 21 göçmen kıskıvrak yakalandı.
Ortakent sahiline baskın yapan Bodrum KOM Gurup Amirliği ekipleri, tekneye binmek üzere olan 21 kaçak mülteciyi yakaladı. Suriye, Filistin ve Somali uyruklu oldukları öğrenilen kaçak mülteciler Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğüne teslim edildi. 6 çocuk ve çok sayıda kadının da olduğu kaçak mültecilere işlem yapan ekipler, şahısları Yabancılar Şubesine teslim etti.
Mülteciler işlemleri için beklerken Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği tarafından ise yiyecek ve içecek dağıtıldı. (İHA)

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.