Son güncellenme :30.01.2017 13:50

Anasayfa > Yazarlar > Muğla’ya lobi gerek

30.01.2017 Pts, 13:50

Muğla’ya lobi gerek - Tansel Coşkun

Muğla’ya lobi gerek

Muğla ülkemizin gözbebeği illerden biri. Taşı toprağı altın deyiminin vücut bulmuş hali. Coğrafya itibariyle şanslı kentlerden birinde yaşıyoruz. Bu kenti buralı olanlar kadar dışarıdan gelenlerde çok sever. Ancak Muğla yine aynı ölçüde talihsiz bir kent. Hatta Değerli büyüğümüz İsmail Atasever ağabeyimizin ‘Bir kentin Çığlığı’ adlı kitabında bu durum çok güzel anlatılır.
Yıllardır hep aynı algı vardır bir çok yerde. Gelişmiş bir kent diye düşünülür, oysa pek öyle değildir. İlçeleri merkezinden büyük hatta daha ileri durumda olan az sayıda il vardır. Siyasetin merkezi Ankara’da yeterli tanıtımı ve lobisi yoktur. Bu nedenle birçok öncelikli projeden uzak kalır ve maalesef yeterli yatırımı alamaz.
Geçtiğimiz günlerde bu konudaki eksiklikten dolayı ortak bir kamuoyu oluşturmak amacıyla Muğla’daki yerel gazete sahipleri bir araya geldik.
Toplantıyı Hamle Medya Grubu başkanı sayın Hayati Nizamoğlu organize etti. Kendisi yıllardır Muğla için çalışan, ciddi bir vizyonu olan bir işadamıdır. Ankara’da bir Muğla lobisi olmamasının eksikliğini en iyi bilenlerdendir. Yine aynı şekilde Muğla gazetesi sahibi Zübeyda Fellahoğlu, Şah gazetesi sahibi Süleyman Gökcan ve eşi Yelda Gökcan bu davete icabet etiler. Toplantıda Muğla’nın özellikle merkez ilçe Menteşe’nin gelişimine ve kalkınmasına yönelik fikir alışverişinde bulunduk.
Öncelikli konu eski devlet hastanesinin yerine yapılacak olan yeni hastanesinin yatak sayısının artırılarak 3. basamak bir hastane olması, tıp fakültesinde bir onkoloji merkezinin bulunması, Mimarlık fakültesinin Muğla merkezde olması ve Diş hekimliği fakültesinin açılması idi.
Daha sonra Üniversitenin yetkilileriyle de bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Muğla yerel gazete sahipleri ile birlikte Rektör sayın Mansur Harmandar, tıp Fakültesi dekanı sayın Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan, Sağlık il müdürü sayın Cihan Tekin , İl halk sağlığı müdürü sayın Mustafa Nuri Ceyhan, Kamu Hastaneleri birliği genel sekreteri sayın Rıza Murat Himoğlu ve hastane başhekimi sayın ümit başar semiz hocamız katıldı. Toplantı sırasında katılımcıların istekli ve ellerinden geleni yapacaklarına olan tavrı çok güzeldi. Çok verimli geçtiğine inandığım bu toplantının hemen akabinde Diş hekimliği fakültesinin açılacağı ve Mimarlık fakültesinin Muğla’da kalacağı gibi sevindirici haberler gelmeye başladı.
Aslında yazmak istediğim bu olanlardan ziyade Muğla ili olarak gerçekten iyi niyetlerle bir araya gelindiğinde bir şeylerin olabilirliğini görmem. Sadece ufak bir girişimle (Ki bence çıkan sonuç hiç ufak değil.) bir araya gelindiğinde daha nice güzel şeylerin olabileceği.
Ankara’da en ufak bir yatırım teşvik, yada il yararına bir konu olduğunda, yerel lobiler siyasiler üzerine ciddi baskılar kurarak bunları kendi illerine getirebiliyorlar. Aynısı için Muğla ölçeğinde de hızlı çalışmalar yapılmalı. Devletin merkezinde çok sayıda Muğlalı var bu hemşehrilerimizi organize ederek daha güzel yatırımlar ve Muğla’nın ekonomisine fayda sağlayacak işler yapılmalı. Bu konuda emeği geçen herkese gelecek nesiller şükranlarını sunacaktır.
****
Son olarak ta Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzelerinden Konya’daki Mevlana Müzesinin önüne çevre illerde bulunan Mevlevi hanelerin mesafelerini gösteren bir levha konuldu. Bu levhaya Muğla Mevlevi hanesinin de adı eklendi. Bu durumu Konya İl kültür ve turizm müdürlüğüne rica ederek ‘Muğla’ adının konmasını sağlayan Basın ilan İl müdürümüz Sayın M. Ali Köseoğlu’na da ayrıca teşekkür etmek gerekiyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.