Son güncellenme :10.08.2017 11:44

Anasayfa > Manşet > Muğla, en çok konut satılan iller arasında

10.08.2017 Per, 11:44

Türkiye genelinde yılın ilk yarısında rekor seviyeye ulaşırken, Muğla ili de en çok konut satışının gerçekleştiği iller arasında yer alıyor. Yabancılara ise en fazla konut satılan il İstanbul olurken, bu ili Antalya, Bursa, Aydın, Muğla ve Ankara takip ediyor. Türkiye’den en fazla konut ve mülk satın alan ülke ise Suudi Arabistan.

Türkiye genelinde yılın il yarısında 654 bin 363 konut satıldı.Konut satışlarında en yüksek payı ise İstanbul aldı. İstanbul’da yılın il yarısında toplam 114 bin 356 konut satışı gerçekleştirildi. Emlak satışlarında en az payı alan şehir ise sadece 34 konut satışıyla Hakkâri oldu.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de bu yılın ilk dönemi 654 bin 363 konut satışı gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu rakam 630 bin 799 olmuştu. Verilere göre yılın ilk yarısında yazılı basında emlak konulu 15 bin 405 haber yansıması tespit edildi. Emlak ve konutla ilgili çıkan haberler incelendiğinde konut fiyatlarında ve emlak vergilerinde yaşanan artışın medyanın bir numaralı gündem maddesi olduğu belirlendi.
Haziran ayı içerisinde Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı 45 bin 433 oldu. Toplam konut satışları içerisinde ilk satışın payı yüzde 46,6 olurken, ilk satışlarda İstanbul en yüksek paya sahip oldu. İstanbul’u Ankara ve İzmir takip etti. Yabancı vatandaşlar en çok İstanbul’dan konut satın alırken Antalya, Bursa, Aydın, Ankara ve Muğla sırasıyla yabancılara en çok konut satışının yapıldığı iller oldu. Suudi Arabistan vatandaşları en çok konut satın alan ülke vatandaşı olurken, Irak, Kuveyt, Rusya ve İngilizler Türkiye’den en çok konut satın alan diğer ülke vatandaşları oldu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.