Son güncellenme :07.01.2017 10:28

Anasayfa > Yazarlar > Merhaba

07.01.2017 Cts, 10:28

Merhaba - Tansel Coşkun

Merhaba

Uzun bir aradan sonra yazı yazmak nasip oldu. En son 2 yıl önce yazı yazmak için kalemi elimize almışız bu kadar aradan sonrada ilk yazımızla tekrar merhaba demek isterim.
Bu süre zarfında gerek ülkemizde gerek Muğla’mızda pek çok gelişme yaşandı. Seçimler darbe girişimleri değişen başbakanlar, ancak değişmeyen şeylerde var elbette mesela hayat pahalılığı, terör, işsizlik gibi gibi .. bu listeyi uzat uzatabildiğin kadar. Her gün yaşanan gelişmeleri takip etmekte zorlanıyoruz.
Tüm bunlar olurken özellikle Muğla’da yaşanan ciddi bir sıkıntı oluştu. Yıllardır Muğla hane başına düşen araç sayısı bakımından hep Türkiye’de üst sıralarda gelir. Muğla’da 2012 TUİK verilerine göre neredeyse her 100 kişiden 41’inin aracı bulunuyor. Bu rakam son yıllarda daha da artmıştır eminim. Ancak bunun beraberinde getirdiği bir sorun da otopark sıkıntısı.
Muğla Büyük şehir belediyesi bu konuya neredeyse tüm cadde ve sokakları park yeri haline getirerek ve bunun bir ihale ile özel bir şirkete vererek çözme yoluna gitti. Bu geçici de olsa bir rahatlama sağladı mı bilinmez ancak özellikle Muğla çıkışındaki AVM’lerin önünün çevrilerek zorunlu park alanlarının kısıtlanması buraya araç koyanların para ödemeye zorlanmaları vatandaşı ciddi biçimde rahatsız etmiş durumda. Zaten bütün kent içi yolların dubalarla kapatılması giderek artan trafiği daha da zorlaştırmaktan başka bir işe yaramaz hale getirdi.
Bununla ilgili eminim yetkililer yasal kılıflar bulacaklar ve açıklamalar yapacaklardır. Fakat bu vatandaşların yaşadığı sıkıntıları değiştirmiyor. Sadece ara sokaklar yayalar için yürünemez hale geliyor.
Buradan rant elde ederek belediye bütçesine katkı sağlanacağı umuluyorsa bu katkının da çok yüksek olacağını sanmıyorum. Bu durum sadece halkın sıkıntısını arttırmaktan başka bir işe yaramıyor.
Büyükşehir belediyesi bu konuya acil bir çözüm getirmeli. Kent içindeki dubalar acilen sökülmeli, yolların otopark olarak kiralanmasından vazgeçilmeli, konuya daha kalıcı ve uzun vadeli çözümler üretilmeli ve bu çözümler vatandaşın lehine olmalı. Yoksa daha çok eleştiriye maruz kalacaklar.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.