Son güncellenme :13.11.2017 12:18

Anasayfa > Yazarlar > Kültür dünyamızda üstat ve üstatlık

13.11.2017 Pts, 12:18

Kültür dünyamızda üstat ve üstatlık - Prof. Dr. İrfan Çağlar

Kültür dünyamızda üstat ve üstatlık

Üstat; belirli konularda uzmanlık sahibi, kemalat( olgunlaşma) noktasına ulaşmış, eğitmeyi ve öğretmeyi farz mesabesinde gören, insanları irşat ederek doğru yola girmelerini sağlayan, insanların ve toplumun zihinsel gelişmesine katkı bulunan, tevazu sahibi, faniliğini unutmayan ve onları koruyup kollayan bir büyük kişidir. Bazıları bu tür kişilere kanaat önderi diyorlar. Bazıları da mürşit.
Üstatlık ise; öğretmek, eğitmek, yetiştirmek, geliştirmek, korumak ve kollamak noktasında sorumluluk üstlenen bir geniş yüreğin ve tükenmeyen insan sevgisini içinde barındıran makamın adıdır. Bir başka deyişle üstatlık, gönül imarına talip olma yeri ve biçimidir. Bu açıdan bakıldığında zor iştir üstatlık. Çünkü adanmayı gerektirir iyiliğe, güzelliğe.
Üstat ise, üstatlık makamının fonksiyonlarını icra eden kişi ya da kişiliğin ete ve kemiğe bürünmesi ya da müşahhaslaşmasıdır. Yukarıda belirtilen özelliklere sahip, rol model konumunda pek çok kişi örneği vardır kültür dünyamızda. Bunları; Hoca Ahmet Yesevi, Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli, Şah-ı Nakşibend Hazretleri, Hacı Bayramı Veli, Şeyh Edebali olarak sıralayabiliriz. Bu rol model sıralamasına, başkaca örnekler de eklenebilir.
Bunlar bizim tarihe mal olmuş rol modellerimizdir. Günümüzde de bu rol model konumunu temsil eden, nefsini aşmış çok sayıda örneklerimiz bulunmaktadır. Bütün mesele bakmak ve görmekle ilgilidir. İsteyen ve bakabilen görebilir diye düşünüyorum bu durumu. Zira gönül mimarlarının olmadığı, hainlerden daha çok kahramanların bulunmadığı bir ülkenin ayakta durması mümkün değildir. Çok şükür ayaktayız. Bunu ben; görünmeyen ya da bilinmeyen üstatların, ustaların, karşılıksız bu ülkeyi seven ve kendisini feda eden ülkü devlerinin varlığına bağlıyorum. Bu gönül erlerinin ve güzel insanların var olması ve çok olması dileğiyle.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.