Son güncellenme :19.10.2018 12:18

Anasayfa > Yazarlar > KIRSALDA ÜRETİP KIYIDA TÜKETMEK

19.10.2018 Cum, 12:18

KIRSALDA ÜRETİP KIYIDA TÜKETMEK

Türkiye genelinde konuşlanan iller arasında her bakımdan istisna teşkil eden yerleşim merkezlerinden birinin, yaşadığımız kent Muğla olduğu yadsınamaz.
Aksi de söylenemez.
Gelişmeler ve sonrasında ortaya çıkan veriler her şeyi açıklıyor.
Bu demektir ki Muğla, gerçekten ayrıcalıklı bir kent.
İlişkin olarak, ortaya çıkan rakamlar her şeyi gözler önüne serdiğine göre aksini söylemek ve de iddia etmek, gerçekleri görmezden gelmek yanında, haksızlıktır.
Bunu yapmaya kimsenin hakkı olmadığına göre kabul etmeliyiz ki Muğla, ayrıcalıklı bir kent olarak geleceğe uzanmaktadır.
Hem de her türlü zorluğa karşın.
***
Muğla gerçeği tüm ayrıntılarıyla ortada iken, zaman zaman bizden ve de dışımızdan kaynaklanan engellemeler dahi gerçekleri örtbas edemediğine göre, başka söze hacet yoktur.
Muğla, Türkiye genelinde konuşlanan 81 yerleşim birimleri içerisinde birçok yönden öne çıkan bir kent olarak, geleceğe emin adımlarla uzanmaktadır.
Hem de kuşkuya yer bırakmaksızın.
Yeter ki olağanüstü gelişmeler yer etmesin.
Kısaca bizi aşan olaylar egemen olmasın…
O takdirde vurguladığım gibi Muğla, dün olduğu gibi bugün ve de gelecekte ayrıcalıklı bir yerleşim merkezi olarak kendinden söz ettirecek.
Birilerin gıptayla baktı kent olma özelliğini koruyacaktır.
Yeter ki, bizden kaynaklı büyük hatalar olmasın.
Bir yerde bindiğimiz dalı kesen yaklaşımlar sergilenmesin.
***
Her zaman olduğu gibi bir kez daha Muğla gerçeğinden dem vurulması, Fethiye ilçesinde düzenlenen “6.Uluslararası Muğla Çam Balı ve Arıcılık Kongresi” nde dile getiriliyor.
Gözlemler doğrultusunda sıradan bir birliktelik değil.
28 ülkeden 2000 kişinin katıldığı bir kongre.
Aynı kongrede Büyükşehir Belediye Başkanı Op.Dr. Osman Gürün, “Muğla olarak kırsalda üretip kıyıda tüketmeliyiz” yaklaşımı içerisinde görüşlerini yansıtıyor.
Diyor ki, 6.Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresini ilimizde düzenleyen, 28 farklı ülkeden ve ülkemizden yaklaşık 2000 kişiyi buluşturan birlik başkanımıza ve katkı veren kurumlara teşekkür ediyorum.
Ardından Muğla adına bir gerçeği yansıtıyor.
Muğla genellikle turizm kenti olarak bilinen, oysa başka ürünler bağlamında da ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan, aynı zamanda bir tarım kentidir.
Muğla özellikle yazın, her şey dahil turizm politikası ile yeme içme sektörünün yüksek olduğu kıyısala, Muğla’lıların deyimiyle “adam diksen çıkar” sözünü destekleyen bereketli toprakları ile kırsala da sahiptir.
Muğla’mızın nüfusunun % 60’ı, göçler nedeniyle azalmasına karşın kırsalda yaşamaktadır.
Dolayısıyla tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticilerimizin içinde arıcılık en önemli sektörlerden biridir.
Başkan Gürün’ün bu yaklaşımlarında, kesinlikle abartı yoktu.
Altını çizdiği ayrıntılar, gerçeklerle birebir örtüşen Muğla’nın turizm ve tarım bağlamında sahip olduğu değerlerdi.
Bu nedenle realite odur ki Muğla, kendisine bağlı tüm yerleşim birimleriyle birlikte, yöre ve ülke ekonomisine tahminlerin üzerinde katkı sağlayan bir yerleşim birimi olarak, geleceğe emir adımlarla uzanmaktadır.
***
Muğla’da yer eden turizm ve tarım olgusunu gelişmeler bağlamında değerlendiren başkan Gürün, bir eksikliğin altını çiziyor.
Organizasyon ve kooperatifleşmenin yeteri kadar sağlanamaması nedeniyle yüksek miktarda üretim yapılamıyor ve kıyısaldaki talebe karşılık verilemiyor.
Oysa bu iki alanı birbiriyle entegre edip,
KIRSALDA ÜRETİP KIYIDA TÜKETMELİYİZ.
Başkan Gürün bu yaklaşımın sözde değil özde olduğunu;
Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle kırsalda yaşayan ve tarımla uğraşan vatandaşlarımız için birçok projeyi hayata geçirdik.
Tarım laboratuvarı ile toprağımızı analiz ediyor, duyusal analiz laboratuvarı ile Muğla’mızın en büyük zenginliklerinden zeytinyağımızın dünya markası olmasını amaçlıyoruz.
Gözlemlediğimiz kadarıyla Başkan Gürün’ün tarıma yönelik yaklaşımları birkaç kalemle sınırlı değildi.
Özellikle kırsalda konuşlanan vatandaşlarımızın toprağını değil ürününü satmasını istiyoruz yaklaşımı, her bakımdan yerindeydi.
Sonuçta gözlenen o ki Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Op.Dr. Osman Gürün’ün tarım, ilişkin olarak çalışanlar adına yaklaşımları, olması gereken bir eğilimdi.
Muğla sahip olduğu değerler yanında, aynı zamanda hayvancılık, tarım ve turizm itibariyle istisna teşkil eden bir kent olduğuna göre gereğinin yerine getirilmesi kaçınılmazdır.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.