Son güncellenme :02.10.2018 13:55

Anasayfa > Yazarlar > KIRBAÇ,METEROLOJİ VE RAHMETLİ MUZAFFER BORA

02.10.2018 Sal, 13:55

KIRBAÇ,METEROLOJİ VE RAHMETLİ MUZAFFER BORA

Sevgili Gökhan’ın babası rahmetli muhteşem insan nurlar içinde yatsın Muzaffer Abimiz(Muzaffer Bora) Meteoroloji Müdürü iken dönemin Müftüsü, bir mecliste; “Muzaffer Bey , bir daha hayata gelsem Meteoroloji İl Müdürü olmak isterim” dedi. Rahmetli Muzaffer Bora, “Hocam hayırdır inşallah. Şimdi en gözde makam sizinkisi. Nerden çıktı şimdi bu” dedi. Müftü Hocam; Muzaffer Bey sen rahatsın. İşin belli. Siyaset senin il Müdürlüğüne karışmıyor. Partiden arayıpta havayı düzelt diyen olmaz. Kimse ne yaptın ne ettin bilmiyor, sormuyor dediğinde büyük bir kahkaha kopmuştu. Rahmetli Muzaffer Abi, Hocam biz her şeyi hafife aldığımız gibi bu işi de hafife alıyoruz. Avrupalı Amerikalı Tv de Hava Durumunu seyretmeden dışarı çıkmaz. Valilikler, Belediyeler Meteoroloji ile zaman sürekli bağlantı halindedir demişti. Hiç unutmam. Ben de o günden sonra ne zaman bir ekinlik, faaliyet olsa Muzaffer Abi’yi arar verileri ve yorumunu alırdım.
Şimdi işler daha da kolaylaştı. Tonlarca site var, 1 ay sonrasının tahminlerine bile ulaşılabiliyor. Tabi tahmin tutturma oranları Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinde 3 gün sorasına kadar %80-90 iken 4. ve 5.günlerde%65 e kadar düşüyor. Bu Avrupa ve Amerika’da da üç aşağı beş yukarı aynı.
Dünya ekonomisinin üçte birinden fazlası hava koşullarındaki değişimlerden etkilenirken, doğru hava durumu tespitlerinin önemi de her geçen gün biraz daha artıyor.
mesela Dünyanın en önemli Hava Durumu Takip Merkezlerinden biri olan ABD Ulusal Hava Durumu Merkezi’nden Louis Uccellini, “Artık büyük fırtınaları ve kasırgaları 5 ila 7 gün önceden öngörebiliyor.20 yıl önce sadece bir gün sonrasını anca tahmin edebiliyorlardı. Bu gün 15 güne kadar olan tahminlerde %90 lara ulaşabiliyorlar.
Peki hava durumu neden bu kadar önemli? En başta hava koşulları ekonominin hemen her alanını farklı şekillerde etkiliyor. Mesela yapılan araştırmalara göre Nihai tüketiciye ürünlerini satan şirketlerin iyi performans gösterdiği hava sıcaklığı aralıkları var. “Hava çok soğuk olursa insanlar evlerinden dışarı çıkmıyor. Eğer sıcak olursa mağazalarda vakit geçirmek yerine açık havayı tercih ediyorlar”.
Tarım ve ulaştırma gibi sektörlerde ise hava şartlarındaki değişiklikler büyük zararlara yol açabiliyor. Özellikle sert hava koşullarının önceden fark edilmesi durumunda şirketlerin büyük maddi kayıplara karşı tedbir alabiliyor. Özellikle Tarımsal alanlarda önceden tahminle %65 lere varan tedbir farklılıkları yaşandığı önemli Üniversitelerce teyit ediliyor.
Son zamanlarda, Hava koşullarının küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle değişmeye başlaması, doğru hava tahminlerinin önemini daha da artırıyor. Dünya genelinde hava gözlem merkezlerinin sayısının artmasıyla birlikte kısa vadeli hava tahminlerinin doğruluk oranı arttırıldı. Artık dünyanın yörüngesindeki uydular da hava tahminlerine katkı sağlayacak verileri gözlem merkezlerine gönderiyor. Eskiden dünyayı 25 km’ye 25 km’lik kare dilimlere bölerek hesaplamalar yapan meteorologlar artık bu kare dilimlerin ölçülerini 17 km’ye 17 km olarak daraltmış durumda. Yüksek çözünürlüklü veri inceleyen radarlar ise 1 kilometrekarelik alanlara odaklanabiliyor. Seller ve kasırgalar da uydu alıcı sistemleri aracılığıyla daha oluşmadan otomatik sistemler tarafından algılanıp merkezi haberdar edebiliyor.
Ancak tüm bunlara rağmen hava durumunun 7 gün ve sonrası için de doğru biçimde tahmin edilebilmesi o kadar kolay değil.
Meteoroloji uzmanları bu konuda “Uzun vadeli tahminler zor. Neticede bir yerde şiddetli yağmur varken birkaç kilometre ötede hâlâ güneşli bir hava görebiliyoruz. Bunların tahminini çok önceden yapmak karmaşık analizler gerektiriyor” diyor.
Bu nedenle uzmanlar yüzde 100 doğru hava tahmininin imkânsız olduğunu söylüyor ve vade uzadıkça tahminlerin doğruluk oranının da düştüğünü söylüyor.
Bizde Hafta sonu gelen karmaşık haberlerle meteorolojinin önemini bir kez daha anladık. Tabi ben dahil Sosyal Medya da konuyu, hemen her konuda yaptığımız gibi sulandırarak. Bir çok kişi hafta sonu programını iptal etti. Menteşe Belediyesi Şenliği iptal etti.
Özellikle kasırgaya bir isim koyma konusunda dönen geyikler harbiden izlemeye değerdi.
Tahmin tutmadı. Kasırga yön değiştirdi. O..Bu..Şu… Her şey tamam. Ama konunun fazla abartıldığını kimse sakın söylemesin. Hem Valilik hem Belediyeler hem ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşları gerekli duyuruları yapıp, kriz masalarını kurdu. Gerekli tedbirler alınıp ekipler teyakkuza geçirildi. Olması gereken de işte tam olarak buydu. En ufak bir duyum, en ufak bir şüphe, en ufak bir meteorolojik veride yine yapılması gereken budur.
Bir hafta sonu evde kalmakla sıkıntı olmaz. Rabbim bu millete büyük afetler göstermesin.
Muzaffer Abi, yıllar seni haklı çıkartıyor. Bu iklim değişikliklerinde çıkarmaya da devam edecek gibi görünüyor. Nurlar içinde yat.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.