Son güncellenme :15.03.2019 15:33

Anasayfa > Yazarlar > KAĞIDIN EKONOMİYE KATKISI

15.03.2019 Cum, 15:33

KAĞIDIN EKONOMİYE KATKISI - Hüseyin Akar

İnsanlar, dünya sahnesine çıktığı tarihten itibaren, duygu ve düşüncelerini birileriyle paylaşmak veya ifade etmek istemişlerdir. Bunu da önceleri taşlara yazarak veya resim yaparak, daha sonra ceylan derilerine yazarak yapmışlardır. Bir dönem Mısır da papirus yapraklarını kullanmışlardır. Daha sonra bütün bu araçların yerine kâğıt almıştır. Kâğıt deyip geçmemek gerekir. Bilgisayarlar ya da bilgisayar gibi kullanılan telefonlar çıktıktan sonra, kâğıdın önemi biraz azalmış gibi görünse de, gerçekte hiç de öyle değil. Önceleri kitap, dergi, gazete olarak kullanılan kâğıt ürünleri, temizlik ve ambalaj malzemesi olarak da kullanılmaya başlandıktan sonra, sektör olarak ekonomiye önemli katkılarda da bulunmaktadır. Günlük hayatımızda önemli bir yer tutan kâğıt ürünleri Türkiye de sektör olarak önemli bir yer tutmaktadır. İstanbul Ticaret Odasının kâğıt sektörüyle ilgili olarak yaptırmış olduğu araştırmadan edindiğim bazı bilgiler şöyledir.
Genel manada kâğıt çeşitleri şunlardır. Yazı kâğıtları, 1, 2, 3, hamur kâğıtlar, ofset kâğıtlar, aydınger kâğıdı. Sargılık kâğıtlar. Kraft torba veya çimento torba kâğıdı. Temizlik kağıtları ve hijyenik kağıtlar, tuvalet kağıtları. İnce özel kâğıtlar ( sigara kâğıdı vb.) oluklu ambalaj kâğıtları. Kartonlar ve mukavvalar. Dünya da kâğıt tüketiminin 400 milyon ton civarında olduğu hesaplanmış, ülkemiz ise kâğıt tüketimi ölçeğinde dünya sıralamasında 16. Sırada imiş. Türkiye de yaklaşık 6 milyon ton kâğıt üretilmekteymiş. Türkiye deki kâğıt üretim kapasitesi 3,8 milyon ton imiş. Geriye kalan 2,2 milyon ton kâğıt ihtiyacı ithal edilmekte ve bunun için yaklaşık 3 milyar dolar para ödenmekte imiş.
Yapılan araştırmaya göre, 2015 ve 2016 yıllarında 5 milyar 400 milyon dolar ve 2017 yılında 2 milyar 900 milyon dolar lık kâğıt ithalatı yapılmış.
Hatırlanacağı gibi Türkiye’nin kâğıt ihtiyacını karşılayan önemli kuruluşlardan birisi, İzmit de bulunan Seka kâğıt fabrikası idi. Devlet yöneticilerinin özelleştirme kararları sonucu binlerce işçinin çalıştığı Seka kâğıt fabrikası önce özel sektöre satıldı ve sonrada kapatıldı. Yine hatırlanacağı gibi Dalaman da bulunan Dalaman Kâğıt fabrikasıdır. Dalaman kâğıt fabrikası da özelleştirildi. Fabrika kapanmadı ancak özel sektörün tek amacı vardır kâr etmektir. İster kabul edilsin ister kabul edilmesin gerçek olan bir şey var o da bu özelleştirmelerin ülke istihdamına ve ekonomisine darbe vurduğudur. Ülkede üretilen kâğıt miktarı ülkenin ihtiyacını karşılamadığı için kâğıt ithalatı yapılıyorsa, bu ülkenin zararınadır.
Türkiye deki bazı kâğıt fabrikaları özelleştirilmiş olsa da, çalışır durumda olan 48 adet fabrika varmış. Kâğıt ve kâğıt imalatında yaklaşık 2400 firma faaliyet göstermekteymiş. 48 fabrika ve 2400 firma Türkiye’nin kâğıt ihtiyacına yetmemektedir. Kâğıt sektörü, yatırım yapılabilecek sektörlerden biridir.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.