Son güncellenme :05.11.2016 15:21

Anasayfa > Yazarlar > İYİ OLANI GÜZEL OLANI GÖRMEK

05.11.2016 Cts, 15:21

İYİ OLANI GÜZEL OLANI GÖRMEK

Gözlerimizi açtık yine masmavi gökyüzüne, kulaklarımızda kuş sesleri, insan sesleri, korna sesleri…
Sabah kalktığımızda tek derdimiz ” Bugün ne giysem?” olsa da; kafamızdaki dertlerden üstümüzü başımızı ihmal etmesek, yüzümüzün güzelliğini gizlemesek. ”Bugün nasıl geçer?” yerine ”Bugünü nasıl daha güzel, daha dolu dolu yaşayabilirim?” diyebilsek.
Gökyüzünün maviliğini, bu soğuk havada güneşin sıcaklığını içimizde hissedip mutlu olsak… İçtiğimiz çayın, kahvenin tadını en iyi şekilde alsak mesela. Pencereden bakıp, insanları izlesek. Dinlediğimiz müziği ta en derinden hissedip, şarkıya eşlik etsek her şey daha güzel olurdu sanırım.
Kafamızı boş şeylere yormaktansa, etrafımızdaki iyi, güzel şeylerin farkına varmak bile güzel. Korna sesinden rahatsız olmak yerine ”Tek başıma değilim, başka insanlarda var” diyebilmek gerek bazen… İnsanları izleyip okula gidenleri, işe gidenleri; yüz ifadelerinden ne hissettiklerinden anlamaya çalışsak, hiç tanımadığımız bu insanların gülüşlerine, acılarına, mutluluklarına, sevinçlerine ortak olsak her şeyi daha farklı hissederdik. Dünya sadece bizim etrafımızda dönmüyor sonuçta. İyi olanı, güzel olanı paylaşmayı öğrenebilsek, bir çocuğun kahkahasına ortak olup o çocukla birlikte gülmeye çalışsak ve çocukla birlikte mutlu olsak.
Kötü düşünceleri biraz kendimizden uzaklaştırmayı denesek fena olmazdı. Biz mutlu olmaktan daha çok mutsuz olmayı tercih ediyoruz. Oysa şöyle kafamıza bir şeyi takmayıp, etrafımızdaki güzelliklerin farkına varabilsek; gülüşlerin, hoş sohbetlerin, sade kahvenin, tavşan kanı çayın güzelliğine, hoşluğuna varabildiğimiz zaman hiçbir şey mutlu olmaya engel değil.
Hayatı başka bir gözle görmek gerekiyor. Herkese, her şeye karşı daha güzel, daha güçlü, daha mutlu…

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.