Son güncellenme :28.02.2018 11:27

Anasayfa > Yazarlar > İslamofobi zirvede

28.02.2018 Çar, 11:27

İslamofobi zirvede - Cenap Özsoy

İslamofobi zirvede

Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi Genel Başkanı Ayhan Küçük, araştırmaların ABD ve Avrupa’da Müslümanların maruz kaldığı ayrımcılık ve şiddetin arttığını belirterek, verilerin batının hamisi olduğunu iddia ettiği değerlerle ters düştüğünü söyledi.
Raporları açıklayan Küçük, dünya hak ihlallerini 9 yıldır rapor haline getirdiklerini ifade etti. Ayrıca belgelerin rapor haline gelişinin arşivlerde belge niteliğinde yerini aldığının altını çizdi. Sayın Küçük, 2017 yılını 4 ana başlık altında ele aldıklarını ve bu başlıkların;
a-)Çelişkiler yılı
b-)Toplumsal hastalık yılı
c-)İki yüzlülükler yılı
d-)Çifte standartlar yılı olduğunu açıkladı.
Küçük, 2018 yılında patlak veren ekonomik krizin etkileri ile beraber son zamanlarda mültecilerden duyulan hoşnutsuzluk Avrupa’da aşırı sağın yükselmesi ve temel dinamik oluşturduğunu vurguladı. Avrupa’daki devletlerde yükselen sağ parti seçim sonuçları şöyle;
Avusturya % 24, Danimarka % 21.1, Finlandiya % 17.6, Fransa % 13.6, Hollanda % 13, İsveç %12.9, İsviçre % 30.7, Macaristan % 65.1.
Müslümanlara yönelik saldırılara her gün yenisinin eklendiğini ülkede 2016 yılında 3.886 olan ırkçı ve islamafobik saldırılar 2017’de % 41 oranında artarak 5.848’e yükselmiştir. Fransa’da mülteci kamplarına yapılan ırkçı saldırılarla beraber hükümetlerin yürüttüğü ayrımcı politikalar hafızalarda yer etti.
Sayın Küçük, küresel aktörler demokrasi, özgürlük, insan hakları gibi kavramlar üzerinden dünyaya direktifler vermeye çalışsa da eleştirileri politikacılar kendileri uygulamaktan imtina etmiyorlar. ABD’de vize uygulamaları, Fransa’da OHAL, İngiltere’de güvenlik, Almanya’da göçmen yasaları durumun en açık örneğidir. ABD ve Avrupa’da Müslümanların maruz kaldığı ayrımcılık ve şiddetin artığını gösteriyor. Bütün bu olaylar batının hamisi olduğu değerlerle çeliştiği bir vakıa. Hatta dünya gündemi Suriye, Irak, Filistin ile meşgulken Arakan, Patan ve Moro’da yapılan katliamlar, soykırımlar Müslümanların dikkatini çekmiyor. ABD önümüzdeki on yılda nükleer enerjiye 400 milyar Dolar harcayacak. Nükleer silahların % 93’ü alarm halindeki 10 bin nükleer silah ABD ve Rusya’nın.
Açıklama: Bu bir zihniyet ve zihni olayların aksiyon üzerindeki ettikleri hak, adalet, vicdan gibi hasletleri gölgelemesi insanlardaki bed hislerin irade altında olamayışlarındaki acziyet. Üstelik ego tatmininin, primitif duyguların galebe çalması insanlık aleminin hamlığından kurtulamadığının nişanesi olduğu gibi “Men dakka dukka velal kane sahke” dedirtiyor. Ve ABD’nin her açtığı yarada yenik düşmesine başka isim verilemez. İlahi adalet bir gün tecelli edecektir. Bundan şüphemiz yoktur.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.