Son güncellenme :23.11.2015 10:16

Anasayfa > Yazarlar > İKİ YAZAR / DÖRT KİTAP

23.11.2015 Pts, 10:16

İKİ YAZAR / DÖRT KİTAP - Arzu Sabancı

VE BİRÇOK KARAKTER GİRDİ HAYATIMA
Kitap okumayı çok severim ve nihayetinde artık gözlük de kullanmaya başladım. Tabi bunda yaşın da etkisi oldu belli bir yaştan sonra o gözlük kaçınılmaz oluyor, ben kullanmamakta ısrar ettim ama okuma sevdası galip geldi artık mecbur takıyorum gözlüğü .
Dediğim gibi kitap okumayı çek severim özelikle romanları. Bazı kitapların enerjisi çok yüksek oluyor daha ilk paragraftan yakalıyor insanı. Bazıları ise başlangıçta biraz zorluyor ilk 20-30 sayfayı sabırla geçtikten sonra devamı daha kolay geliyor. Bazıları ise bir türlü ilerlemiyor sayfalar akmıyor bir türlü konuya giremiyorsunuz ama bırakmakta istemiyorsunuz. Aynı filmler gibi. Hep aynı yönetmenin, senaristin filmleri tercih etmek istiyor insan tıpkı aynı yazarların kitaplarını okumak gibi.
Sizde de öyle mi bilmem ama ben bazı yazarları bir müddet sonra özlüyorum, birde devam eden bir karakter varsa o karakteri de özlüyorum. Mesela Ahmet Ümit ve kitaplarında yarattığı “Başkomser Nevzat” karakteri gibi. Aralık ayında yeni kitabı çıkıyor bakalım bu sefer hangi cinayeti çözecekler merakla bekliyorum.
Bugün size iki kitap ve iki yazar anlatıcam ama konularıyla ilgili fazla detaya girmek istemiyorum alın okuyun derim. İki yazarı da yeni tanıyorum kitaplarını ilk defa okudum
Öncelikle son yıllarda okuduğum en güzel kitaplardan olan “Fİ,Çİ,Pİ” serisinden bahsetmek istiyorum. Üçleme olan bu kitabin ilki Fİ, ikincisi Çİ ve üçüncüsü ise Pİ.
Kitapları sıralı okumak gerekiyor.
Önce yazarından biraz bahsetmek istiyorum.
Azra Kohen; İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema ve Ottawa Üniversitesi Üçüncü Dünya Ülkelerine Yardım Ekonomisi bölümlerinden mezun. Liverpool Üniversitesi Psikoloji bölümünde master yapmış. Daha sonra, Boğaziçi Üniversitesi klinik psikoloji master programına katılmış. İyi derecede İngilizce ve İtalyanca konuşuyor. Evli ve bir çocuk annesidir.
Yazar bu kitapları için “çatlama cesareti gösteren bütün tohumlara “ ithaf ettim, demiş.
Yazarın aldığı eğitimler ve hayata bakış açışını kitapta görüyorsunuz.
Roman diycem ama ne aşk romanı, ne kişisel gelişim, ne de macera romanı. Aslında hepsi birden var kitapta. Ayrıca detay bilgiler de veriyor. Çok iyi kurgulanmış her karakter ayrı ayrı psikolojik vaka. Konu öyle güzel anlatılmış ki sanki film izler gibi oradaki olaylar gözümde canlandı, bazı sahnelere çok sinirlendim, bazı sahnelere çok şaşırdım bazı sahneleri birkaç kez izledim. Kitapta herkesin sahipleneceği bir karakter var. Hatta ben bir tanesine resmen aşık oldum ama diğer kitapta yanlış adama aşık olduğum anladım hatta ilk başta bana itici gelen diğer bir karakterden
daha sonra etkilendiğimi de gördüm .
Kitabın ikincisi olan Çİ’ de cinselliğin fazla olduğu yönünde bazı eleştiriler var ama bence konuyla o kadar bütünleşmiş ki rahatsız etmiyor.
Yaklaşık iki aydır hayatımda olan Can Manay, Bilge, Duygu, Deniz, Özge ve daha birçok karakterlerden ayrılınca kendimi boşlukta hissettim açıkçası.
Sıradaki kitap İse; Kral Kaybederse
Yazarı Gülseren Budayıcıoğlu; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Psikiyatri Uzmanlık Eğitimini tamamladıktan sonra 23 yıl Ankara’da serbest hekim olarak çalışan Gülseren Budayıcıoğlu, 2005 yılında Ankara’da, en büyük hayalini gerçekleştirerek Türkiye’nin ilk ve tek psikiyatri merkezi olan ve kişilerin sosyal güvencelerini kullanarak başvurabileceği Özel MADOLYAN Psikiyatri Merkezi’ni kurdu. Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, halen ülkemizin en büyük özel psikiyatri merkezi olma özelliğini koruyan Madalyon Psikiyatri Merkezi’nin başkanı olarak meslek yaşantısını sürdürürken, bir yandan da hastaları ile yaptığı görüşmeleri anlatan, psikiyatriyi kuramsal olmaktan çıkarıp pratik yaşam içinde kitlelere sunan kitaplar yazmaya devam etmektedir.
Ben yazarı son kitabıyla tanıdım. Daha öncede üç kitap yazmış ilk fırsatta onları da okuyacağım.
Yazar kitabını özetlerken; “Avına av olan bir avcının hikayesi” demiş gerçektende öyle
Kral Kaybederse’de aslında çocukluk yıllarımızda yaşadıklarımızın ileriki yaşlarda bizi nasıl etkilediğini, geçmişi iyi değerlendirirsek geleceğimizi yönlendirebileceğimizi anlatıyor.
Kitabın kahramanları başarılı, yakışıklı, zengin ve hep öyle kalacağına inanan bir adamla, kimsenin onu sevmeyeceğine inanan bir kadın ve böyle bir adamla evli olan diğer kadın ve bu karakterlerin başlarına gelen olayları inceleyen psikiyatrist.
Kitabın sonunda gözyaşlarınızı tutamıyorsunuz.
Kitapları okurken filmlerinin çekilebileceğini düşündüm, gerçi ben okuduğum kitabın filmini izlemeyi sevmiyorum ana konuda uzaklaşılıyor, aynı tadı alamıyorum ama yinede kitap okumayan kesimler hiç olmazsa filmleri izler belki diye düşünüyorum.
Bu kitapları genellikle bayanlar okuyor ama erkeklerinde okumasını tavsiye ederim. Havaların soğumaya başladığı şu günlerde yapılacak en güzel şey kitap okumak
Herkese bol okumalı günler dilerim.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

selda talay tosun

Arzu Hanım, güzel yazınız ve köşenizde yer verdiğiniz için Gülseren Hanım size teşekkür etmek istedi. Sevgi ve saygılarımız sunuyoruz.

20.01.2016, 18:05