Son güncellenme :18.10.2019 17:02

Anasayfa > Muğla, Yazarlar > HER YANIM YESIL….

18.10.2019 Cum, 17:02

HER YANIM YESIL…. - Defne Bilgivar

Uzun bir ince bir yolda ilerlerken her yanımın yeşil,hem de yemyeşil olması beni o kadar etkiler ki..Gozlerimi o yesillikten alamam..Üstelik bu sahane manzaranın sadece ülkemin batı kesimine ait olması beni uzer..Ormanların tüm ülkeme yayılmış,başta nefes almamızı kolaylaştıran haliyle bizi kucaklaşmasını çok isterdim..Ama hayalden öte geçilmeyen bu durum koca bir tokat gibi yüzümüzde patlar..
Engin ormanların bizi sarıp sarmalamasi tabii ki şahane ama ya bu güzelliğin bilinçli veya bilinçsiz yok edilmesine ne demeli..Hor kullanılan;yakılan alanların çokluğu özellikle içinde bulunduğumuz yaz mevsiminde o kadar fazla ki..insanın ici cizz eder ve kalbiniz burkulur..Geçen hafta Dalaman ilçesinde başlayıp,Gocek yarımadasına kadar uzanan ve cayır,cayır yanan koca 350/400 dekar alanın yok edilmesiyle yüreklerimizde koca bir kör oluştu..
Biliriz ki ormanlar hem insanlar hem de hayvanların hayatına önemli katkılar sağlar..Ormanlar Insanların ciğerlerine doldurdukları havanın temiz olmasını sağlayarak sağlıklı bir yaşam sunar..Bir cam ağacının 20 kişinin oksijen ihtiyacını da karşıladığını unutmamak lazım.. Ormanlar sayesinde çok sayıda doğal afetin önüne gecilip;çevrenin de dogalliginin ciddi anlamda güzelleştiğini söyleyebilirim..Ormanlarda yaşayan hayvanların neslinin tükenmesinin önlenmesi de ormanların canlı yaşama sağladığı katkıların ne kadar on planda olduğunu bizlere göstermektedir..
Orman sahalarının piknik alanlarinin hafta sonları onlar ve yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilmesi su acıdan kulağa biraz hoş gelmiyor..Geçen zamanla yeme,içme faslının devreye girmesiyle yakılan ateşlerin sondurulmemesi,içilen sigaraların izmaritlerinin etrafa sorumsuzca atılması,çok faha önemlisi ortada bırakılan çöplerin toparlanmamasi en büyük handikabimiz olsa gerek..
Ormanlar doğada var olan en önemli nimetlerden kabul edilir..Ormanların canlı yaşamına olan etkisi çok önemli ve büyüktür..
Alo 177 Orman yangin ihbar hattıdır.
DOĞAYI SEVIN..SEVIN KI YESIL HEP SIZE KALSIN!….

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.