Son güncellenme :14.11.2017 10:42

Anasayfa > Yazarlar > Hayvancılığa bulunamayan çare

14.11.2017 Sal, 10:42

Hayvancılığa bulunamayan çare

İthal et hayvan besicilerini zora soktu. Son olarak Sırbistan’dan 5 bin ton et alınacağını açıklayan yetkililer, yıl sonuna kadar 350 bin büyük baş hayvan ve 66 bin ton karkas et ithalatının yapılacağını bildirdiler.
40 yıl evvel tarın ve hayvancılıkta kendi kendine yeten 7 ülkeden biri idi Türkiye. Maalesef bu ifade ders kitaplarından kaldırıldı. Bu sektörde ithalat en gözde formüllerden biri haline getirildi. Bilhassa son yıllarda canlı hayvan ve et ithalatında patlama yaşanıyor. Bakanlık 7 ayda yapacağı canlı hayvan ve karkas et ithalatını belirledi. Böylece bu sektörde dış devletler dahil çok çeşitli sebepler ket vurdu. Bu sahada himmet beklenir hale sokuldu.
Kısaca şu gerçekler gözardı edilmemeli;
1-İthalat durdurulmalı
2-Süt fiyatlarındaki dengesizlik ilga edilmesi.
3-Yem fiyatlarından tenzilata gidilmeli.
Bu hale, manzaraya yetkili uzman kuruluşlar başta Ziraat Mühendisleri Odası olmak üzere önerileri gaale almayan devlet ricali sonunda bir ziraat ülkesine ithal saman yedirir.
Bakanlığı halka ucuz et yedireceğiz diyerek kamuoyunu yanıltarak, ithalatı haklı göstermeye çalıştığını belirten Ziraat Mühendisleri Odasının cevabi bildirisinde gayet önemli ve ekonomik kaidelere uyuyor.
Maliyetleri düşürmeden, üretimi artırmadan ithal et fiyatları düşürülmez. Kendilerinin çözüm önerileri var. İzleyelim. Oda Başkanı sayın Özden Güngör önerilerini açıkladı;
1-Büyük ölçekli işletmeler yerine yiyecekleri otun bol olduğu yerde coğrafyanın elverdiği ölçüde az masrafla koyun-keçi ve sığır üretim birimleri desteklenmelidir.
2-Tarımsal üretimin her alanında yüksek girdi fiyatları üretimin karlılığını etkiliyor. Girdi fiyatlarının düşmesini sağlayacak tedbirleri hayata geçirilmelidir.
3-Meralar ıslah edilmeli, amaç dışı kullanım yasaklanmalıdır. Bu sahalar yapılaşmaya açılmamalıdır.
4-Küçük aile işletmelerinin yok edilmesi sevdasından vazgeçilmelidir.
5-Çiftçiler kooperatif çatısı altında örgütlenmelidir ve teşvik edilmelidir.
Not: Serbest piyasa ekonomisini dünyaya dayatan ülkeler dahi tarım sektörüne serbest piyasa şartlarını hiçbir zaman dayatmamışlardır.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.