Son güncellenme :08.02.2018 11:03

Anasayfa > Yazarlar > HAYATA YÖNELİK DÜŞ GÖREBİLME

08.02.2018 Per, 11:03

HAYATA YÖNELİK DÜŞ GÖREBİLME - Prof. Dr. İrfan Çağlar

HAYATA YÖNELİK DÜŞ GÖREBİLME

“ Hak, hukuk ve adalet gibi özlemlerin ya da toplumsal beklentilerin kendisini aşma veya yeniden üretme gibi bir özelliği vardır.”
Bir dünya düşlüyorum; yönetilebilir rekabetin, eleştirinin, tartışmanın olduğu, yapıcılığın ve değer üretmenin davranışa dönüştüğü, sevginin ve biz ruhunun öne çıktığı, lüks ve israfın baskın olmadığı, kulluk duygusunun ilişkilerimizi düzenlediği, rabbimizin doğrularınca yaşanan, siyasetin amaç olmadığı, yalan ve aldatmanın bulunmadığı, etik ve ahlaki prensiplerin önemsendiği ya da uygulamaya aktarıldığı ve temel kotlarımızın iyiliğe göre şekillendiği. Yine bir dünya özlüyorum; yıkma ve yok etme duygusunun ve çatışma paradoksunun olmadığı, kin, öfke ve nefrete yer verilmeyen, hayatımızın zorlanarak ya da yanlış yorumlanarak değiştirilmediği, değerlerin kişisel çıkarlar uğruna hoyratça tüketilmediği ve insanların insanca değer bulduğu.
Bu düşlerin sayısını ve alanlarını artırmak mümkün. Hayatla ilgili düşler herkese göre değişebilir. Burada önemli olan, mahiyeti ne olursa olsun düş ya da düşler görebilmektir. Daha da önemli olanı ise, görülen düşlerin eyleme dönüşme potansiyelidir. Bu da, toplumsal yapıyla ilgili bir irade ya da talebin varlığına bağlıdır. İnanıyorum ki böyle bir talep ve irade, toplumun derin hafızasında var ve hala güncelliğini koruyor. Biz istesek te istemesek te bir gün bu talep, toplumun reel gündemine kendisini taşıyacak ve kurucu iradeye dönüşecektir. Çünkü hak, hukuk ve adalet ve benzeri toplumsal özlem ya da beklentilerin kendini aşma ya da yeniden üretme gibi bir özelliği vardır.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.