Son güncellenme :18.10.2019 17:00

Anasayfa > Muğla, Yazarlar > HAYAT BAYRAM OLSA…!

18.10.2019 Cum, 17:00

HAYAT BAYRAM OLSA…! - Defne Bilgivar

“Tüm dünya buna inansa..Inansa..Hayat bayram olsa”..diye başlayan ve güzel dizeleriyle devam eden eski ama dizeleri ve nagmesiyle hoş,dinlenebilir niteliği çok fazla olan güzel bir sarkidir..ki bu şarkıyı eski,yeni..Büyük,Küçük herkes bilir..Üstelik dile yapışıp tekrar,tekrar söylenen şarkılardan biridir..Keşke dizeleriyle ruhumuzu okşayan bu güzel şarkı gibi..Her günümüz bayram güzelliğinde geçse.. Ne iyi,ne kadar güzel olurdu..Bayram günlerinin güzellikleri dillere destandır.. Her gunumuz olmasa dahi bayram güzelliği ile dolu günlerimiz olsaydı..Ne iyi olurdu değil mi?
. Bayramlar gelir,gider ama bayramlar hiç bitmez..Bir buçuk ay öncesi yad ettiğimiz ramazan bayramı sonrası.. Mübarek kurban bayramı da geldi,çattı.. Yazımı okuyor olduğunuz gün kurban bayramının arife gününü yaşıyor olacağız.. Dört günlük süreç sonrasi;perşembe,cuma günlerinin tatil gününe ilave edilmesiyle yine ortaya uzayan bayram günü çıkacak.Bayrami aile büyükleri ve efradiyla kutlamak;bayramı.. Bayram güzelliğinde yaşamak tabii ki bize kısmende olsa eski bayram gunlerini yaşatacak.. Önemli olanda bu değil mi?zaten..Zaman zaman ahh!geçirir.. Nerde o bayram günleri deriz..
Niyet edilen kurbanın adak olarak değerlendirileceği bu bayramda niyetlerini yerine getiren bireylerin adaklarının kabul olmasini yürekten dilerim..Ayrıca kurban bayramına has ihtiyaç sahiplerine”pay”olarak adlandırdığımız parçalarında ulaştırılması bu bayramın olmazsa..olmazlarındandır..Sonuç olarak herşeyin hayırlısının olacağı inancını taşıdığım için.. Herşeyin en güzelinin biz insanlar için olacağını düşünüyorum.Insallah dilekleriniz kabul olur..
Nüfus yoğunluğumuz arttıkça adeta eski bayram günlerinin o inanılmaz ahengi ortalıktan yok oldu..Şartlar ne olursa olsun..Toplum bilincinin hakim olduğu ortamda sevgi ve saygının on planda tutulmasıyla bireylerin birbirlerine karşı tavırlarında ciddi değişiklikler olmayacaktır.. Yani kücuklerin.. Buyuklerine saygisi;Büyüklerinse küçüklerine sevgisi tam yol devam edecektir..Olması gerekende bu değil mi?zaten..
Her günümüzün bayram güzelliğinde yasanacagi nice bayramlar sonrasında diğer günlerinde bizi sarıp,sarmalamasi en büyük temennim..”BÜTÜN DÜNYA BUNA INANSA..AHH!INANSA..HAYAT BAYRAM OLSA”misralari bir özlemi dile getirse de.. Ben de bu OZLEMINIZIN DAIM OLMASINI DILERIM..BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN..

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.