Son güncellenme :09.09.2016 11:19

Anasayfa > Yazarlar > HAYAL

09.09.2016 Cum, 11:19

HAYAL - Ece İnoğlu

HAYAL

İnsanlara bakıyorum, inceliyorum, izliyorum onları. Konuşmalarından nereli olduklarını, giyimlerinden; nerede çalıştığını, okuduğunu, nereye gidebilecek olduğunu, hangi tarz müzikler dinleyebileceğini az çok tahmin edebiliyorum. Bir tek tahmin edemediğim şey hayalleri…

Kim hayal ettiği hayatı yaşıyor? Zaten herkes birbirinin hayatına özenmiyor mu? Bulunduğu durumdan memnun olan bir tek kişi görmedim ben. Hep o da olsun bu da olsun! Bazen öyle saçma şeylere kafamızı takar, o kadar üzülürüz ki, başka bir hayatın daha kötü olduğunu görürsün ve haline şükredersin. Ama sadece o anlık şükredersin. Üzerinden iki dakika bile geçmeden tekrar kendi hayatını sorgulamaya başlar, bir şeyler olmadığı için hayatından şikayet etmeye başlarsın. Kim yapmıyor ki bunu! Hepimiz bencil insanlarız. Bu yüzden insanların kılık kıyafetinden tahmin edebileceğim şeyler yerine, insanların hayallerini tahmin etmek isterdim. ‘’Keşke bu da olsa’’ diyenleri duymak yerine gerçek hayallerini görmek, en azından tahmin yürütmek isterdim.

Ağızdan çıkan sözlerle, düşünülen aynı olmaya bilir. Tıpkı hayaller gibi. Aslında insanların hayal ettiğiyle, yaptıkları çok farklıdır. Hayal ettiğin şeyi gerçekleştirmeye çalışırsın ama önüne bir sürü insan ve bir sürü engel çıkar. Birilerini düşünürken hayalinden vazgeçersin. Bu sadece bir hayalle de kalmaz, artık yavaş yavaş tüm hayallerinden vazgeçmeye başlarsın ve bir zaman sonra hayal kurmamaya başlar, plan programa göre hareket edersin.

Gördüğüm insanların hayalleri var ama göremiyorum, konuşuyorlar ama ne hissediyorlar bilemiyorum, giyiniyorlar ama mutlular mı bilmiyorum. Dışarıdan herkes normal. Bir açıp bakmak lazım. Hayallerine, yaşamlarına. Ama aslında hayallerinin birine söylenmesi demek özgürlüğün gitmesi demek. Çünkü insanlar bencil. Hayallerine bile müdahale edebilirler.

Görmek isterdim benim kadar büyük hayalleri olan var mı ya da küçücük hayali olup da gerçekleştiremeyenleri. İşte belki o zaman kurtulurduk bu bencillikten ya da daha kötü olurdu hayat, hayal ettiklerinden suçlanarak.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.