Son güncellenme :30.05.2018 12:13

Anasayfa > Yazarlar > HAKLI İSTEK

30.05.2018 Çar, 12:13

HAKLI İSTEK - Faruk Özyurt

HAKLI İSTEK

Var olduktan bu yana bir arada yaşayan İnsanları toplum haline getiren ve bir arada tutan manevi öğelerdir. Bunların başında beşeri ilişkiler, yazılı olmayan kurallar, Ahlaki değerler vs.
Bu kadar insanı bir arada tutmak için Kuran’ı Kerimin gönderiliş amacıda bu yöndedir. İnsanların kötülüklerden uzak, iyiliklere yakın olmasından yanadır. İnsanın sahip olması gereken güzel huy ve ahlaklı davranışlardır.
Ahlak kuralları toplumda tam geçerli olabilmesi için herkesçe benimsenen güzel davranış biçimleri ve huylardır. Bu davranışların değişmez sürekli olması halinde toplum geliştikçe daha iyisi ve daha uygunu ortaya çıkacaktır.
Diğer bir tanımla bir arada yaşayan ve devlet tarafından belli biçimlere uyularak düzenlenen ve herkesçe uyulması zorunlu olan, uyulmadığı zaman belli yaptırımları olan yasal kuraldır.
Dün var olan bazı güzel huylarımızdan bir bir uzaklaştık. Diğer ülke toplumlarında olmayan bugün yitirdiğimiz nitelikli özelliklerimizi muhabbet esnasında hatırlamaktayız. Bir örnek vermek gerekirse öğünerek anlattığımız “ Misafirperverliğimizdir”. Kaybettiğimiz güzel huylarımızı tekrar kazanmak geleceğe taşımak ancak eğitimle, okumakla, düşünmekle, tarihe iz bırakmış ve bugün yaşananları o günden söyleyen bilge insanların yazdıklarını ve yaşamını okuyarak, kültürlü, saygın erdemli insanlarla arkadaşlık etmekle mümkün.
Buna karşı çıkan, önünü kesen bir anlayış geleceğimiz olan gençlere yaşamlarında çelme atmak olarak tarihe geçecektir. Genç nüfusa sahip ülkemizde gençlerin başta eğitim olmak üzere sorunlarına çözüm bulma çalışmaları öncelikli olmalıdır. Bu manada gençlik geleceğimizdir. Bu çalışmalar ötelenir ve göz ardı edilir ise geleceğimiz olan gençlere borcumuz var demektir.
Ülkelerin kendi sınırları içerisinde, bölge ülkeleri üzerinde ve daha sonrasında dünya üzerinde söz sahibi olabilmeleri için ihtiyaç olan yüksek donanımlı kendine güvenen gençlik, ahlaklı, toplum düzenlerinin iyi ve nitelikli özelliklere sahip olmakla mümkündür.
Genç insan yeniliğe açıktır. Büyüdükçe toplumda yeri olsun ister, adam yerine konulmak, sözünün dinlenmesini ister. Kendini güvenir, görev almak ister, aldığı her görevde başarılı olmak ister. Azimlidir kendini bunca yüke yüklenirken kurum, kuruluş aile ve bizler üzerimize düşeni yerine getirmediğimiz takdirde güvenini yitirmiş, işe yaramaz tembel gençlik tesis etmiş oluruz. Aksine umut verilmeli sevgi ve özgüven aşılamalı kısacası herkes üzerine düşeni layıkıyla yerine getirir ise ilkleri imza atan gençlik yetiştirmiş oluruz. Hiç zor değil. Zoru başaran bir millet olarak haydi Türkiye, Güçlü, güveni tam, ahlaklı, eğitimi tam ve nitelikli özelliklere sahip TÜRKİYE istiyorum…

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Şafak VURAL

Faruk kardeşimin fikirlerine kalılmakla beraber biz ağbilerine, amcalarına büyük görev düştüğünü farkındayız, hatırlattığı için Faruk kardeşime teşekkür ederim.

31.05.2018, 18:57