Son güncellenme :01.02.2017 8:21

Anasayfa > Yazarlar > Gürün “Bekle” dedi

01.02.2017 Çar, 8:21

Gürün “Bekle” dedi - Tansel Coşkun

Gürün “Bekle” dedi

Muğla Büyükşehir Belediyesi Pazartesi günü yaptığı bir toplantıyla 2016 yılını değerlendirdi Değerlendirme Toplantısında, Başkan Osman Gürün 2016 yılında yapılan çalışmaları anlattı 2017 yılında ise yapmak istediklerinden bahsetti. Ancak toplantı sırasında en dikkat çeken konu Gürün’ün Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a isim vermeden yaptığı göndermeydi.
Bilindiği üzere Osman Gürün ve Muğla CHP başlangıçta büyükşehir yasasına karşıydı. Ancak toplantıda neredeyse büyükşehir iyi ki olmuş dercesine cümleler kullandı. Buradan Başkanın eline geçirdiği güçten memnun olduğu sonucunu çıkardık. Ayrıca geçtiğimiz dönemlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olacağını resmen olmasa da ifade eden Mehmet Kocadon’a da ciddi eleştirilerde bulundu.
Toplantıda; “ Bodrumla ilgili kısımlarda neredeyse tüm sorunlarını biz çözüyoruz, sen ne demeye başkan olmak istiyorsun” tarzında bir yaklaşım sergilendi. Gürün konuşmalarına Kocadan’a; “Sen biraz bekle bakalım” mesajını üstü kapalı verdi.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı şu anda hem il genelinde hem de parti içinde en büyük güç . Başkan Gürün ve ekibi yasalar dahilinde her şeyi yapmaya muktedir. Elbette ki Osman Gürün elinde bulundurduğu bu gücü bırakmak istemiyor. Aslında bu sadece Gürün’e ait bir durum değil benzerini de genelde yaşıyoruz zaten. Hatta bir çok yetki ellerinde olmasına rağmen kalan her şeyi de alacağız diye uğraşılıyor, görüyoruz.
Başkan Gürün’ün, Muğla büyükşehir olduktan sonra yaptıkları yatırımlar, uygulamalar kimilerini memnun ederken kimileride bunları eleştirdi. Eleştirilecek yerler var mı var hem de çok. Sadece genel sekreterini hala asaleten atamaması bile yeterince eleştiri konusu oluyor. Ancak mesele bu değil. Mehmet Kocadon yıllarca Bodrum’u yönetti başarılı işler çıkardı, doğal olarak ta hedefini yükseltti. Büyükşehir belediye başkanı olursa Bodrum’da gösterdiği başarıyı tekrarlayabilir mi bilinmez fakat siyasetin genel sorununa o da takılacak gibi görünüyor arkadan adam yetiştirilememesi sıkıntısı. Ayrıca o zamana kadar daha kimler çıkar göreceğiz. Ama yerel seçimlerde hem Gürün’ün hem de Kocadon’un sıkı bir rakipleri olacak. Fethiye’den Behçet Saatçi bu seçimde Fethiye’yi bırakabilirse büyükşehir için sıkı bir rakip olarak görünüyor.
***
Bir sözümüz de organizasyonu yapanlara haftanın ilk günü çalışan gazetecileri buraya toplayıp durum değerlendirmesi fikri güzel ama bu kadar uzun tutmamalıydılar. Konu ile ilgili dökümanları hazırlayıp vermeleri yeterli olurdu. Başkan kısaca durumu özetlese yeterdi. Konuyu bir fıkra ile bağlayalım;
Bir profesör konferans vermek üzere salona girmiş. Ama bakmış ki salon, ön sırada oturan seyis dışında boşmuş. Konuşup konuşmama konusunda tereddüde düşen profesör sonunda seyise sormuş:
-Buradaki tek kişi sensin. Sana göre konuşmalı mıyım, yoksa konuşmamalı mıyım?
Seyis cevap vermiş:
-Hocam ben basit bir insanım, bu konulardan anlamam. Fakat ahıra gelseydim ve bütün atların kaçıp bir tanesinin kaldığını görseydim, yine de onu beslerdim.
Bu sözlere hak veren Profesör konferansa başlamış. İki saatin üzerinde konuşmuş durmuş, konferanstan sonra da kendini mutlu hissetmiş, dinleyicisinin de konferansın çok iyi olduğunu onaylanmasını isteyerek sormuş:
-Konuşmamı nasıl buldun?
Seyis cevap vermiş:
-Hocam sana daha önce basit bir adam olduğumu ve bu konulardan pek anlamadığımı söylemiştim. Gene de eğer ahıra gelir, biri dışında tüm atların kaçtığını görseydim, onu beslerdim; ama elimdeki tüm yemi ona verip de hayvanı çatlatmazdım.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.