Son güncellenme :16.10.2017 12:23

Anasayfa > Yazarlar > Günler…

16.10.2017 Pts, 12:23

Günler… - Faruk Özyurt

Günler…

Bu yılın da sonuna doğru adım adım yaklaşmaktayız, deyim yerindeyse “Günler su gibi akıp gitmekte” Mevsimler mevsime, günler geceye karışmış, günler haftaları, haftalar ayları izlerken birden yılın sonuna gelinmiş. Gelişmeler Roket hızında, türlü zorluklar içersinde günlük yaşamı idamesi içinde olanlarımız bir yandan da beklenmedik ani yaşanmışlıklar kendini kendinden koparıyor.
Günlerden pazardı Yerkesik yaylasındaki evimin bahçesinde sabah işlendikten sonra öğleden sonra yarım kalan işlerimi devam etmek üzere öğle sıcağını da fırsat bilerek Yerkesik Merkez de Akasya durağında bir çay söyleyip Akasyanın gölgesinde çayımı yudumlarken hiç susmayan telefonum çekilmez o sıcakta zamansız çalmaya başladı. İçime doğdu sanki, isteksiz baktım ki arayan yeğenimdi Babasının Kalp krizi geçirdiğini Ortaca Yücelen Hastanesini yoğun bakım ünitesine yatırdıklarını söyledi.Hastanede Kalp Ünitesinin olup olmadığını kendi kendime sorgularken bir yandan da Ortaca’ya doğru harekete geçtim. Neyse ki ucuz atlatılmış, kalbi zarar vermeden küçük bir sıkıntı atlattığını, acil bir durum olmadığını bir gün hastanede istirahattan sonra taburcu edileceğini fakat mutlaka Anjiyo yapılması gerektiğini Hastanenin Kardiyolog Dr.Şahin DOST anlatımlarından hayli rahatladıktan sonra diğer telaşa kapılmış hasta yakınlarına her şeyin Anjiyo sonucuna bağlı olarak asıl zorlu hastane serüvenin başlangıcı olabileceğini çıtlattıktan sonra Hastaneden ayrıldım.
Öncesinden bildiğimiz Muğla Yücelen Hastanesinin makinesinin geçici arızalı olmasından dolayı Anjiyo için araştırmalar sonucu, Ortaca ve havalisinin Aile Hekimi gibi çalışan övgülerle adresini aldığımız Okçulardan hemşerimiz Özel İzmir Batı Anadolu Hastanesi doktorlarından Doç.Dr Uğur TÜRK ile görüşülüp 03.08.2017 gününe randevu alındı. Randevu günü hastane yolunda o bir günlük Hastanede almış olduğu ilaçların etkisiyle olsa gerek kendisini iyi hissettiğini Anjiyo bile gerek kalmadan geri döneceğini inanmış hastamızı ve bizi aile sıcaklığında karşılayan kardiyolog hemşerimiz bir dizi muayeneden sonra saat 04’00’de Anjiyo ya alacağını ve Anjiyo dan çıkan hastamızın sonuç değerlendirmesini bizzat doktorumuzun kendisinin getireceğinin bilgisini aldıktan sonra beklemeye başladık. Elinde bir çok sonuç kağıtla gelen Doktorumuz Ciddi, samimi ve aynı zamanda dikkat çeken tavsiyelerle kalp damarlarının %70 , %80 , %85 ve %90 olmak üzere 4 damarın tıkalı olduğu mutlak suretle erken bay pass olması gerektiğini bunun için hemen çıkış verilip hiç vakit kaybetmeden Ege Üniversitesi Hastanesi önerisinde bulununca beklenmedik bu hızlı gelişmeler karşısında hasta yakınları bir şaşkınlık telaş içersinde kendini kendinden koparan oldu. Hocanın telkin ve tavsiyelerini aldıktan ve diğer hasta yakınları ile birlikte Ege Üniversitesinin yolunu tuttuk, yolları bildiğim için bizi bekleyen Prof.Dr.Tahir YAĞDI hocayı fazla bekletmeden hastane raporlarını bilgisayar tetkikinden sonra bizi baştan beri içten yardımlarını esirgemeyen tüm hocaları dinleyerek aynı gün hastaneye yatış yapıldı.
Hiç bir hazırlığımız olmadan, Anjiyo sonrası hızlı gelişmeler karşısında sükut kesilen hastamız, Sürpriz bir şekilde hastane yatışımızı kendine geldikçe sorgulamaktaydı. Kabullenemiyordu, hiç hastane ortamı yaşamayan hastamızın kaçınılmaz ameliyat öncesi Ege Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Ünitesindeki geçireceği günleri içine sindirmeliydi çünkü ameliyat olabilmesi için öncesinde aldığı ilaçları vücudundan atması için beş gün geçmesi gerekiyordu.
Zor bir süreç başlamıştı, ameliyat gününü hastanede yatarak beklemenin zorluğunu yaşıyordu, eee kolay değil turizmle uğraşan biri olarak her gün özgürce Denizlerde dolaşmak varken beklenmedik bu hastane ortamı epey moralini bozmuştu. Prof. Dr. Tahir YAĞDI VE Doç.Dr. Uğur Önsel TÜRK hocaların yakın ilgileri büyük moral olmuştu. Beklenmekte olan beş günlük süreçte ameliyat öncesi tetkiklere başlandı bende İzmir’den – Muğla ya dönüşte Aydın Otoban çıkışında çok sayıda araçların beklediğini gördüm, duymuştum saati doldurmak için durduklarını bende durdum, lakin hız sınırını ihlal etmediğim halde söylenen saate doldurmam için 15 dakika beklemem gerekiyordu diğer sürücülerde söylenti üzerine durduklarını ifade ettiler doğruluğundan emin olmadığım için Gişelerde H G S dolumu yapan P T T Şubesindeki görevliye hız sınırını aşmadığımı belirterek böyle bir uygulamadan haberi olup olmadığı soruma karşılık hız sınırını uyanların beklemelerine gerek yok cevabını aldıktan sonra yoluma devam ettim.
Beklenen beş günün ve yapılan tetkikler sonrası Prof Dr. Tahir Hoca ameliyatın 09.08.2017 günü yapılmasına dair takvim verdi ve aynı gün ameliyata alındı. Başarılı geçen ameliyatın ve bir günlük yoğun bakım ardından hastamız servise alınarak özel odasında tedaviye geçildi. Ege Üniversitesi Hastanesi aslında bana yabancı değildi ilk tanışıklığım 1996 yılına dayanır 21 yıl olmuş kızımın uzun süren tedavisinin ardından 2003 yılında Babamın kalp kapak ameliyatın da tecrübelerim olduğundan hayli ciddi takip isteyen sürece girildiğini ameliyat sonrası hekim, hemşire ve hastane görevlilerin yanı sıra hasta yakınlarının da ciddi görevler düştüğünü bilen birisi olarak zorlu olan ilk üç günü kolaylıkla atlattık.
Ameliyat sonrası öncelikli hastanın yapması gereken ciğerlerin çalışmasına yardımcı olmak için topların üflenmesi, tek başına yürümesi vs. hızla iyileşmesine doktorların sevinçleri her geçen gün yüzlerine yansıyor esprilere neden oluyordu. Öngörülen tarihten bir gün önce taburcu olan hastamızın ikinci kontrolünün ardından Doktorların tavsiyeleri doğrultusunda yaşamını bundan sonra yarım bıraktığı Dalyandaki işini dümen gerisinde devam etmektedir.
Bu vesile ile ilk günden itibaren Ortaca Yücelen Hastanesi Kardiyolog Dr. Şahin DOST, Aile Dostumuz Dr. İsmail Cevat KIRÇİÇEĞİ, İzmir Batı Anadolu Hastanesi Kardiyolog Doç.Dr. Uğur Önsel TÜRK ; Ekip olarak başarılı ameliyata imza atan Ege Üniversitesi Hastanesi Kalp Damara Cerrahisi Ana Bilim Dalı Hocalarından Prof.Dr. Tahir YAĞDI, Uz.Dr. Serkan ERTUGAY, Dr. Yusuf ABDULOV, Dr.Vüsal MAHMUDOV, Dr. Onur IZAK başta olmak üzere hemşire ve tüm personele en derin saygılar sunar,ellerine ve emeklerine sağlık diyorum.
Geçmiş olsun (Kaptan) Osman ÇELİK.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.