Son güncellenme :16.05.2018 10:51

Anasayfa > Yazarlar > Güney Kore’ye yatırım çağrısı

16.05.2018 Çar, 10:51

Güney Kore’ye yatırım çağrısı

Cumhurbaşkanı ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon, Seul’de cumhurbaşkanlığı sarayında biraraya gelerek iki ülke arasındaki ticaret hacmini 5 milyar dolardan 15 milyar dolara çıkarılması gerektiğini söyleyerek, savunma sanayinde birlikte yapabileceğimiz çok iş var dedi.
Ardından heyetler arası görüşmelere başladıklarını ilan eden iki lider, toplantının basına açık kısmında konuştu. Misafirperverliğe teşekkür ederek söze başladı. Güney ve Kuzey Kore arasındaki gergin havanın giderilmesi çalışmalarına takdirle karşıladığını iletti. Bu kararlılık bundan sonra aynen devam eder değerlendirmesinde bulundu. Töreni takiben resmi görüşmeler geçildi. Yaklaşık 7.5 milyar ticaret hacmine sahip olunduğu belirtildi. Şu anda Güney Kore ve Türkiye’nin 132 milyon nüfusu var. Bu nüfusa göre ticaret hacmi çok düşük. Bu 10-15 milyar dolara niye ulaşılmasın. Başta savunma sanayi olmak üzere ikili teknoloji alanlarında birlikte yapabileceğiz çok şey var dedi.
Güney Kore Devlet Başkanı Moon da, iki ülke arasındaki güçlü iş birliğimizi uluslararası alana taşıyarak birbirimizi desteklemek ve üçüncü ülkelere yönelik iş birliğimizi artırmak istiyoruz. 2012’de serbest ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle iki ülkeye yarar sağlayacak ticaret yatırımları alanında işbirliği düşünülmektedir.
Sonuçta Türkiye ve Güney Kore arasında 4 anlaşma imzalandı.
Bu haberi değerlendirmemizin sebebi, Kore’de yapılan savaşta bizim de müdahil oluşumuz geldi. NATO gerçeğini dahil edilmemizin intikamı maalesef müşterek güçlerle omuz omuza çarpışmanın çemberi yırtmayı, kahramanlık destanları hala kulaklarımızda çınlar.
Bu ülke o o çizgiden bu çizgiye gelişindeki her sahada olduğu gibi gelişmiş sanayi ülkesi seviyesine ulaşmadaki ekonomik fütühat kayda değer. Bu savaşta arda kalan Kore’de şehit mezarlığı Türkiye’de sayıları vefatla azalmasına rağmen gazilerimizin oluşu. Konu tartışılabilir fakat şu an o noktada değili.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.