Son güncellenme :04.12.2017 11:21

Anasayfa > Yazarlar > Gündem farklı

04.12.2017 Pts, 11:21

Gündem farklı - Mustafa Karadağ

Gündem farklı

Son zamanlarda ülkemizin gündemi ağır. Elbette ülke sorunları ile ilgili-ilgilenen herkes gibi ben de takip ediyorum gündemi. Doğrusunu sorarsanız sıkıcı buluyorum. Herkes konuşuyor, kraldan çok kralcılar var, sanki herkes aynı konuda ayrı telden çalıyorlar.
Mış-mış da mış-mış..!
Ama aşağıda halkın fiilen yaşadığı apayrı gündemi var. Örneğin; bizim kırsal yani Yerkesik ve havalisi epey zamandan beri zeytinci. Özellikle de yüksek kesimler Aralık ayının soğuğuna kalmadan zeytinleri toplamaya bir an önce yağına kavuşma gayreti ve uğraşısı içinde. Ama havalar da çok izin vermiyor buna. İki gün yağış bir gün açık, fırsat kolluyor insanımız, fırsat buldukça koşuyor zeytinliğine. Kolay iş değil bu iş. Toplaması ayrı bir meşgale, ayıklayıp yağhanelere yani zeytinyağı yapan yerlere götürüp sıra beklemesi ayrı bir mesele…Ama sonuç MUTLULUK..! Artık zeytinyağının (az-çok) sahibi insanımız.
Nasıl mutluluk olmasın ki;
“Zeytin ağacı binlerce yıl yaşayabilir. Gövdesi son derece dayanıklıdır. Çürüyüp ölse de bile dibinden sürgün vererek yeniden dirilir. Bu yüzden zeytin ağacı ölümsüzdür, HAYAT AĞACIDIR. Bu açıdan her gün gördüğümüz bir zeytin ağacı insanlık kadar eski olabilir…”
“…bolluğun, adaletin, sağlığın, BARIŞIN, zaferin, gururun, bilgeliğin, aklın, ölümsüzlüğün, arınmanın ve yedine doğuşun simgesi, tüm kutsal kitaplarda, binlerce yıllık öykülerde, masallarda hep onun adı geçer..”
“…zeytin ağacı Akdeniz kökenli bir bitkidir. M.Ö. 8. Bin yılda insanlar tarafından zeytin meyveleri toplanmıştır. Yöntemli bir biçimde zeytin yetiştirildiğine dair bulgular Girit adasında M.Ö. 1500’lere dayanır. İlk zeytinyağı üretimi bulguları ise M.Ö.3000’lerin Filistini…”
Demek ki bizler 5000 küsur yıl sonra hala bu işle meşgulüz. Ne güzel…
Tepelerdeki gündemle aşağıdaki gündem farklı ülkemizde.
Bu farkı fark ettiğimiz gün her şey daha iyi olacak..!
Ne dersiniz..?

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.