Son güncellenme :28.08.2018 12:33

Anasayfa > Muğla > Gümüşlük’te genç yeteneklerden piyano şöleni

28.08.2018 Sal, 12:33

Gümüşlük’te genç yeteneklerden piyano şöleni

Bodrum ilçesinde devam etmekte olan 15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında düzenlenen Gümüşlük Festival Akademisi (GFA) Piyano Masterclassına katılan 14 genç yetenek geçtiğimiz akşam Gümüşük’teki Toprak Ev’de bir araya gelerek hünerlerini sergiledi. Sistem A.Ş Eğitim Sponsorluğu ile gerçekleşetirilen konserin sonunda katılımcılara eğitmenlerince sertifikaları takdim edildi.
Bu yıl “Kumda” konseptiyle sürdürülen GFA masterclassları 5 ayrı dalda gerçekleşiyor. 13 – 23 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen GFA Piyano Masterclassına bu yıl yaşları 11 ile 28 arasında değişen, Royal Academy of Arts, Başkent Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarlarından ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinden 14 genç piyanist katıldı. Festival kapsamında sahneye çıkan Cyprien Katsaris, Konrad Richter ve Gülsin Onay’dan 11 gün boyunca eğitim alan genç müzisyenler, Toprak Ev’deki gecede Chopin, Mozart, Liszt, Bach, Rachmaninoff ve Debussy gibi bestecilerin eserlerine yer verdi.
“Öğrenciler çok başarılı ve azimli”
Konser öncesi genç piyanistleri, gösterdikleri üstün başarı nedeniyle tebrik eden ve CD’lerini armağan eden Piyanist Gülsin Onay, daha sonra tek tek sahneye gelen öğrencilere sertifikalarını verdi. Gülsin Onay, “öğrencilerimiz çok başarılı, çok azimli, onları çok güzel bir gelecek bekliyor. Bu güzel akşamda onları dinlemeye gelerek destek verdiğiniz için çok teşekkür ederim” dedi. Sertifika töreninden sonra GFA’nın Eğitim Sponsorluğunu üstlenen Sistem A.Ş’nin yönetim kurulu başkanı Mustafa Tanışık’a da bir teşekkür plaketi verildi. Mustafa Tanışık, kendisine verilen plaketin çok büyük bir değer ifade ettiğini belirterek, gençleri ve eğitimi her zaman destekleyeceklerini söyledi.
Burslu eğitim için “Öğrenci Fonu”
Başladığı yıldan bu yana 1200 civarında genç yeteneğe farklı enstrüman dallarında sertifika veren Gümüşlük Festival Akademisi, sağladığı burslarla yetenekli gençlerimizin eğitiminde ve kariyerlerinde önemli bir role sahip. Bu yıl ilk defa başlatılan bir proje ile festival misafirlerinin de desteği alınarak, bir “Öğrenci Fonu” oluşturulması ve bu fonla yetenekli gençlerimize burs sağlanması da hedefleniyor. Halihazırda öğrenci konserlerinin tüm geliri, bir sonraki yılın öğrenci burslarına aktarılıyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.