Son güncellenme :14.08.2018 11:52

Anasayfa > Yazarlar > Geceden kalan serinlik

14.08.2018 Sal, 11:52

Geceden kalan serinlik - Mustafa Karadağ

Geceden kalan serinlik

Yaşanmakta olduğu gibi mevsim yaz, aylardan Ağustos. Havalar sıcaktır gündüzleri. Nemsiz havalarda farklı hissedilir, yaşanır, nemli havalarda ise daha sıkıcı ve bunaltıcıdır.
Böyle günlerde sabahları erken saatlerde yürüyüş için ne zaman ormana gitsem hep akşamlar, geceler ve babamın çocukluk arkadaşı, felsefeci, şair merhum Mehmet Karabulut ve bir de şiirlerinden biri. O şiir şöyledir ; (….ikinci bölüm)
“Bir de Marçal dağları vardır güneyde
Toroslardan ayrı
Güneyden kuzeye uzanan
Görkemli bir duvardır Marçal dağları
GÜNEŞİ öte yana
Ettiklerinde yolcu
Bir akşam başlar bu yanlarında
Önce dereler
Dolar AKŞAMLA
Sonra ötelere
Taşar gider AKŞAM.
İşte o zaman
Dağ yolları
Ve evler ve yürekler
Bir bulanık keder denizinde
Yiterler giderler sessiz.”
Gerçekten yaz akşamlarından Yerkesik’de güneş Marçal dağlarının arkasına batar. Bu batıştan itibaren geçen her saniyede havanın kararmasına paralel ortalık yavaş yavaş serinlemeye başlar ve kaybolan güneşin ısısı yerine serinliğe terkeder. İşte böyle zamanlarda bir başka yaşanılası olur bizim oralar.
Bu serinlik artarak sabaha kadar, hatta sabahın hayli geç vaktine kadar sürer…Yani aslında bu “sabah serinliği” geceden kalmadır.
Tarla işleriyle uğraşanlar, bağ-bahçe işi yapanlar sabahların bu serinliğini hiç kaçırmazlar, işlerini hep bu havada görme gayreti içindedirler.
Ben de yürüyüşümü özellikle sabahın geceden kalma bu serinliğinde yapıyorum. Nasıl yapmayayım ki; mevsim yaz, aylardan Ağustos, günün sabahı ve sabahın “geceden kalan serinliği” de ki;
Dolar, Euro, altın?!
Onlar bizde yok zaten.!
Ekonomi ne kadar ısınırsa ısınsın!
Geceler ve sabahlar serin buralarda.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

mustafa karadağ

…..hep akşamlar,geceler GELİR AKLIMA ve babamın_ ( olacak )_

14.08.2018, 13:47