Son güncellenme :30.11.2015 9:18

Anasayfa > Yazarlar > Galata’dan Bildiri – Yorum

30.11.2015 Pts, 9:18

Geçen haftalarda yazdığım bir yazımda “Artık normale döndük” diye başlık atmıştım, öyle sanmıştım. Çünkü, seçimler bitti,  yeni hükümet kuruldu, yeni kabine belli olacak derken Rusya uçağının düşürülmesiyle ortalık yine karıştı. Uçağın düşürüldüğü haberiyle Dolar ve Euro yükseldi borsa geriledi.  Olayı anlamaya çalışırken iki ülke arasındaki karşılıklı restleşmelerle arada kaldık.  Rusya ile yaşanan bu kriz  iki ülkeyi ekonomik ilişkiler açısından olumsuz etkiler. Ortak projeler iptal edilebilir. 1 Ocak itibariyle vizesiz geçişler kaldırılıyor.

En büyük endişe Doğalgaza yapılacak olan müdahale.

1 milyar 270 milyon Dolar  yıllık tarım ürünleri ihracatımız var.  Rusya’dan 2 milyar 850 milyon dolarlık ithalat gerçekleştiriyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, 30 Kasım Pazartesi günü (bugün) Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacak İklim Konferansı’nda bir araya gelmeleri bekleniyordu ama bu yazıyı yazarken Rusya,  Türkiye özür dilemeye hazır olmadığı için görüşmeyi reddetti.

Borsa açısından da durum pek parlak değil, borsada işlem gören ve Rusya’yla iş yapan birçok firma var. Hava yolu taşımacılığından, turizm,  enerji ve gıda ihracatına kadar pek çok sektörde Rusya ile ticaret bakımından beklentilerin bozulmasıyla bu şirketlere de satış getiriyor.

Gerilimin ekonomik ve politik yansımalarını hep birlikte göreceğiz.

Son yıllarda bir türlü yüzümüz gülmüyor. Her şey o kadar çok üst üste geldi ki insan artık dayanma sınırını geçti, sanki hayat hep böyleydi, olması gereken buymuş gibi algılamaya başladık. Zaten sınırımızda bir savaş var bir de Rusya ile savaşın eşiğine gelmemiz.. Tam bunlar olurken yine basını susturmaya yönelik tutuklamalar, ekonomik gelişmeler, siyasi gerginlik, toplumsal olaylar, doğal afetler, neredeyse her gün batan göçmen botları ve ölen masum çocuklar, Türkmenlerin durumu derken adeta acıdan zevk alan bir toplum olduk.. Güzel şeyler olsa sanırım o zaman da mutsuz olacağım..Ne diyelim Allah beterinden korusun.

Şimdi geçtiğimiz haftaya rakamlarla bakacak olursak haftaya 80.652 puandan başlayan endeks haftaya 80.652 puandan başladı negatif gelişmelerle 74.824 puana kadar geriledi ve haftayı 75.638 puandan kapattı.

Dolar 2.8425 ile açılış yaptı, 2.8415 – 2.9305 arası işlem gördü.

Euro ise 3.0215 ile açılış yaptı, 3.0175 – 3.1095 arası işlem gördü.

Benzine de 11 kuruş zam geldi.

Hepimizin bir kuyusu var elbet. Enderine gömdüğümüz kaygılarımızı, ihtiraslarımızı, tutkularımızı saklayan, en mahrem sohbetlerimizi paylaştığımız, en cesur itiraflarımızı haykırdığımız bir kuyu, utandığımız anılarımızın yatağı. Endişelerimizin barınağı. Kuyulardan delik deşik olmuş bir yolda, düşe kalka yürür gibi yaşıyoruz hayatı. Çukur çukur olmuş bir kalple.

Can Dündar

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.