Son güncellenme :25.12.2017 13:10

Anasayfa > Yazarlar > Eski düğünler ve zurna

25.12.2017 Pts, 13:10

Eski düğünler ve zurna - Mustafa Karadağ

Eski düğünler ve zurna

Eskiden düğünler üç gün olurdu genellikle ve herkesin kendi hanesinde yapılırdı bu etkinlik. Hanenin alanı yeterli değilse sokağa taşardı mecburen.
Ailenin uygun gördüğü her yere davetiye gönderilir veya gidip bizzat verilirdi.
Düğünler çoğunlukla kışta veya baharda yapıldığından çoğu zaman hava koşulları elverişli olmayabilirdi. Örneğin; çok yağmurlu geçebilirdi, kar yağdığı olurdu, bir gün iyi bir gün kötü olduğu zamanlarda olurdu elbette.
Düğünü yapacak çalgılar elbette önceden ayarlanırdı. Genellikle adına “ince çalgı” denilen takım olurdu. Yani keman, cümbüş, klarnet ve tek davul ya da çift davul.
Bunlar genelde Muğla merkezden olurlardı.
Ama ayrıca bir takım köylerde birleşerek takım oluşturmuş çalgıcılarda olurdu. Yani kemancı bir köyden, cümbüş başka bir köyde v.s.
Çalgılar Cuma günü gündüzden gelirler ve düğün meydanı ve düzeni gündüzden ayarlanırdı.
Ve o akşam düğün başlar.
Akşam olunca damadın arkadaşları birer ikişer gelmeye başlarlar, önceden hazırlanmış masalara otururlardı. Mezeler, yemekler (gelenlere yemek yiyip yemediği sorulurdu) gelmeye başlar, içkiler verilir ve böylece düğün başlamış olurdu. Cumartesi günü yemekler kazanlarla hazırlanır ve her misafir yemeğe davet edilirdi. O gün çeğiz ve şeker paralaması için kız evine gidilir, akşamında gene ilk akşamki fasıllar devam ederdi.
Pazar günü ise gelin almayla sonuçlanırdı.
Bu arada benim dikkatimi çeken çalgıcılar olurdu, hepsi ayrı enstrümanlar kullandıkları halde çok uyumlu şarkılar, türküler çıkardı ortaya!
Sonraki zamanlarda düğünler davul ve zurnalarla yapılmaya başladı. Elbette onun havası başkaydı.
Çoğu zaman iki davul, bir zurnacı (şarkıları, türküleri çalan) bir de galiba fon olsun diye bizim adını “kamışçı” dediğimiz dümdüz SES çıkaran zurnacı. O sadece üflerdi. Elbette aksaksız birlikte çaldıkları zaman (ki öyle olurdu) harika düğünler çıkardı ortaya.
Düşünebilir misiniz, davulcu istediğiniz kadar olsun ama sadece bir “kamışçı” ile yapılacak düğün!..olsun.
Ben düşünmem.
Olmaz çünkü…

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

murat işler

şimdi herşeyin kolayı var di ci tal bir kişi çalıp söylüyor sonra buna düğün dernek diyorlar oldumu olmuyor illaki ahengi yakalamak için topluluk olmalı demokrasiyi aramalı

25.12.2017, 15:37