Son güncellenme :02.10.2018 13:52

Anasayfa > Manşet > “Erdoğan’a Okluk, vatandaşa yokluk”

02.10.2018 Sal, 13:52

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Okluk Koyunda yapımı devam eden Cumhurbaşkanlığı konutu için meclise soru önergesi verdi. Girgin, kamuda tasarruf döneminin başlatılmasına rağmen yazlık konutta inşaatın devam etmesine tepki göstererek; “ Erdoğan’a okluk, vatandaşa yokluk” dedi.

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, kamuda tasarruf dönemine girilmesine rağmen Marmaris’in Okluk Koyunda Cumhurbaşkanlığı yazlık konutu inşaatının devam etmesine tepki gösterdi. Girgin, bu doğrultuda meclise soru önergesi verdi. Girgin; Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’a konuyla ilgili sorularını yöneltti.
CHP Muğla Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a; Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak “Kamuda tasarruf dönemini başlattık.” derken, kayınpederinin okluk koyundaki yazlık sarayını bu kapsam dışında mı bırakmaktadır, yoksa yapılacak yazlık sarayı kamu malı olarak saymamakta mıdır? Diye sordu.
“Kamuoyunda, Marmaris Okluk Koyu’nun kamulaştırılarak halka, deniz turizmine ve mavi yolculuğa kapatılacağı, günlerdir koyda ölçümler yapıldığı, sit derecelerinin düşürülerek Gökova körfezinde bir çok yerin imara açılacağı, deniz turizmine hizmet eden lokantaların ve baba topraklarını işleyen köylülerin istimlâk yoluyla yerlerinden çıkarılacağı, koy’un etrafındaki özel mülk sahiplerine yüksek miktarda paralar ödenerek bunların alındığı, köylülerin, seracıların, arıcıların bölgeye giremediği, yapılacak olan yazlık sarayın ihale edilmeden doğrudan temin yoluyla yapıldığı, yazlık saray için hangi sarf ve demirbaşların alındığının ve ne kadar masraf edildiğinin bilinmediği ve bu bilgilerin kamuoyundan kaçırıldığı şeklinde iddialar vardır.” Diyen Girgin, şu sorulara cevap istedi:
-Ekonomi düzelsin diye paket üstüne paket açıklanırken, ülkemiz bu kadar sıkıntıda iken ,böyle gösterişli bir yazlık saraya gerek var mıdır?
-Yapılmakta olan yazlık sarayın maliyeti nedir?
-Okluk koyu’nda devam etmekte olan yapılaşmanın yasal izni ve imar izni var mıdır?
-Koruma alanındaki köylerde yaşayan vatandaşın, bir çivi dahi çakması engellenirken bu kadar büyük bir alanın yapılaşmasını nasıl izah ediyorsunuz?
-Ekonomik kriz nedeniyle binlerce esnaf işyerini kapatmak zorunda kalırken, nice büyük firmalar konkordato ilân ederken, yokluk ve yoksulluk nedeniyle vatandaş intihar ederken, Beştepe’deki saray ile Okluk’ta yapılmakta olan yazlık saray ile ülkemizin “itibarının” artacağına inanıyor musunuz?
-Hazine ve Maliye Bakan’ı “kamuda tasarruf dönemini başlattık “derken, kayınpederinin yazlık sarayını bu kapsam dışında mı bırakmaktadır yoksa yapılacak yazlık sarayı kamu malı olarak saymamakta mıdır? Diye sorarak, konuya bir kez daha dikkatleri çekti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.